Państwo Europa – to plan „rodziców” Wspólnoty?

Superpaństwo zamiast UE? Wyciekł dokument przygotowany przez szefów MSZ Francji i Niemiec

 Na zdjęciu powyżej: Reklama niedaleko siedziby Komisji Europejskiej w Brukseli -jesienią 2014 r. Fot. Kazimierz Netka.
Dokument ma przedstawić państwom Grupy Wyszehradzkiej, na spotkaniu w Pradze, szef niemieckiego MSZ.

TVP Info poinformowała w poniedziałek, że dotarła do 9-stronicowego dokumentu, sygnowanego przez szefów dyplomacji Berlina i Paryża, w którym pada propozycja utworzenia europejskiego superpaństwa, zamiast UE. Rzeczywiście taki dokument dotarł do nas – potwierdził minister Witold Waszczykowski.

IMG_3281
Na zdjęciu: Obelisk przed gmachem głównym Komisji Europejskiej w Brukseli; upamiętnia Roberta Schumana – Luksemburczyka, wykształconego w Niemczech, Francuza z serca, jednego z inicjatorów powołania niemiecko – francuskiej Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (w 1951 r., z udziałem także innych państw). Czy dzisiaj Robert nSchuman byłby zwolennikiem państwa Europa? Fot. Kazimierz Netka.

Dokument ma przedstawić państwom Grupy Wyszehradzkiej, na spotkaniu w Pradze, szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier.

Jeśli zapisy dokumentu miałyby wejść w życie, to zamiast Unii Europejskiej powstałoby jedno europejskie państwo, zależne od dzisiejszych najsilniejszych unijnych graczy. TVP Info podaje, że propozycja pada w formie ultimatum.

IMG_3258Na zdjęciu: Takie same flagi, jedno państwo… – zwiastun przyszłości UE na placu przed gmachem głównym Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. Kazimierz Netka.

Odnosząc się do tego, Waszczykowski powiedział rano w TVP Info, że już przed wieloma miesiącami były sygnały „od polityków starszej generacji europejskiej, którzy mówili, że kiedy otwierała się UE, kiedy przyjmowano m.in. Polskę, należało postawić ultimatum: wchodzicie, ale wchodzicie do takiej konkretnej Unii, jaką myśmy sobie kilkadziesiąt lat temu wymyślili. I widać, że to myślenie wraca”.

„To niedobre rozwiązanie oczywiście, dlatego że od tego czasu kiedy wymyślono Unię, taki polityczny organizm, wiele się zmieniło. Nastroje społeczeństw europejskich są inne, Europa i nasi wyborcy nie chcą oddać Unii w ręce technokratów. W związku z tym będę chciał o tym rozmawiać (w Pradze – PAP), czy to rzeczywiście jest recepta właściwa dzisiaj w kontekście Brexitu” – dodał szef dyplomacji.

Opisując dokument TVP Info zwraca uwagę, że kraje członkowskie takiego superpaństwa faktycznie nie miałyby prawa do własnej armii, własnych służb specjalnych, odrębnego kodeksu karnego, odrębnego systemu podatkowego – w tym wysokości podatków, własnej waluty, czy banku centralnego zdolnego do realnej obrony interesów finansowych państwa narodowego.

Ponadto kraje członkowskie faktycznie straciłyby kontrolę nad własnymi granicami oraz procedurami wpuszczania i relokowania uchodźców na ich terenie.

Projekt zakłada również wprowadzenie jednolitego systemu wizowego oraz prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej względem innych państw oraz organizacji międzynarodowych. Z dokumentu może wynikać również, że ograniczeniu musiałaby ulec rola NATO na kontynencie europejskim.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *