PGE Baltica dofinansowała zakup sprzętu do nauki fachowców w Ustce, na Pobrzeżu Słowińskim. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (ZSOiT) w Ustce ma dzięki temu nową pracownię dla młodych techników. To dobry przykład synergii, w której każda ze stron zyskuje

Fot. z Archiwum PGE Baltica.

PGE Baltica zbuduje w usteckim porcie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej

Dzięki nowym narzędziom uczniowie klas technikum w zawodach technik mechanik i technik mechatronik będą mogli realizować praktyczne zajęcia z zakresu pomiarów i montażu maszyn oraz urządzeń. Zakup wyposażenia pracowni dofinansowała PGE Baltica – poinformował Marcin Poznań – rzecznik prasowy PGE Baltica:

Do ZSOiT w Ustce dotarł sprzęt pozwalający wyposażyć pracownię, w której prowadzone będą ćwiczenia praktyczne w przedmiotach mechanicznych. To efekt współpracy pomiędzy szkołą a PGE Baltica, która w porcie w Ustce buduje bazę operacyjno – serwisową dla swoich przyszłych farm wiatrowych na Bałtyku.

Bardzo cieszy nas fakt, że współpraca PGE Baltica z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce nabiera rozpędu, a szkoła zyskała nowy sprzęt do zajęć. Jestem przekonany, że wśród dzisiejszych uczniów klas technicznych znajdą się specjaliści, którzy w niedalekiej przyszłości będą pracować przy morskich farmach wiatrowych i w naszej bazie serwisowej, którą budujemy w Ustce – powiedział Arkadiusz Sekściński – prezes zarządu PGE Baltica.

Szkolna pracownia została wyposażona m.in. w stoły robocze, narzędzia miernicze, imadła obrotowe, wózki narzędziowe i szafki na narzędzia. Wśród narzędzi są m.in. mierniki chropowatości, grubości powłoki, prędkości kątowej, dalmierz laserowy i suwmiarki.

Za każdym razem, gdy nasze szkoły nawiązują współpracę z różnego rodzaju podmiotami, dzieje się to z ogromną korzyścią dla naszych uczniów i to zawsze cieszy. Gdy jednak współpraca ta jest podejmowana z tak poważnym i ambitnym partnerem jak PGE Baltica, to działania te cieszą podwójnie. Jest to gwarancja otoczenia opieką naszej młodzieży, która pod okiem fachowców w swojej dziedzinie będzie zdobywać szlify umiejętności. Co ważne, uczniowie podwyższając swoje kompetencje, zwiększą szansę na zatrudnienie w przyszłości m.in. w PGE Baltica. Jest to więc najlepszy przykład synergii, gdzie każda ze stron tylko zyskuje – skomentował Paweł Lisowski – starosta słupski. To właśnie Powiat Słupski prowadzi ustecką szkołę.

Nowoczesne wyposażenie pozwoli uczniom poznać obecnie stosowane technologie do pomiaru wielkości geometrycznych i niektórych fizycznych. Dzięki pracowni uczymy przyszłych mechaników i mechatroników, jak posługiwać się nowoczesnymi narzędziami pomiarowymi, jak je przechowywać i konserwować – powiedział Józef Masłowski – kierownik kształcenia praktycznego w ZSOiT w Ustce.

Baza serwisowa PGE Baltica zostanie zlokalizowana w zachodniej części usteckiego portu na terenie dawnej przetwórni rybnej. Centrum serwisowe ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Będą stąd wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica chce też na tym terenie zbudować Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym m.in. szkoleni będą przyszli serwisanci. Z kilku wariantów projektów zagospodarowania terenu spółka wybierze ten pozwalający najlepiej dostosować teren portowy do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych, a jednocześnie wpasowujący się w obecną zabudowę portu i jego charakter turystyczny. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.

***

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. MFW Baltica rozpocznie dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe. Łączna moc obecnie budowanych przez PGE elektrowni na morzu pozwoli zasilić w energię elektryczną ok. 5,4 mln gospodarstw domowych. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku – poinformował Marcin Poznań – rzecznik prasowy PGE Baltica.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *