Platforma Obywatelska, antypomorska. Takie można odnieść wrażenie…

Na zdjęciu: Inauguracja samorządowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W prezydium tych obchodów był szef (związany z PO) organizacji Kaszubów, czyli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zabrakło zaś rzeczywistych reprezentantów organizacji np. Kresowian, Kociewian, Powiślan, Żuławian, Słowińców, Tatarów, Żydów, Arabów i wielu innych; czyli przedstawiciele organizacji około 2 milionów mieszkańców Pomorskiego nie dostąpili zaszczytu wejścia do komitetu honorowego obchodów Niepodległości… Fot. Kazimierz Netka.

Decyzje szkodliwe dla mieszkańców województwa pomorskiego.

Platforma Obywatelska krytykuje rząd za to, że nie chce dać pieniędzy na budowę obwodnicy metropolitalnej. Oświadczenie w tej sprawie odczytał, podczas posiedzenia pomorskiego sejmiku, 21 grudnia 2017 roku, przewodniczący Klubu PO radnych Sejmiku województwa pomorskiego. Platforma Obywatelska zapomina, że sama mogła wesprzeć budowę dróg. Zamiast wydać około 1 miliarda złotych na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (na budowę tej kolei w miejscu, gdzie nasycenie środkami i trasami komunikacyjnymi było wystarczające) mogła owe pieniądze przeznaczyć na poprawę dostępności komunikacyjnej Pomorza środkowego.

To tyle, odnośnie oświadczenia, wygłoszonego na Sejmiku, 21 grudnia 2017 roku. A teraz, cofnijmy się o kilka lat. Ludzie, związani z Platformą Obywatelską usiłowali oddać Gdańsk w ręce faszystów – można odnieść wrażenie, że w ręce faszystów kaszubskich. Osobnicy ci, za przyzwoleniem osób z PO, postawili swe znaki na granicy Gdańska, próbując przejąć miasto. Nikt nie pytał mieszkańców Gdańska o zgodę, gdy wydawano na to zezwolenie – zezwolenie osobom, które – jak można odnieść wrażenie – nie chcą być Polakami. Gdyby czuli się związani z Polską zapewne nie prowadziliby takiej destrukcyjnej działalności, szkodzącej także Kaszubom. Oczywiście, nie można powiedzieć, że to wydarzenie jest bez precedensu. Podobne zdradzieckie poczynania już się wcześniej zdarzały…

Teraz, ludzie związani z Platformą Obywatelską dbają o to, by w materiałach promocyjnych publikowanych na papierze (także w językach obcych, dla klientów zagranicznych) zamieszczano głównie wiadomości na temat Kaszub. Inne, również wartościowe atrakcje regionu, są przemilczane. Podobnie jest w publikacjach internetowych.

W podległym ludziom z PO, Pomorskim Centrum Informacji Turystycznej, lansowane są głównie publikacje dotyczące Kaszub. Za mało jest folderów, książek, wiadomości na temat pozostałych krain województwa pomorskiego. Brakuje wiadomości na temat zabytków o randze światowej, zapewne dlatego, że owe zabytki nie znajdują się na Kaszubach.

Można odnieść wrażenie, że zorganizowane przez ludzi z Platformy Obywatelskiej, samorządowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, wykluczają z tego świętowania około 2 000 000 (słownie około dwóch milinów) mieszkańców Pomorza. W prezydium organizatorów zasiadł reprezentant tylko organizacji kaszubskiej – Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, też związany z PO. Zabrakło przedstawicieli zarządów organizacji innych społeczności z województwa pomorskiego.

W rezolucji, dotyczącej pomocy poszkodowanym w nawałnicy sierpniowej – w rezolucji przyjętej przez Sejmik (w którym Platforma Obywatelska ma zdecydowaną przewagę) jest apel o to, by pomagać gminom kaszubskim. O pomaganiu pozostałym gminom rezolucja milczy. Widocznie dla Platformy Obywatelskiej w Pomorskiem są dwie kategorie obywateli: Ludzie lepszego sortu, czyli Kaszubi oraz reszta – czyli owe 2 miliony osób.

Platforma Obywatelska informację o swym Oświadczeniu z 21 grudnia 2017 roku opublikowała na portalu: www.pomorskie.eu. Ośmielamy się zauważyć, że ów portal nie jest ani Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, ani Platformy Obywatelskiej. To portal samorządowy… Partyjne ogłoszenia nie powinny być na nim publikowane, w formie artykułów. Chyba, że będą tam zamieszczane w postaci płatnego ogłoszenia…

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *