Polska świętować będzie nie tylko 30. rocznicę ostatecznego zakończenia stanu wojennego. W czerwcu przypada wiele innych rocznic, związanych z odzyskiwaniem wolności przez różne narody, a także wydarzeń, związanych z walką o wolności. W Gdańsku uroczystości potrwają od Dnia Dziecka do 11 czerwca.

Fot. Kazimierz Netka.

Święta Wolności i Solidarności.

Poznański Czerwiec, Węgierski zryw, 4 czerwca w Chinach na Tian’anmen – na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie i wiele innych czerwcowych zdarzeń, również w Polsce – to również pamiętne tragiczne wydarzenia. Tak więc, świętowanie rocznicy polskiego czerwca 1989 roku będzie miał wymiar międzynarodowy, jeśli zechcemy upamiętnić tragedie innych narodów.

Około miesiąca temu na granicach Gdańska postawiono witacze oznajmiające o wielkim patriotycznym święcie w stolicy województwa pomorskiego. W poniedziałek, 29 kwietnia 2019 roku połączone rady Sopotu i Gdańska, nadały skrzyżowaniu ulic na granicy tych miast nazwę: Rondo 4 Czerwca 1989 r. Obie rady przyjęły tę nazwę jako upamiętniającą dzień pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce – 30 lat temu.

Po podjęciu uchwał na granicy Gdańska i Sopotu, ciąg dalszy nastąpił w Europejskim Centrum Solidarności. O godz. 13.00 w ogrodzie zimowym ECS odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI w Gdańsku, które potrwa od 1 do 11 czerwca 2019 roku. O założeniach programowych, planowanych wydarzeniach, MIĘDZYNARODOWYM FORUM OBYWATELSKIM, podczas którego spotkają się intelektualiści z całego świata oraz STREFIE SPOŁECZNEJ – miejscu spotkań i rozmów aktywnych obywateli z całej Polski mówili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności; Jacek Bendykowski – prezes Fundacji Gdańskiej; Magdalena Mistat, pełnomocnik dyrektora ECS ds. organizacji obchodów rocznicy.

Obchody ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI, czyli 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych, kiedy opowiedzieliśmy się po stronie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, wyborów możliwe są dzięki publicznej zbiórce środków. Wszystkim darczyńcom dziękujemy! – powiedziała Magdalena Mistat, pełnomocnik dyrektora ECS ds. organizacji obchodów rocznicy.

4 czerwca można uznać, za ostatecznie zakończenie stanu wojennego. Jak wiadomo, formalnie został on zniesiony w 1983 roku, ale różnego rodzaju represje trwały przez całe lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Ale, nawet 4 czerwca 1989 roku jeszcze nie był dniem całkowitego zakończenia nieoficjalnych działań specsłużb PRL-u.

 

Źródło ilustracji: Europejskie Centrum Solidarności

Świętowanie wolności i solidarności w Gdańsku odbędzie się w kilkunastu miejscach. Zaplanowano około setki wydarzeń. Także o randze międzynarodowej.

Warto wiedzieć, że obchody przewidziane przez ECS i Miasto Gdańsk, nie będą jedynymi w stolicy województwa pomorskiego z okazji 4 czerwca. Uroczyste wydarzenia przygotowuje również NSZZ „Solidarność”.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *