Pierwsza emisja polskich monet w kształcie kuli.  Złotówka w złocie i pierwsze polskie monety-kule z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości od 7 listopada 2018 r. w użyciu. Wprowadza je Narodowy Bank Polski (NBP).

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski.

Złota moneta w kształcie kuli, wyprodukowano ją w nakładzie do 100 sztuk i kosztuje 54 tys. zł.

 

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu niezwykłe monety: srebrne i złote, ale także w kształcie kul. O szczegółach poinformowało nas Biuro Prasowe – Departament Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego:

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica, którą świętują  najważniejsze instytucje państwa, organizacje i cały naród. Oto bowiem w 1918 r. − po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej cierpieniem i walką − wysiłkiem kilku pokoleń Polaków nasza Ojczyzna odzyskała suwerenność i powróciła na mapę Europy. Rok 2018 to cykl wydarzeń i przedsięwzięć, które w szczególny sposób podkreślają rolę narodu i państwa w kształtowaniu współczesnej Rzeczypospolitej. Narodowy Bank Polski podjął także wiele inicjatyw, w tym emisyjnych, które wpisują się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościowe monety upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie, to prawdziwe rarytasy na rynku numizmatycznym pisze w folderze emisyjnym Robert Szydlik z Rady ds. numizmatycznych NBP.

1 zł w dwóch uncjach złota

 

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski

Złoty jest symbolem naszej narodowej niepodległości, ekonomicznej stabilności i dumy. Jubileuszowa moneta ze złota najwyższej próby o nominale 1 zł odwzorowuje jednozłotówkę powszechnego obiegu w wersji z 2017 r. Moneta ta ma jednak prawie dwukrotnie większą średnicę oraz odpowiednio większą masę, a na jej obrzeżu umieszczono okolicznościowy napis: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Pierwsza emisja polskich monet w kształcie kuli

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski

Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów  unikatowe monety w kształcie kuli  złota o nominale 2018 zł i srebrna o nominale 100 zł. Ich symbolika także nawiązuje do motywów niepodległościowych. Poza fragmentem tekstu hymnu Polski, na obu monetach umieszczono m.in. gałązki i liście dębowe, będące symbolem męstwa oraz wizerunki dwóch stylizowanych orłów – pierwszy widnieje w godle Rzeczypospolitej, drugi to orzeł Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej.

Na złotej przedstawiono wizerunki trzech monet: rewers monety 5 zł z 1928 r. z postacią greckiej bogini zwycięstwa Nike (moneta wybita z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości), rewers monety próbnej o nominale 100 zł z 1966 r. z wizerunkiem Mieszka I i Dąbrówki (upamiętniającej 1000-lecie Państwa Polskiego) oraz rewers współczesnej monety obiegowej o nominale 1 zł.

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski

Na kuli srebrnej umieszczono ponadto awers monety 5 zł z 1934 r. z orłem strzeleckim Legionów Polskich i rewers monety o nominale 2 zł z 1932 r. z wizerunkiem kobiety (Polonii). Każda z nich zawiera w sobie 7 uncji (217,70 g) czystego kruszcu.

Moneta złota o nominale 1 zł wyemitowana została w nakładzie do 1 tys. sztuk, jej cena to 13 tys. zł. Złota moneta w kształcie kuli ma nakład do 100 sztuk i kosztuje 54 tys. zł. Srebrna moneta w kształcie kuli wyprodukowana została w nakładzie do 1918 sztuk, kosztuje 2,4 tys. zł. Monety umieszczono w specjalnie przygotowanych opakowaniach nawiązujących do rocznicy odzyskania niepodległości. Można je kupić w Oddziałach Okręgowych NBP sklepie internetowym KolekcjonerWięcej informacji na ich temat można znaleźć w folderze emisyjnym.

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych

 

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. 

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski

Kolejna emisja zaplanowana jest na 5 grudnia. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – Hieronim Dekutowski „Zapora” – informuje Biuro Prasowe – Departament Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *