Na zdjęciu: Porozumienie podpisują: prof. Konstantin Szebeko i przewodniczący Marek Świeczkowski. Stoi wiceprzewodniczący Jerzy Uziębło. Fot. Kazimierz Netka.
Białorusini zapraszają Polaków na Forum Biznesowe w przyszłym roku, do Pińska.
W Sali Obrad Rady Miasta Gdańska, w przedwojennej siedzibie Ligi Narodów w Gdańsku, miała miejsce 21 grudnia 2017 roku, ważna, międzynarodowa uroczystość o charakterze naukowo – biznesowym. Mający siedzibę w Pomorskiem Klaster Logistyczno-Transportowy „Północ-Południe”, podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem w Pińsku, na Białorusi. Swe podpisy pod dokumentem złożyli: prof. Konstantin Szebeko – rektor Uniwersytetu w Pińsku i Marek Świeczkowski – przewodniczący Rady Klastra Logistyczno-Transportowego „Północ-Południe”. To historyczne nawiązanie współpracy odbyło się podczas Zgromadzenia Członków Klastra.
Fot. Kazimierz Netka
Prof. Konstantin Szebeko – rektor Państwowego Uniwersytetu w Pińsku, przedstawił Uczelnię, którą kieruje Jest to uniwersytet młody, powstał kilkanaście lat temu, Posiada trzy wydziały: Ekonomiki, Biotechnologii oraz Kultury fizycznej i sportu. W przyszłym roku na bazie Uniwersytetu w Pińsku zostanie zorganizowane Biznes Forum, na które pan rektor zaprosił członków KLTPP.
Fot. Kazimierz Netka
Marek Świeczkowski, przewodniczący rady KLTPP, powiedział, że chętnie klaster weźmie udział w tym Forum Biznesowym w Pińsku. Poinformował, że uroczyste spotkanie z gośćmi z Białorusi, będące jednocześnie Zgromadzeniem Członków Klastra, zostało zorganizowane wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich i podziękował za pomoc Sylwii Lament z ZMiGM.
Fot. Kazimierz Netka
Przewodniczący Marek Świeczkowski poinformował też, że KLTPP będzie się ubiegał na następne lata o tytuł Krajowego Klastra Kluczowego. W tej sprawie podjęto uchwałę w sprawie wydłużenia obowiązywania „Strategii dla Klastra LTPP” do roku 2023. Przewodniczący Marek Świeczkowski podkreślił, że jednym z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez KLTPP jest projekt budowy i wprowadzania do użytku jednostek pływających, napędzanych silnikami elektrycznymi.
Fot. Kazimierz Netka
Goście z Państwowego Uniwersytetu w Pińsku przyjechali do Polski, by dowiedzieć się jak zakładać klastry. Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przypomniała, że Pomorskie ma już ponaddziesięcioletnie doświadczenie w kształtowaniu polityki klastrowej, Początek był w 2006 roku. Zapewniła, że Urząd jest gotowy na kolejne spotkania z gośćmi z Białorusi, podczas których bardziej szczegółowo mógłby zostać przedstawiony proces budowy podwalin pod to, że dzisiaj władze Uniwersytetu w Pińsku mogą uczestniczyć w spotkaniu z jednym z kluczowych dla rozwoju naszego kraju, klastrów.
Fot. Kazimierz Netka
KLTPP współpracuje z uczelniami. O Uniwersytecie Gdańskim mówiła prof. Monika Bąk – Dziekan Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Obecna była również prof. Barbara Pawłowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Wyższą Szkołę Bankową reprezentowała kanclerz Emilia Michalska – wiceprzewodnicząca Rady Klastra
Uczestnicy spotkania poznali nowych członków KLTPP, firmy: X-com z Częstochowy; FreeVolt z województwa kujawsko – pomorskiego; FROG z Elbląga; Kancelarię Doradztwa Gospodarczego z Warszawy; PPHU Benon. Dowiedzieli się też, czym zajmuje się Fundacja Bezpieczni nad Wodą.
W programie spotkania było też przedstawienie sprawozdań z wyjazdów zagranicznych. Dr. Sławomir Niecko – wiceprzewodniczący KLTPP przygotował relację z misji gospodarczej do Chin; Jery Uziębło – wiceprzewodniczący KLTPP i Zbigniew Deinrych – przewodniczący Grupy Roboczej KLTPP ds. jednostek elektrycznych – o rozpoczęciu projektu ELMAR w Greifswaldzie; Stefan Olszewski – wiceprzewodniczący KLTPP – o misji gospodarczej do Oslo i spotkaniu z prezydentem RP i królem Norwegii.
O jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez KLTPP czyli o „IME Postaw na eksport” mówili Donata Strycharczyk – menedżer projektu i Jan Kordasiewicz – wiceprezes ZNIK ds. programów rozwojowych.
W planie było też przedstawienie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – przez dyrektor Działu Międzynarodowych Relacji Gospodarczych PSSE – dr Martę Dargas-Draganik.
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wysłuchali informacji na temat Pomorskiej Nagrody Jakości – o konkursie organizowanym przez Pomorską Radę Federacji Stowarzyszeń naukowo-Technicznych NOT w Gdańsku.
Kazimierz Netka