Pierwsza konferencja z Jego Ekscellencją Sun Linjiangiem – nowym ambasadorem Chin w Polsce. Ponad pół setki dziennikarzy zadawało pytania dyplomacie z Dalekiego Wschodu. Konferencja prasowa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskich Mediów

Źródło ilustracji: Printscreen z konferencji prasowej.

Chiny – Państwo Środka świata umacnia kontakty z Polską – państwem środka Europy

Polska i Chiny od bardzo dawna współpracują ze sobą. Polacy założyli w Państwie Środka uniwersytet – w Harbinie. Po II wojnie światowej Polska Rzeczpospolita Ludowa oraz Chińska Republika Ludowa utworzyły w Gdyni Chipolbrok – Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe. Chiński armator COSCO wybrał port w Gdańsku na swoje centrum dystrybucyjne w regionie Morza Bałtyckiego. Co tydzień największe kontenerowce świata pokonują trasę między Portem Gdańsk a Dalekim Wschodem. W Pekinie funkcjonuje Biuro Pomorskie w Chinach, ułatwiające nawiązywanie kontaktów biznesowych między przedsiębiorcami z Pomorza i z Chin

Źródło ilustracji: Printscreen z konferencji prasowej.

Dlatego, fakt, ze na konferencję prasową z nowym ambasadorem chin zgłosiło się około 100 dziennikarzy z całego kraju, a ponad 50 aktywnie w niej uczestniczyło – nie powinno nikogo dziwić. Tak liczny udział dziennikarzy w konferencji był również dlatego, że spotkanie to prowadził red. Marek Traczyk, prezes Stowarzyszenia Polskich Mediów, prezes zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Fot. z Archiwum Stowarzyszenia Polskich Mediów

Jego Ekscellencja Sun Linjiang – ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce (na zdjęciu powyżej), ma bogate doświadczenie. Sun Linjiang był dyplomatą m.in. w Rosji, Kazachstanie Ukrainie. W Polsce zagościł w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Podczas konferencji pan Sun Linjiang mówił o znaczeniu Chin w gospodarce światowej. Obecnie kraj ten, dotychczas wyróżniający się w działalności eksportowej, wzmacnia swój handel zagraniczny, nastawiając się na zwiększenie importu – wynika z wypowiedzi pana ambasadora. Sun Linjiang podkreślił również znaczenie komunikacji, a przede wszystkim połączeń drogowych, morskich i powietrznych. Każde zablokowanie komunikacji, transportu, ma ogromny wpływ na gospodarkę. Potrzeba współpracy i solidarności, a nie podziałów. Dziękuję mediom za wielkie wsparcie – powiedział pan ambasador.

Sun Linjiang mówił też o Komunistycznej Partii Chin, podkreślając, że liczy ona już 100 lat i że działa na rzecz szczęścia narodu chińskiego. Zrozumienie Komunistycznej Partii Chin jest kluczem do zrozumienia Chin – powiedział.

Chiny zyskują na znaczeniu w świecie, a nawet we Wszechświecie. Polska otwiera się na Chiny – Chiny otwierają się na Europę. Kontaktom między Państwem Środka i Europą sprzyja, rozwijana obecnie Inicjatywa Pasa i Szlaku, którą można nazwać nowym Jedwabnym Szlakiem. Warto przypomnieć, że pierwszy Jedwabny Szlak powstał przez naszą erą i był wykorzystywany do XVII wieku – do czasu, gdy odkryto drogę morską do Azji dalekowschodniej. Teraz, idea lądowej drogi handlowej Chiny – Europa, powróciła – z inicjatywy Chin. Pas i Szlak – w skrócie BRI (Belt & Road) – to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 roku, przez Przewodniczącego Xi Jinpinga; inicjatywa ta jest ważnym elementem myśli Przewodniczącego, dotyczącej stosunków międzynarodowych.

Konferencja, prowadzona przez prezesa Marka Traczyka, trwała ponad półtorej godziny. Pan ambasador Sun Linjiang, odpowiadał szczegółowo na pytania. Długo by to jeszcze trwało., bo zapytań od dziennikarzy było ponad 30. Dlatego, postanowiono, że Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, odpowie na te pytania pisemnie.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *