Poznaj część historii rozwoju polskiej technologii podwodnej
Dobiega końca wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowanych w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) w Gdańsku. Po raz ostatni, w towarzystwie kuratora, obiekty mające istotny wpływ na rozwój polskiej myśli technicznej w drugiej połowie XX w., będzie można podziwiać w najbliższą sobotę, 24 lutego. Początek oprowadzania o godz. 11.00 – poinformował Łukasz Grygiel – specjalista ds. kontaktów z mediami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku:
Źródło: NMM.
Prezentowana od blisko roku w Spichlerzach na Ołowiance wystawa „W toni…”, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Uwagę zwiedzających przykuwają: statek głębinowy Grześ, akwaplan Manta 2, pojazd głębinowy Koral AT oraz dwa holonury, czyli ciągniki dla płetwonurków. Perełką kolekcji jest Delfin II – pojazd podwodny skonstruowany w 1973 roku przez Antoniego Dębskiego, polskiego nurka i mechanika okrętowego. Wystawę wzbogacają prezentacje 3D wszystkich eksponowanych pojazdów oraz fragmenty filmu „Tajemnica U-Boota”, o udziale Delfina II w poszukiwaniach niemieckiego okrętu podwodnego.
– Podczas oprowadzania będziemy wspólnie eksplorować fascynujące fakty związane z rozwojem polskiej technologii podwodnej, odkrywać tajemnice konstrukcji i działania tych unikatowych jednostek, oraz zgłębiać ich rolę w badaniach morskich głębin i rozwoju technik połowowych. Sporo będzie również o wyzwaniach, jakie czyhały na ich konstruktorów – zapowiada Wojciech Joński, kurator wystawy.
Fot. z Archiwum NMM.
Wystawa „W toni…” jest nie tylko doskonałą okazją do obejrzenia unikatowych eksponatów, ale także umożliwia zrozumienie kontekstu historycznego i technologicznego, który towarzyszył pionierom budującym polskie pojazdy podwodne. Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie już 24 lutego o godz. 11.00. Obowiązują bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą miały szansę otrzymania katalogów wystawy. Bilety na oprowadzanie będą do nabycia w kasie Spichlerzy na Ołowiance bezpośrednio przed wydarzeniem. Szczegóły na nmm.pl – zachęca Łukasz Grygiel – specjalista ds. kontaktów z mediami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl