Politechnika Gdańska. Wmurowanie aktu erekcyjnego na budowie Centrum Ekoinnowacji PG. Gdańsk staje się trzecią siłą naukową w Polsce, dzięki wysiłkom państwa rektorów – powiedział Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki

Fot. Kazimierz Netka.

Politechnika Gdańska stała wielkim placem budowy. Powstają nowe naukowe obiekty

Jedna z najlepszych uczelni o statusie uczelni badawczej: Politechnika Gdańska, przeżywa nowy etap swego rozwoju. Widać to już po wejściu na teren PG. Wielka inwestycja realizowana jest niemal w centrum kampusu tej uczelni, pomiędzy ulicami Traugutta, Siedlicką, Piramowicza, Narutowicza. Tam powstaje Centrum Ekoinnowacji.

Fot. Kazimierz Netka.

O tym, jaki jest status tej budowy – dowiedzieliśmy się podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego – aktu erekcyjnego, 26 listopada 2021 roku. O szczegółach poinformował nas też Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej, przesyłając relację z wspomnianej uroczystości:

W piątek 26 listopada na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Ekoinnowacji PG. Gościem uroczystości był Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Centrum Ekoinnowacji (CEI) to niezwykle ważna inwestycja nie tylko dla samej uczelni, ale również dla Pomorza. Będzie bowiem zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu, czyli budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska.

Fot. Kazimierz Netka.

W uroczystości na terenie budowy wzięli udział: Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, wiceprezydent Gdańska Monika Chabior, prezes Polimex Infrastruktura Jacek Szuta, który reprezentował wykonawcę inwestycji (grupa Polimex Mostostal), a także władze uczelni, na czele z prof. Krzysztofem Wilde, rektorem PG.

Fot. Kazimierz Netka.

– Budowa Centrum Ekoinnowacji PG wychodzi naprzeciw wyzwaniom, przed którymi staje całe nasze obecne pokolenie, takim jak walka o czystość planety, czy wdrażanie ekologicznych rozwiązań do codziennego życia – mówił podczas uroczystości prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jesteśmy bardzo dumni z obiektu, który tu powstaje. Posłuży on przyszłym pokoleniom studentów i naukowców w rozwijaniu ich kompetencji oraz ich projektów badawczych, ale przede wszystkim całemu społeczeństwu i jego potrzebom.

Fot. Kazimierz Netka.

– Gratuluję tej inwestycji, która jest niezwykle istotna i niezbędna w obecnych czasach. Ekoinnowacje i troska o środowisko to konieczność i nasza wspólna odpowiedzialność, a także solidarność z przyszłymi pokoleniami – podkreślał podczas uroczystości minister Przemysław Czarnek. – Gratuluję także dynamicznego rozwoju Politechnice Gdańskiej, która wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim utworzyła Związek Uczelni Fahrenheita. Gdańsk staje się trzecim najważniejszym ośrodkiem naukowym w Polsce i jest to widoczne w całym kraju. Patrzymy na to z wielkimi nadziejami i pokazujemy jako przykład udanej federalizacji uczelni przy jednoczesnym zachowaniu ich autonomii.

Fot. Kazimierz Netka.

Podczas uroczystości minister Przemysław Czarnek przekazał też rektorom uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita czeki od Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację inwestycji oraz działań rozwojowych i badawczych. Politechnika Gdańska otrzymała prawie 15 milionów złotych, Uniwersytet Gdański 13,8 miliona zł, a Gdański Uniwersytet Medyczny, który podlega Ministerstwu Zdrowia, blisko 1 mln złotych.

Budynek w zgodzie ze środowiskiem

Fot. Kazimierz Netka.

Projekt Centrum Ekoinnowacji został przygotowany przez pracowników Wydziału Architektury PG pod przewodnictwem prof. Antoniego Taraszkiewicza. Będzie to budynek wolnostojący, czterokondygnacyjny, o wysokości niespełna 18 m. Kondygnacje nadziemne budynku zajmą głównie sale konferencyjno-szkoleniowe, laboratoria oraz pomieszczenia biurowe, a w kondygnacji podziemnej zaprojektowano garaż i pomieszczenia magazynowe.

Budynek zaprojektowano jako przyjazny dla środowiska i z zastosowaniem zaawansowanych i innowacyjnych technologii, m.in. poprzez wykorzystanie nowoczesnych, proekologicznych systemów pozyskiwania energii odnawialnej takich jak ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Innowacje i ekologia

Fot. Kazimierz Netka.

Centrum Ekoinnowacji umożliwi m.in. wdrażanie nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań wpisujących się w ideę budowania ekomiast i przestrzeni ekologicznych. Będą one opracowywane przez kadry naukowe PG (głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska), które będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej oraz transportowej. Inwestycja będzie również główną siedzibą Centrum EkoTech, jednego z sześciu nowo powołanych Centrów Naukowych PG. Działalność tego centrum skupia się na następujących obszarach:

Środowisko: gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami, ochrona środowiska poprzez rozwój technologii oczyszczania ścieków, gospodarka wodna i przeciwpowodziowa,

Energia: efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii,

Budownictwo: energooszczędne budownictwo kubaturowe i transportowe, konstrukcyjne podstawy instalacji energetycznych,

Mobilność: infrastruktura drogowa i kolejowa, transport miejski, rozwój ekologicznych form transportu,

Rewitalizacja: przestrzenie publiczne i przyjazne mieszkańcom, budownictwo energooszczędne, rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich i poprzemysłowych,

Edukacja: kształcenie przyszłych kadr ukierunkowanych na tworzenie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych,

Przemysł: transfer wiedzy i kompetencji do gospodarki – poinformował Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka.

Akt erekcyjny poświęcił ksiądz biskup Zbigniew Zieliński – biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.

Budowa Centrum Ekoinnowacji to kolejna inwestycja na ternie Politechniki Gdańskiej. Wcześniej zbudowano m.in. nowy gmach Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI). Niezwykłym i ważnym dla rozwoju nauki oraz gospodarki jest Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej. Zmodernizowano budynki wielu wydziałów, a efekty tych działań widać przy ul. Siedlickiej – teraz wyłączonej z użytku ze względu na inwestycje realizowane w jej pobliżu.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *