Pierwszy zdalny debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Czy to nowy  etap w dziejach polskiego biznesu? Na rynku NewConnect zadebiutowała spółka SIMFABRIC, zajmująca się produkcją gier i symulatorów na komputery i urządzenia mobilne

Źródło ilustracji: Giełda Papierów Wartościowych

W rozwoju SIMFABRIC pomogła Europejska Agencja Kosmiczna

Wtorek, 7 kwietnia 2020 roku, przejdzie na stałe do historii Giełdy Papierów Wartościowych. Tego dnia, o godzinie 11.30 nastąpił po praz pierwszy zdalny debiut na giełdzie – pierwsze notowania akcji, wyłącznie online. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tej uroczystości, też zdalnie, skorzystawszy z zaproszenia Giełdy Papierów Wartościowych. Ten historyczny, pierwszy wirtualny debiut na GPW, został dokonany przez spółkę SimFabric, która weszła na rynek NewConnect. Debiut SimFabric odbył się wirtualnie, za pośrednictwem kanału GPW na YouTube. Powodem takiego niezwykłego wejścia na giełdę spółki SimFabric jest pandemia koronawirusa, uniemożliwiająca bezpośredni, publiczny udział w takich wydarzeniach.

Źródło ilustracji: Giełda Papierów Wartościowych

Uroczystość otworzył dr Marek Dietl – prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, podkreślając, że jest to historyczny debiut, o którym będą pisać podręczniki finansów i ekonomii bo to pierwszy debiut całkowicie online.

Mamy przyjemność powitać na parkiecie spółkę SimFabric, zajmująca się produkcją gier. Gaming okazał się odporny na zawirowania, które przetoczyły się przez rynek – stwierdził prezes Marek Dietl.

Źródło ilustracji: Giełda Papierów Wartościowych

O tym, czym zajmuje się debiutująca spółka, opowiedzieli Julia Leszczyńska – prezes zarządu SimFabric S.A. oraz Emil Leszczyński – przewodniczący Rady Nadzorczej SimFabric S.A. Pani prezes i pan przewodniczący podkreślili, że to Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała „stanowisko” startowe do sukcesu SimFabric. Spółka planuje w ramach grantów badawczo-rozwojowych sprawdzać, na ile sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć wielkopłytowe gry komputerowe.

W uroczystości uczestniczył (zdalnie) przedstawiciel największego akcjonariusza spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w warszawie, czyli Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) – Artur Soboń – sekretarz stanu w MAP.

Źródło ilustracji: Giełda Papierów Wartościowych

Dzisiaj wszystkie nasze działania zmierzają ku jednemu abyśmy zatrzymali epidemię koronawirusa, która ma niekorzystny wpływ nie tylko na gospodarkę świata, ale także na polską gospodarkę – powiedział pan minister Artur Soboń. Dodał, że z podziwem patrzy na działania zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, który utrzymuje bezpieczeństwo transakcji i utrzymuje zaufanie oraz wiarygodność; zaufanie, którym obdarza go nie tylko polski rynek ale również inwestorzy zagraniczni w tych szczególnych czasach. Cieszy to, że pojawiają się debiuty, a szczególnie jeśli są to debiuty na tych rynkach, które dzisiaj wydają się być najbardziej obiecujące, czyli obejmujące nowe technologie, usługi medyczne czy gry – to naprawdę duża wezwanie. Pan minister serdecznie pogratulował i Giełdzie, i tym, którzy takiego wyzwania się dzisiaj podejmują. Dodał, że być może jest to właśnie dobry moment. bo przecież kryzys który dzisiaj pustoszy gospodarkę a także rynek kapitałowy, kiedyś się skończy, a ci którzy wykorzystają ten moment dobrze na tym wyjdą. Głęboko wierzę że polski rynek kapitałowy, polska Giełda Papierów Wartościowych będzie w długiej perspektywie czasowej znakomitym miejscem do inwestowania, tworzenia swoich biznesów, budowania swojej siły i cieszę się że dzisiaj mogę w ten sposób pogratulować tym, którzy się zdecydowali na debiut – podsumował minister Artur Soboń – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Źródło ilustracji: Giełda Papierów Wartościowych

Debiut odbył się całkowicie online ale statuetka jest całkowicie rzeczywista – powiedział dr Marek Dietl, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

O szczegółach debiutu poinformował Zespół Prasowy GPW. Oto komunikat:

Pierwszy wirtualny debiut na GPW – SimFabric wchodzi na rynek NewConnect

  • Na rynku NewConnect zadebiutowały akcje producenta gier SimFabric

  • Wartość wprowadzonych akcji wyniosła 17,5 mln złotych*

  • SimFabric jest 378. Spółką notowaną na NewConnect oraz 4. debiutem na tym rynku w 2020 r.

  • Debiut po raz pierwszy w historii GPW odbył się w formie online

7 kwietnia 2020 roku na rynku NewConnect zadebiutowała spółka zależna PlayWay – SimFabric, producent gier i symulatorów na komputery i urządzenia mobilne. Do alternatywnego systemu obrotu wprowadzono 5.469.000 akcji serii A o łącznej wartości 17,5 mln złotych*. W związku z panującą pandemią koronawirusa w kraju, debiut SimFabric odbył się wirtualnie, za pośrednictwem kanału GPW na YouTube.

Debiut SimFabric jest historycznym wydarzeniem dla naszej giełdy, ponieważ odbył się całkowicie online. Niezmiernie cieszymy się, że w czasie dużej zmienności na rynku mamy spółki, które nie tylko radzą sobie z nowymi wyzwaniami, ale również stawiają na dalszy rozwój. Dzisiejszy debiut pokazuje, że giełda w pełni działa. Arkusze są pełne zleceń, a spółki debiutują. Witamy nowego emitenta i życzymy sukcesów na nowej ścieżce rozwoju – mówi Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

Powstała w 2016 r. SimFabric S.A. jest spółką zależną PlayWay, tworzy symulatory i gry komputerowe na komputery PC oraz urządzenia mobilne (iOS, Android). Od 2018 roku jest certyfikowanym producentem i wydawcą gier na konsole: Nintendo Switch, PS4 i Xbox One. W 2019 roku SimFabric w drodze przekształcenia kapitałowego stał się Spółką Akcyjną.

*poziom kursu odniesienia ustalony na poziomie ceny sprzedaży większości akcji serii A

Debiut SimFabric S.A. na rynku NewConnect jest dostępny do obejrzenia pod tym linkiem.

***

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl – poinformował Zespół Prasowy GPW.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *