Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała pierwsze półrocze 2018. Nowe miejsca pracy, inwestycje za ponad 180 milionów złotych.

Na zdjęciu: Teren do zagospodarowania w Pelplinie. Fot. Kazimierz Netka.

Biznesmeni czekają na rozporządzenia wykonawcze, które wdrożą zasadę: strefa specjalna w każdej gminie.

Od początku roku do końca czerwca Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała inwestorom 14 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy. Co najmniej kilkunastu kolejnych inwestorów zamierza skorzystać ze zwolnień strefowych na podstawie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie z końcem czerwca.

Pozyskane w pierwszej połowie 2018 roku firmy zadeklarowały inwestycje na poziomie prawie 184 mln zł, utworzenie 335 nowych miejsc pracy i utrzymanie 1756 etatów.

W całym 2017 roku PSSE wydała 36 zezwoleń, w 2015 r. – 15, a w 2016 – 16 zezwoleń.

Obecnie kolejni inwestorzy oczekują na wydanie przepisów wykonawczych do ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, która znosi granice specjalnych stref ekonomicznych. Główne założenie ustawy polega na tym, że zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat będzie niezależne od miejsca inwestycji, co ma wyrównywać szanse regionów i stwarzać korzystne warunki inwestycyjne wszystkim przedsiębiorcom. Nowy system umożliwi skorzystanie ze zwolnień od podatku dochodowego większej liczbie firm z sektora MŚP, które nie będą musiały przenosić się do stref i inwestować z dala od dotychczasowego obszaru działania. Zainteresowanie skorzystaniem z pomocy publicznej w związku z nowymi inwestycjami wyraziło już kilkunastu przedsiębiorców, którzy po wejściu w życie rozporządzeń wykonawczych do ustawy zamierzają złożyć do PSSE wnioski o przyznanie decyzji o wsparciu. Według wstępnych analiz, minimum 90% ze wspomnianych projektów inwestycyjnych zakwalifikuje się do uzyskania wsparcia.

Trwają też rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami zainteresowanymi  uzyskaniem decyzji o wsparciu. To m.in. efekt kilkumiesięcznej akcji informacyjnej PSSE „Strefa w każdej gminie”. W ramach tej akcji pracownicy Strefy odwiedzili już 180 gmin, czyli większość z 226 gmin (w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim) w obszarze oddziaływania PSSE – informuje Beata Ostrowska – główny specjalista ds. PR i komunikacji, Dział Parków Naukowo-Technologicznych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w swym komunikacie podając też wypowiedź:

 

Fot. Kazimierz Netka

Celem naszych spotkań „Strefa w każdej gminie” jest m.in. analiza terenów inwestycyjnych na zarządzanym przez PSSE obszarze. Docieramy do gmin i powiatów, aby zdiagnozować ich potencjał i w oparciu o istniejącą infrastrukturę zbudować ofertę inwestycyjną. Spotykamy się też z przedsiębiorcami, którzy do tej pory nie korzystali albo nie znali narzędzia strefowego. Chcemy im pokazać, że „nowa” strefa to przede wszystkim wsparcie dla mikro-, małych i średnich firm, że nie trzeba kupować dużej powierzchni ani budować ogromnego zakładu, aby otrzymać ulgę podatkową – podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Firmy, które otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie PSSE w pierwszym półroczu 2018 r: Finn-Marin Polska sp. z o.o.; Amhil Europa sp. z o.o.; Kokoszki Prefabrykacja S.A.; Cargotec Poland sp. z o.o.; Edwood sp. z o.o.; Proteh GlassDeep sp. z o.o.; FHU MIX Krzysztof Bojanowski; PUH Jacek Spychalski; Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe sp. z o.o.; Pemalux sp. z o.o.; PPPolymers sp. z o.o.; Mikro-Automatyka mgr inż. Michał Szypliński; Irituia sp. z o.o.; SITS Industry sp. z o.o. – informuje Beata Ostrowska – główny specjalista ds. PR i komunikacji, Dział Parków Naukowo-Technologicznych Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *