Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
Powstał jeden z najnowocześniejszych budynków na trójmiejskim rynku biurowym
Port Lotniczy Gdańsk otrzymał certyfikat LEED na poziomie GOLD dla budynku Alpha. Oznacza to potwierdzenie wysokich standardów środowiskowych nowego biurowca – poinformowała Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy:
Alpha to nowopowstały obiekt w ramach Airport City Gdańsk, nowoczesnej inwestycji komercyjnej na gdańskim lotnisku. Alpha jest pierwszym z siedmiu planowanych budynków biurowo – usługowych, które mają stworzyć nowoczesną dzielnicę biznesową przy lotnisku. Airport City Gdańsk jest pierwszą taką inwestycją komercyjną w Polsce.
– Po zakończonym procesie budowy Alphy, w końcu lutego 2022 roku uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Pozwolenie to oficjalnie potwierdza właściwe wykonanie budynku przez generalnego wykonawcę, firmę Hochtief Polska SA. Biorąc pod uwagę profesjonalizm i fantastyczną współpracę z wykonawcą, byliśmy świadomi, że przy takiej jakości realizacji budynku, otrzymanie pozwolenia na użytkowanie będzie czystą formalnością. Uzyskany natomiast przed chwilą certyfikat LEED GOLD potwierdza najwyższy standard budynku w zakresie użytych technologii m.in. wodno- i energooszczędnych, jak i optymalizacji procesów budowlanych mających na celu stworzenie obiektu przyjaznego środowisku. Biurowiec ACG Alpha dołączył oficjalnie do ścisłej czołówki najnowocześniejszych budynków na trójmiejskim rynku biurowym – powiedział Dyrektor ds. Airport City Gdańsk Michał Dargacz.
Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
Zgodnie z decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Port Lotniczy Gdańsk jako inwestor, otrzymał 17 lutego 2022 roku pozwolenie na użytkowanie budynku biurowo-usługowego wraz z drogą dojazdową i przyłączami. Inspektor potwierdził, że inwestycja została zrealizowana w całości w zgodzie z pozwoleniem na budowę wydanym 29 marca 2019 roku przez Wojewodę Pomorskiego.
Tymczasem pod koniec marca 2022 otrzymaliśmy wiadomość o przyznaniu budynkowi Alpha certyfikatu LEED GOLD. LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, jest zbiorem wytycznych tworzących system oceny budynków. Wywodzi się z idei ekologicznego budownictwa i ma na celu podejmowanie szeroko zakrojonych działań na rzecz tworzenia i promowania tzw. „zielonych budynków”. System LEED ocenia przede wszystkim, w jaki sposób obiekty budowlane wpływają na środowisko naturalne. Brane są pod uwagę takie aspekty projektu jak usytuowanie budynku, działkę, zużycie materiałów, energii elektrycznej oraz wody, jakość powietrza wewnątrz budynku i aspekty zdrowotne, innowacyjność projektu oraz wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne. Budynki z certyfikatem LEED pozwalają na obniżenie kosztów operacyjnych, poprawiają wydajność, obniżają emisję dwutlenku węgla i tworzą zdrowsze miejsca pracy. Stanowią ważny element przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
Wśród rozwiązań proekologicznych w biurowcu Alpha zastosowano odpowiednie materiały budowlane. W obiekcie działa system sterowania BMS pozwalający na ograniczenie zużycia energii. Użyto energooszczędne oprawy LED w budynku i na zewnątrz. Zamontowano centrale wentylacyjne z filtrami F7 i o wysokiej sprawności odzysku ciepła. W pomieszczeniach sanitarnych zastosowano urządzenia z certyfikatami proekologicznymi typu Energystar (niskie zużycie prądu) oraz o niskim zużyciu wody. Na terenie działki, na której stoi biurowiec, prowadzona jest retencja wody poprzez zastosowanie niecek filtracyjnych i zbiorników retencyjnych. Ponadto będzie odzyskiwana woda deszczowa na potrzeby podlewania zieleni. Wokół budynku zastosowano jasne płyty chodnikowe, elementy drewniane, zróżnicowaną roślinność oraz zielony dach, co wpływa na redukcję efektu wyspy ciepła (ang. heat island effect). Wokół i wewnątrz budynku jest infrastruktura rowerowa, w tym miejsca postojowe blisko wejścia do obiektu. Są także miejsca postojowe dla samochodów elektrycznych oraz car-sharingu. W obiekcie zastosowano przeszkloną elewację oraz optymalny układ kondygnacji, co zapewni dostęp do światła dziennego i co wpłynie korzystnie na komfort pracy i dobre samopoczucie użytkowników.
Biurowiec Airport City Gdańsk Alpha stanowi alternatywę dla obiektów biznesowych położonych w centrach miast. Stanął na terenie Portu Lotniczego Gdańsk, w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu pasażerskiego. Jest propozycją dla firm, które chcą skorzystać z bliskości lotniska i świetnego skomunikowania z całym Trójmiastem i regionem. Z gdańskiego lotniska można polecieć bezpośrednio do prawie 90 miast w ponad 20 krajach i ta oferta jest ciągle powiększana. Pracownicy nowego biurowca będą korzystać z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i autobusów podróżujących do Śródmieścia Gdańska, Wrzeszcza, Oliwy, a także do Sopotu.
Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.
Biurowiec ma interesujący i nowoczesny wygląd. Posiada sześć pięter i dwie kondygnacje podziemne. Łączna powierzchnia najmu ma 8,5 tys. m kw. Oferuje 197 miejsc parkingowych. W Alphie będą biura, strefa gastronomiczno-usługowa, a w najbliższym otoczeniu docelowo także strefa sportu i rekreacji.
Port Lotniczy Gdańsk jest w bardzo zaawansowanych procedurach zawierania umów najmu. Już niedługo będziemy mogli Państwa poinformować o tym, kto będzie użytkował biura w nowym obiekcie. Obecnie jesteśmy jeszcze związani tajemnicą kontaktów. Planujemy, że nowe firmy wprowadzą się do Alphy za kilka miesięcy, po wykonaniu zleconych przez nie aranżacji wnętrz – Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Powstanie Airport City Gdańsk (ACG), tuż przy Porcie Lotniczym, wpłynie na podwyższenie atrakcyjności województwa pomorskiego dla zagranicznych inwestorów. To lotniskowe miasteczko będzie bowiem miało bardzo dobre skomunikowanie samolotami ze światem. Powstające w ACG biurowce, będą chętnie zasiedlane przez firmy zajmujące się globalną obsługą przedsiębiorstw, wspieraniem rozwoju biznesu.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl