Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w Gdańsku 400 kg haszyszu przywiezionego nielegalnie z Azji. W kontenerach znajdowało się także 11 tys. opakowań tabletek psychoaktywnych. Wartość czarnorynkowa zatrzymanego towaru wynosi ponad 34 mln złotych

Fot. z Archiwum Pomorskiej KAS.

Narkotyki miały trafić pod adres jednej z firm w Polsce

Fot. z Archiwum Pomorskiej KAS.

W Gdańsku znajduje się jeden z największych terminali kontenerowych na Bałtyku. Przypływają tu statki z towarami pochodzącymi z wielu krajów świata. W kontenerach znajdują się towary różnego rodzaju. W takiej rozmaitości łatwo ukryć przedmioty, których przewóz jest zakazany, jak np. narkotyki. W Gdańsku kontenery zdejmowane są ze statku i stąd przewożone do innych portów mniejszymi statkami, tzw. feederami lub koleją i samochodami jadą w głąb lądu europejskiego. Podobnie ładunki z centrum Europy eksportowane są drogą morską przez port w Gdańsku.

Fot. z Archiwum Pomorskiej KAS.

Mimo że na statku znajduje się nawet kilkanaście tysięcy kontenerów, istnieje możliwość sprawdzenia zawartości każdego z nich, bez konieczności otwierania by dokonać przeszukań. Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa ma bardzo dobre wyniki w wykrywaniu ładunków, przedmiotów, które nie powinny trafiać na nasz rynek. Olbrzymi sukces w tym zakresie Pomorska KAS osiągnęła na początku marca 2023 roku. O tym wydarzeniu poinformowała nas Barbara Szalińska – główny specjalista, Referat Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku:

Pomorska KAS zatrzymała nielegalny transport 400 kg haszyszu i leków psychotropowych

· Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła środki odurzające w kontenerach z Azji.

· W kontenerach, w których miała być odzież, znajdowało się prawie 400 kg sprasowanych kostek haszyszu oraz 11 tys. opakowań tabletek psychoaktywnych.

· Wartość zatrzymanego towaru to ponad 34 mln zł.

Fot. z Archiwum Pomorskiej KAS.

Na początku marca 2023 r. funkcjonariusze z pomorskiej KAS skontrolowali kontenery, które przypłynęły z Azji do portu w Gdańsku. Zgodnie z dokumentami przewozowymi, w kontenerach miała znajdować się odzież. Odbiorcą była firma z Polski. W kartonach było ukryte prawie 400 kg sprasowanych kostek haszyszu oraz 11 tys. opakowań tabletek psychoaktywnych.

Fot. z Archiwum Pomorskiej KAS.

Próbki zostały przebadane w laboratorium Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Wyniki potwierdziły, że jest to haszysz i leki psychotropowe.

Źródło: Pomorska KAS.

Wartość zatrzymanego towaru to ponad 34 mln zł.

Fot. z Archiwum Pomorskiej KAS.

Sprawę prowadzi Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku – poinformowała Barbara Szalińska – główny specjalista, Referat Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.