Polski Ład – co zawiera, jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone – spotkanie informacyjne zorganizowane przez Pracodawców Pomorza, z rzecznikiem MŚP, w Uniwersytecie Gdańskim. Jutro – w Wejherowie. W poniedziałek – wiedzę dostarczą ZUS i KAS

Fot. Kazimierz Netka.

Będę Reytanem leżał – powiedział w Uniwersytecie Gdańskim Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Fot. Kazimierz Netka.

Niektórym może się wydawać, że w naszym kraju zostanie wprowadzony nowy „porządek” w podatkach. Będzie to Polski Ład. Dobrze by się stało, gdyby rzeczywiście doszło do uporządkowania i uproszczenia wielu spraw. Biznes patrzy jednak na to z rezerwą. Skonstruowanie przepisów, regulujących Polski Ład, nie jest łatwe. Pierwsza próba okazała się niezbyt udana. Są już przygotowywane nowe akty prawne.

Ochrona interesów niewielkich firm w czasach zmiany przepisów, w warunkach kryzysu, ma niebagatelne znaczenie. Niewielki zakład sam nie jest w stanie się obronić. Na szczęście, są organizacje dbające o to, by takie środowiska biznesowe nie ucierpiały. Troszczą się o to instytucje z otoczenia biznesu, rzecznicy. Wiedzą służą też Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a także Krajowa Administracja Skarbowa. Cykl konferencji poświęconych problematyce Polskiego Ładu trwa obecnie w województwie pomorskim.

Fot. Kazimierz Netka.

Jedna z takich konferencji została zorganizowana 3 lutego 2022 roku przez stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz przez Uniwersytet Gdański – Wydział Zarządzania. Było to spotkanie z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Adamem Abramowiczem, zatytułowane: „Polski ład a wyzwania i problemy przedsiębiorców”. Wypowiadali się m.in. Adam Abramowicz – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców; Tomasz Limon – prezes zarządu stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza; radca prawny Agnieszka Majewska – dyrektor Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku; Paweł Chrupek – radca prawny, doradca podatkowy, Dyrektor Wydziału Interwencyjno-Procesowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Do problematyki, z jaką borykają się właściciele firm, wprowadził zebranych swym wystąpieniem Tomasz Limon – prezes zarządu Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Pan prezes podkreślił, że przedsiębiorcom dokuczają m.in. zmiany cen energii, gazu. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców robi co może, by tę dolę biznesmenów polepszyć; broni ich interesów. Prezes Tomasz Limon zwrócił uwagę również na potrzebę zastanowienia się nad tym, co i jak Pracodawcy Pomorza mogą zrobić, by wesprzeć pana ministra (tak tytułowany jest rzecznik, ale nie dlatego, że jest członkiem rządu bo nim nie jest, ale ze względu na jego niezależność od rządu) w tych działaniach. Pracodawcy Pomorza, jako stowarzyszenie, są członkiem Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku.

O sytuacji, w jakiej znalazł się świat polskiego biznesu po wprowadzeniu przepisów Polskiego Ładu (dotyczącego wychodzenia z kryzysu – wywołanego m.in. przez pandemię sars-covid – mówili też Adam Abramowicz – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców; radca prawny Agnieszka Majewska – dyrektor Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku; Paweł Chrupek – radca prawny, doradca podatkowy, Dyrektor Wydziału Interwencyjno-Procesowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Podczas wystąpień poruszono m.in. problem żądania zbyt dużej liczby zaświadczeń, dokumentów oraz informacji od przedsiębiorców. Zdaniem Pana Rzecznika, tak być nie powinno.

Fot. Kazimierz Netka.

– Rząd bardzo dużo zrobił dobrego jeśli chodzi o elektronizację, o ułatwienie życia – powiedział Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nie musimy dzisiaj nosić ze sobą dowodów rejestracyjnych, w aptece podajemy kod, a tu raptem jakiś urzędnik wymyślił, że wy macie składać wniosek, żeby wam ZUS zwrócił pieniądze i uwaga: macie na to miesiąc, bo jak się spóźnicie to wam nie oddadzą! Tutaj to ja będę Reytanem leżał – powiedział pan Rzecznik.

Ten przepis musi zostać zniesiony, bo to jest sprzeczne z Konstytucją dla Biznesu, bo jest napisane wyraźnie: jeżeli urząd posiada jakąkolwiek wiedzę na temat danych przedsiębiorcy, nie może tych danych od przedsiębiorcy żądać. To jest wprost napisane, a oni mają wiedzę, bo jak złożycie zeznanie roczne to wiedzą ile macie dochodu, więc sami mogą sobie to policzyć – uzasadniał Adam Abramowicz.

Fot. Kazimierz Netka.

Właściciele firm zadawali wiele pytań, wyrażali swe opinie. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest gotów im pomagać. O wsparcie można się zwracać m.in. za pośrednictwem Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Oddział Terenowy w Gdańsku, ul. Żabi Kruk – zachęcała radca prawny Agnieszka Majewska – Pełnomocnik Terenowy Rzecznika MŚP Oddziału Terenowego w Gdańsku.

Szkolenia organizowane przez ZUS i KAS

Eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej wspólnie będą rozwiewać wątpliwości oraz odpowiadać na pytania dotyczące zmian wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Będzie się można z nimi spotkać w pomorskich placówkach ZUS już w najbliższy poniedziałek.

Fot. Kazimierz Netka.

W poniedziałek, 7 lutego od godz. 10:00 do 13:00 na salach obsługi klientów w placówkach ZUS w Gdańsku przy ul. Chmielnej 27/33 i Tuwima 9, a także w Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Sztumie oraz Wejherowie do dyspozycji klientów będą eksperci z administracji skarbowej. Wyjaśnią oni wątpliwości związane z kwestiami podatkowymi dotyczącymi Polskiego Ładu takimi jak m.in. nowa skala podatkowa, ulgi dla klasy średniej i seniorów pracujących, PIT zerowy dla rodzin 4 plus oraz o ryczałt ewidencyjny.

Tego samego dnia w godz. od 13:00 do 17:00 ZUS zaprasza na wspólne dyżury z ekspertami z KAS w Bytowie, Chojnicach, Człuchowie, Lęborku i Słupsku – poinformował Krzysztof Cieszyński – Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Pomorskiego.

Rzecznik w Wejherowie

Jutro, 4 lutego 2022 roku, spotkanie z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw, ministrem Adamem Abramowiczem – Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, odbędzie się w Wejherowie, w Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2A. Zachowany zostanie reżim sanitarny aktualnie obowiązującym. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń w systemie zapisów Pracodawców Pomorza.

Z uwagi na ograniczenie liczby miejsc dla osób niezaszczepionych – organizatorzy zastrzegają sobie możliwość sprawdzania certyfikatów potwierdzających szczepienia.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *