Podsumowanie dokonań kadencji władz Gdańska. Szersze otwarcie stolicy województwa pomorskiego na świat. Okres nieszczęść i różnych utrudnień, ale i sukcesów. Jedno z niepowodzeń, według pani prezydent: sprzedaż Lotosu. Lista 100 nieprawidłowości przestawiona przez opozycję

Fot. Kazimierz Netka.

Sukcesy, nieprzewidziane utrudnienia, zagadkowe transakcje

Miniona kadencja rad gmin, ale również Sejmu, była bardzo trudna. Parlament rozpoczął już nowy etap w swej pracy. Wybory samorządowe odbędą zie 7 kwietnia (I tura). Nastała pora na podsumowanie minionego okresu. W Gdańsku – stolicy województwa pomorskiego i stolicy Żuław – była to kadencja szczególnie trudna, z kilku powodów. Z jakich? O tym mówiono podczas konferencji 26 stycznia 2023 roku, w Instytucie Kultury Miejskiej.

O dokonaniach i przeszkodach w realizacji planów mówili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Agnieszka Owczarczak – przewodnicząca Rady Miasta Gdańska; Beata Dunajewska – przewodnicząca Klubu Radnych Wszystko dla Gdańska w Radzie Miasta Gdańska; Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. Obecni byli również Monika Chabior – wiceprezydentka Gdańska; Piotr Grzelak – wiceprezydent Gdańska; Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska, Piotr Kryszewski – wiceprezydent Gdańska; Danuta Janczarek – sekretarz Miasta Gdańska; Emilia Kosińska – zastępca skarbnika Miasta Gdańska; Katarzyna Czerniewska – radna Miasta Gdańska; Andrzej Stelmasiewicz – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska. Konferencję prowadził Daniel Stenzel – rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Spotkanie odbyło się w nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej. To obiekt wzniesiony w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się „Kunszt wodny” nad Kanałem Raduni, z urządzeniami do zaopatrywania Gdańska w wodę pitna, pochodzącą z rzeki Raduni, a doprowadzaną do Gdańska m.in. z Raduni, kanałem, który zaczyna się w Pruszczu Gdańskim i został zbudowany przez Krzyżaków.

Oto relacja z konferencji, którą przekazał nam Daniel Stenzel – rzecznik prasowy prezydenta Gdańska:

Podsumowanie kadencji Prezydenta i Rady Miasta Gdańska

Duże, zrealizowane jak tramwaj na Stogi, czy wiadukt Biskupia Górka inwestycje, ważne projekty społeczne, jak finansowanie in vitro, czy wsparcie psychiczne dla dzieci i młodzieży, ale i odważne plany na przyszłość, jak projektowana kolej na Gdańsk Południe. Mija VIII, najdłuższa w historii Gdańska i polskiej samorządności kadencja, która zaczęła się od zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza i jego pożegnania.

W mijającej kadencji miasto zakończyło duże inwestycje. Wśród zamkniętych projektów są m.in. Alei Pawła Adamowicza za 236 mln zł (w tym prawie 79 mln z UE), przebudowa trasy tramwajowej na Stogi za 117 mln zł (73 mln zł z UE), Nowa Warszawska za 63,5 mln zł (w tym 44 mln zł z UE). W trakcie budowy jest Port Czystej Energii za ponad 660 mln zł (w tym 271 mln zł z UE). W Osowej za 63,5 mln zł trwa przebudowa ul. Kielnieńskiej (w tym 60 mln zł z rządowego programu). Miasto w trybie zaprojektuj i wybuduj rozpoczęło również inwestycję Nowa Świętokrzyska – etap I, wartą 81 mln zł (w tym 61 mln zł z rządowego funduszu).

– Wraz ze mną stoi ekipa, która przeprowadziła miasto przez największe kryzysy, jakich doświadczaliśmy w historii polskiego samorządu. Współpraca z Radą Miasta Gdańska, w której mamy koalicję Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej pokazuje, że można skutecznie współpracować również w najtrudniejszych momentach – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Przypomnę, że kadencja rozpoczęła się tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza. Mieszkańcy obdarzyli mnie zaufaniem i od marca 2019 roku pełnię urząd prezydenta Gdańska. Rok później pandemia COVID 19, która wystawiła nas wszystkich na próbę współczesnej solidarności. Później kryzys uchodźczy związany z pełnowymiarową agresją Rosji w Ukrainie.

W tej kadencji miasto rozpoczęło również wiele projektów. Trwa przetarg na zaprojektowanie kolei na Gdańsk Południe. To wspólna inicjatywa Gdańska i samorządu województwa pomorskiego. Cała inwestycja może kosztować nawet 2 mld zł i będzie największą w historii miasta. W etap realizacji wchodzi z kolei Park Południowy, który został powiększony o tereny przeznaczone na bloki mieszkalne. W Gdańsku jest w sumie 12 parków.

– Ta kadencja była szczególna, ponieważ pomijając kwestie wszystkich ważnych i spodziewanych wydarzeń, okazało się, że nasza praca trwała prawie 5,5 roku. To czas, w którym udało się bardzo dużo zrobić – mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych KO w Radzie Miasta.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzisiaj już myślimy także o roku 2030, gdzie w strategii miasta wskazujemy, że chcemy, aby Gdańsk był miastem zielonym, wspólnym, dostępnym i innowacyjnym. To wszystko już się dzieje i działo przez ostatnie lata kadencji. A to wspólny sukces. Rozwój miasta jest widoczny gołym okiem i przez kolejne lata chcemy to kontynuować. Niestety w tym wszystkim widać też trudy współpracy z poprzednią administracją rządową i rzucanie kłód pod nogi przez ówczesnego Wojewodę Pomorskiego. Myślę, że teraz rządzący będą patrzyli na Gdańsk z dużym zaufaniem i bez negatywnego nastawienia, które wielokrotnie wybrzmiewało.

Dużo się także wydarzyło w obszarze społecznym. W ciągu pięciu lat Gdańsk otworzył 7 szkół różnego stopnia, 15 przedszkoli oraz 8 żłobków, zostały unowocześnione pracownie szkolne w 32 placówkach. Ważnym projektem społecznym było również dofinansowanie in-vitro. Dzięki miejskiemu programowi już 776 dzieci przyszło na świat. Dzięki współpracy z UNICEF (agendą ONZ) Gdańsk otrzymał ponad 23 miliony złotych m.in. na świetlice integracyjne dla polskich i ukraińskich dzieci oraz doposażenie szkół i budowę nowych placów zabaw.

Fot. Kazimierz Netka.

Nowe przestrzenie na kulturalnej mapie gdańska to Muzeum Bursztynu i Kunszt Wodny, jako nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej.  Wspieramy lokalnych twórców, gościmy artystów z całej Europy na Festiwalu FETA. Podczas trzech edycji 2019, 2022 i 2023 przyjechały do Gdańska 33 teatry z zagranicy oraz 24 z Polski. W sumie 178 spektakli obejrzało 124 tys. widzów.

– Zdrowie psychiczne to obszar wsparcia mieszkańców, który Gdańsk rozwinął jako jedno z pierwszych miast w Polsce. Młodzież i dzieci mają coraz słabszą kondycję psychiczną, a pomoc miasta jest im bardzo potrzebna. Uważam też, że Gdańsk zdał egzamin w okresie pandemii: nie tylko w kwestii organizacji punktów szczepień, ale przede wszystkim w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, które reagowało na potrzeby przyjaciół i sąsiadów.

W ciągu pięciu lat zbudowaliśmy lub wyremontowaliśmy 1821 mieszkań o łącznej wartości 257 mln zł. Gdańsk unowocześnia także komunikację publiczną. Po ulicach Gdańska jeździ już 21 pojazdów elektrycznych, wkrótce dołączy 10 wodorowych. Cała flota GAiT – 253 autobusy i 141 tramwajów – jest już niskopodłogowa.

Kończąca się VIII kadencja to: 73 sesje Rady, w tym 5 sesji nadzwyczajnych, 1800 uchwał, ponad 3200 interpelacji i ponad pół tysiąca zapytań do prezydent. Radni nadali również 4 tytuły Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, wśród nich są Halina Winiarska-Kiszkis, Jerzy Kiszkis, Danuta Wałęsa, a także Jerzy Owsiak.

– Ten czas okazał się pełen zaskakujących i trudnych wyzwań. Początek naznaczony został tragiczną śmiercią Prezydenta Adamowicza, stratą i okolicznościami, z którymi do dziś trudno się pogodzić. – mówiła Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Koniec 2019 roku przyniósł wyzwanie w postaci pandemii, która wymagała przeorganizowania pracy Rady. Potem wybuchła wojna w Ukrainie. We wszystkich tych sytuacjach mieszkańcy Gdańska stanęli na wysokości zadania pomagając i wspierając się wzajemnie w pandemii, a potem przyjmując dziesiątki tysięcy uchodźców wojennych.

W tej kadencji w Gdańsku funkcjonuje także 28 domów i klubów sąsiedzkich oraz ponad 70 klubów seniora. W 2021 roku otwarto Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Wadowickiej 5. W tym roku rozpoczynamy przygotowywanie inwestycji dwóch kolejnych centrów aktywności lokalnej: na Jasieniu i Osowej – napisano w komunikacie.

Na konferencję podsumowującą dokonania podczas bieżacej kadencji samorządu Gdańska, zaproszono też przedstawiciela opozycji w Radzie Miasta Gdańska: Kazimierza Koralewskiego – przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska. Nie przybył.

Fot. Kazimierz Netka.

Za to, przed rozpoczęciem konferencji, na której władze Gdańska zaprezentowały przebieg kadencji, konferencję prasową przed gmachem Instytutu Kultury Miejskiej zorganizowała opozycja. Przemysław Majewski – radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska przedstawił listę 100 nieprawidłowości.

Pani prezydent Gdańska, jako jedno z niepowodzeń, porażek wskazała utratę przez Gdańsk szeroko rozumianego Lotosu – Rafinerii Gdańskiej.

Naszym zdaniem niewykluczone jednak, że problem sprzedaży tego przedsiębiorstwa może (ale nie musi) mieć drugie „dno”.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *