Na zdjęciu: Miejsce zaślubin Polski z morzem w Pucku, w 1920 roku. Tu zrodziła się szansa ocalenia Kaszubów przed zanikiem. Fot. Kazimierz Netka.
Gdyby nie Polska to Kaszubów najprawdopodobniej już by nie było…
Pomorze, przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości,było traktowane jak obszar kolonialny. Liczył się przede wszystkim interes pruski. Kto nie był Niemcem, tego ciemiężono. Tak było z Kociewiakami, Słowińcami, Kaszubami, Żydami, Romami oraz wieloma innymi społecznościami.
Kaszubi mogli próbować wywalczyć sobie lepsze traktowanie wtedy, gdy byli pod zaborem pruskim. Niestety, nie byli do tego zdolni, by osiągnąć znaczące efekty. Czekali na łaskę z nieba? Wolność przynieśli im Polacy. Wtedy, Kaszubi mogli stworzyć własną organizację, którą było Zrzeszenie Regionalne Kaszubów.
Dzięki Polakom Kaszubi mogli dokonać skoku cywilizacyjnego. Jeszcze w XIX wieku na Półwyspie Helskim „polowano” na czarownice. Można więc odnieść wrażenie, że Polska – II Rzeczpospolita – umożliwiła Kaszubom wyswobodzenie się z przesądów, istniejących w epoce średniowiecza.
A jakie korzyści materialne uzyskali Kaszubi z powstania II Rzeczypospolitej? Można powiedzieć, że Polska otwiera Kaszubom okna na świat. Najpierw czynili to królowie, potem II Rzeczpospolita, teraz kolejne inwestycje w gospodarkę i poprawa statusu społecznego. Takim polskim oknem dla Kaszubów w czasach I Rzeczypospolitej był port w Pucku.
Po I wojnie światowej Polacy wybudowali port w Gdyni, stocznię, a także miasto. Rozwój polskiej gospodarki morskiej stworzył nowe miejsca pracy. Dzięki Polsce, Kaszubi uzyskali nie tylko morskie okna na świat. W Rumi powstało w latach 30. XX wieku, lotnisko.
Kolejną, portową inwestycją zrealizowana pod koniec 20-lecia międzywojennego na rzecz Kaszubów, był port w Nowej Wsi, która dzięki temu mogła przekształcić się we Władysławowo.
Zbudowane przez Polaków miasto i port Gdynia stały się łatwiej dostępne dla mieszkańców Kaszub. Umożliwia to linia kolejowa, wiodąca od rejonu Bydgoszczy przez Kościerzynę, do Gdyni. Kolej, ta łącząc Kaszuby z Gdynią, zbudowana została przed II wojną światowa. Dzisiaj nosi ona numer 201 i jest modernizowana.
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl
Kazimierz Netka