Tczew. Otwarcie głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta, po rewitalizacji. Ożywiony gmach łączy bogatą tradycję z nowoczesnością. Kiedyś przymusowo siedzieli w tym budynku więźniowie, dzisiaj przychodzą tam dobrowolnie naukowcy, młodzież oraz inni miłośnicy wiedzy i literatury

Fot. Kazimierz Netka.

Po stu latach wygląda tak samo, ale ma supernowoczesne wyposażenie

Fot. Kazimierz Netka.

Po raz pierwszy po dość długiej przerwie, drzwi głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, na Kociewiu, stanęły otworem, Oficjalnie, 17 kwietnia 2023 roku, o godzinie 12, rozpoczęły się w tym obiekcie u styku ulic Jarosława Dąbrowskiego i Tadeusza Kościuszki, uroczystości związane z otwarciem owej ważnej w mieście i powiecie instytucji kultury. Mimo przebudowy, odnawiania zabytkowych wnętrz i elewacji, Biblioteka nie przerwała swej działalności. Funkcjonowały placówki osiedlowe, a gościny dla pracowników i księgozbioru głównego na czas remontu udzielili m.in. dyrektorzy Domu Przedsiębiorcy oraz Szkoły Podstawowej nr 2.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto docenić to, że podczas odnowy zabytkowego gmachu, w Tczewie trwała realizacja programu rewitalizacji społecznej. Urzeczywistniały to zadanie właśnie Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Na zwieńczenie prac rewitalizacyjnych i przekazania Biblioteki Czytelnikom, pomocną dłoń podało wiele instytucji, m.in. Zespół Szkól Ekonomicznych w Tczewie, którego uczennice i uczniowie zadbali o dobro gości.

Na uroczystość przekazania Czytelnikom, tej istotnej dla rozwoju regionu placówki naukowo – edukacyjnej – przybyły znamienite osoby. Gości witał dr Krzysztof Korda – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

W gronie zaproszonych byli m.in.: poseł Kazimierz Smoliński, wicemarszałek województwa Józef Sarnowski, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, starosta tczewski Mirosław Augustyn, wiceprezydent Tczewa Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa Adam Urban, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie ks. Adam Gadomski, prezes Sądu Rejonowego w Tczewie sędzia Sądu Rejonowego Andrzej Lubowiecki, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Tczewie mł. inspektor Radosław Fortuna, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tczewie Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tczewie dr Maria Wons, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej Janusz Landowski, zespół projektantów Andrzej Bela i architekt Małgorzata Waśniewska, reprezentant powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Tczewie Łukasz Kargul, przewodnicząca Koła Literatów im. Romana Landowskiego Zofia Daniel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie Jerzy Cisewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie Robert Kraska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Julita Jakubowska, skarbnik Tczewa Helena Kullas, sekretarz miasta Tczewa Damian Piskorski, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Komunalnych i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Tczewie Aleksandra Szczepańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Rewitalizacja Biblioteki to zadanie dofinansowane z funduszy unijnych i było realizowane w ramach projektu „Miasto od-nowa. Rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza w Tczewie”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 – mówił dr Krzysztof Korda – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, witając gości. W tym budynku mieścił się sąd. Biblioteka po rewitalizacji to budynek z tradycją który łączy tradycję i nowoczesność. Wszystkie prace rozpoczęły się dawno temu, bo najpierw był proces koncepcji, potem projektowania, potem wykonawstwo i dzisiaj się spotykamy w tych odnowionych wnętrzach, zmienionych całkowicie. Zmieniły się funkcje niektórych pomieszczeń, ale na pewno nie zmieniła się podstawowa funkcja, czyli gromadzenie, opracowywanie, udostępnianie książek – to jest nasze główne zadanie.

Fot. Kazimierz Netka.

Jesteśmy w sali konferencyjnej, największej. Sal konferencyjnych jest pięć.

– Teraz zapraszam pana prezydenta i pana marszałka o przecięcie wstęgi, byśmy uroczyście dokonali otwarcia tego budynku – zachęcał dyrektor Krzysztof Korda:

Fot. Kazimierz Netka.

– Do Tczewa się zawsze z przyjemnością przyjeżdżało – wspominał podczas uroczystości Józef Sarnowski – wicemarszałek województwa pomorskiego. Ja generalnie to często jeżdżę w sprawach rewitalizacji, w sprawach kultury. Chciałbym kiedyś, jak Bozia mi da zdrowie, zobaczyć odbudowany most. Cieszyłbym się gdybym dożył tych czasów i myślę, że tak będzie panie pośle. To jest grafika tego naszego mostu; on jest piękny, myślę, że po remoncie będzie jeszcze piękniejszy i chciałbym tego państwu życzyć.

Fot. Kazimierz Netka.

Panie prezydencie ja za chwilę panu to wręczę, a panu dyrektorowi chciałbym wręczyć ten Gryf Pomorski, godło naszego województwa. Drodzy państwo, wręczyłem tych gryfów w swej karierze „politycznej” kilkaset i powiem państwu, że mieszkańcy województwa pomorskiego, ale nie tylko, bo badania zostały zrobione: od 5 d0 10 procent społeczności wie, jakie jest godło województwa. Myślę, że trochę naprawiłem ten procent wiedzy naszych obywateli. Panie dyrektorze serdecznie gratuluję, myślę, że miejsce się dla niego znajdzie.

Fot. Kazimierz Netka.

Drodzy mieszkańcy Tczewa, chciałbym wam pogratulować jednej rzeczy , bo to jest nie pierwsza biblioteka, w której biorę udział w ramach rewitalizacji i myślę, że to są dobrze wydane pieniądze. Myśmy wydali na rewitalizację Tczewie około 17 milionów złotych. Resztę pan prezydent dał.

Oczywiście, trwało to kilka lat, ale dzisiaj to piękne wasze Zatorze, byłem, widziałem, pięknie wygląda i warto je pokazywać, natomiast nasz przybytki kultury dzisiaj świecą przykładem, one funkcjonują i chciałbym powiedzieć, jak poznałem parę lat temu pana dyrektora, był jeszcze młody, teraz jest młody ale był jeszcze młodszy, akurat nie chciałem wierzyć, że to jest dyrektor tak ważnej instytucji. Panie dyrektorze, gratuluję i wszystkiego dobrego życzę, a chciałbym wyrazić swoja opinię, ze Tczew jest jednym z głównych miast Pomorza i tak patrząc na państwa, wy również jesteście głównymi ludźmi naszego Pomorza. Jak tu siedzicie, wszyscy – powiedział Józef Sarnowski – wicemarszałek województwa pomorskiego.

– Drodzy państwo, zakamarków tu jest bardzo dużo, są bardzo piękne – mówił ks. Adam Gadomski – proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, podczas poświęcenia Biblioteki:

Fot. Kazimierz Netka.

– Miałem okazję zwiedzać tę bibliotekę i cieszę się, że w okresie wielkanocnym jest ona otwarta, bo czas wielkanocny w życiu kościoła to czas radosny, radosny z faktu zmartwychwstania Pana Jezusa, ale jak widzimy w tę radość świąt wpisuje się również radość z otwarcia tej biblioteki, życzę więc aby oczywiście zawsze była piękna, nowa a przede wszystkim wykorzystana przez naszych mieszkańców.

– W imieniu swoim oraz pracowników Biblioteki bardzo serdecznie chcę podziękować panu prezydentowi Mirosławowi Pobłockiemu za tę inwestycję, za ten piękny i funkcjonalny budynek, łączący tradycję i nowoczesność – powiedział dr Krzysztof Korda – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. – Dziękuję panu prezydentowi za wrażliwość na sprawy kultury, za troskę o Stare Miasto i jego rewitalizację i za dostrzeżenie i rozwijanie ważnych funkcji w przestrzeni kulturowej miasta Tczewa. Budynek, który otwieramy po ponad 2 latach prac rewitalizacyjnych zawiera w sobie dwa walory. Z zewnątrz uzyskał blask miejskiej architektury użytkowej z pierwszej połowy XIX stulecia. W środku tchnie duchem XXI wieku. Łączy wspomnienia, tradycję i nowoczesność i jest ozdobą tczewskiej Starówki.

Fot. Kazimierz Netka.

Dziękuję panie prezydencie, panu, oraz na pana ręce wszystkim osobom zaangażowanym z ramienia samorządu miejskiego. W roku 2016 kiedy przyszedłem do pana prezydenta w sprawie remontu, pan prezydent podszedł do sprawy bardzo poważnie, znalazł rozwiązanie, wpisał Bibliotekę do Programu Rewitalizacji. Wtedy to wielu osobom wydawało się to niemożliwe, że ta inwestycja przejdzie, że będzie rewitalizowana, a to był bardzo trudny remont, bardzo trudna inwestycja.

Fot. Kazimierz Netka.

Doczekaliśmy się szybciej biblioteki po drugiej stronie – ten pierwszy etap rewitalizacji miał miejsce przy ulicy Kościuszki – tam powstał nowy budynek, a następnie tutaj. Ja wiem ile to kosztowało nerwów, czasu, problemów. Dlatego panie prezydencie bardzo dziękuję, że została ta inwestycja doprowadzona do szczęśliwego zakończenia.

– Pan wiceprezydent Adam Burczyk, naczelnik Ola Szczepańska i inni, naprawdę wiele czasu poświęcili na to, by ten budynek wyglądał tak, jak wygląda dzisiaj – potwierdził Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa, wskazując na dokonania:

Fot. Kazimierz Netka.

– A dla pana dyrektora, ponieważ wspomniał, że funkcja wypożyczalni nadal zostaje zachowana, to ja też przekażę coś, co myśmy odnaleźli w naszych aktach. Otóż, po długich poszukiwaniach udało się odnaleźć zaginiony – jak się wydawało – rękopis 14. Księgi Pana Tadeusza i panu dyrektorowi ją przekazuję.

Fot. Kazimierz Netka.

– Po stu latach budynek wygląda tak samo – powiedział prezydent, obejrzawszy podarowaną mu replikę pocztówki sprzed wieku.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy obejrzeli firm autorstwa Bartosza Chabowskiego i Kamila Laskowskiego.

– Dzisiaj biblioteka na Starym Mieście to połączenie tradycji z nowoczesnością Jeżeli nie wierzycie, sprawdźcie to sami – usłyszeli widzowie. Dowiedzieli się też, że biblioteka to taka „cegiełka”, jeśli chodzi o znaczenie liter tego słowa: czytelnia, edukacja, gry, internet, ekspozycje, łamigłówki, książki, audiobooki.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *