Pomorskie, jako jedno z pierwszych województw w Polsce, daje pacjentom do rąk instrukcje, co robić, w razie gdy lekarz rozpozna, że zachorowali na raka. W publikacjach tych chorzy znajdą wiadomości, jak postępować, gdzie się zgłaszać itp.

Na zdjęciu: Współtwórcy poradników dla pacjentów. Fot. Kazimierz Netka.

W Pomorskiem jest wiele szpitali i przychodni zajmujących się rozpoznawaniem i terapią chorób nowotworowych. Żeby pacjenci rozumieli trudne słowa, sposoby leczenia, zabiegów, musieliby mieć wykształcenie medyczne. Zamiast 5-letnich studiów, otrzymują bezpłatne broszury, w których znajdą wiedzę o najważniejszych procedurach związanych z leczeniem, z wizytami czy pobytem w szpitalach.

Przewodniki po leczeniu onkologicznym.

Środa, 19 lipca 2017 roku, godzina 13. W jednej z sal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, gromadzą się dyrektorzy Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego: dyrektor – Marzena Mrozek, zastepcaca dyrektora departamentu ds. ekonomiczno – inwestycyjnych – Maciej Laszkiewicz, a także kierownictwo Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie SA: prezes zarządu – Wiktor Hajdenrajch i kierownik Pododdziału Chirurgi Onkologicznej – dr. hab. n. med. Wojciech Makarewicz. Za chwile nastąpi przekazanie broszur dla pacjentów tej placówki ochrony zdrowia. Tytuł opracowania brzmi: „Przewodnik Pacjenta Onkologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie”. Jest też autorka wspomnianej publikacji, red. Joanna Matuszewska z Radia Gdańsk.

 

  • Fot. Kazimierz Netka
  • -Pragniemy, aby pacjent w szpitalach pomorskich otrzymywał jak najlepszą opiekę w sposób skoordynowany, żeby się nie gubił w tym dosyć trudnym systemie ochrony zdrowia, żeby też był usatysfakcjonowany otrzymywanymi świadczeniami – mówił, przed przekazaniem publikacji, Paweł Orłowski – wicemarszałek województwa pomorskiego. – To ma szczególne znaczenie jeśli chodzi o choroby nowotworowe; z jednej strony z racji tego jak duży wskaźnik chorób nowotworowych mamy na Pomorzu; to jest cywilizacyjny problem, choć niektórzy mówią, że z racji tego, ze prowadzimy rzetelną statystykę w przeciwieństwie być może do niektórych regionów. Ale z drugiej strony wiemy z czym się wiąże ta choroba, często z bólem, cierpieniem, też w takim ujęciu bardzo psychicznym. W szczególności trzeba przywiązywać wagę do tego, żeby pacjent w systemie otrzymywał dobrą opiekę, żeby go poprowadzić w terapii, wcześniej w diagnozie, potem w rehabilitacji. Cieszę się, że Kościerzyna w tak dużym stopniu przywiązuje do tego uwagę, już po podobnych doświadczeniach z Wojewódzkim Centrum Onkologii i z Gdyńskim Centrum Onkologii, które podobnym modelem próbują udoskonalić swe usługi. To wszystko nie byłoby też możliwe, gdyby nie zaangażowanie Radia Gdańsk i bezpośrednio autorki, tegoż poradnika, czyli pani redaktor Joanny Matuszewskiej i też chcę publicznie wszystkim podziękować za współpracę, i za absolutnie profesjonalne przygotowanie takiego przewodnika. Liczę na to, że pomorscy pacjenci i nie tylko pomorscy, otrzymają jak najlepszą pomoc medyczną i dodatkowo pomocy prowadzenia na dość trudnej ścieżce choroby nowotworowej – powiedział wicemarszałek Paweł Orłowski.

Fot. Kazimierz Netka

– Wydrukowaliśmy 5 tysięcy broszur; myślę, że to pierwsza edycja, będzie ich więcej – dodał Paweł Orłowski. – Chciałbym, byśmy się doczekali, jeszcze bardziej szerszego, zintegrowanego podręcznika w ogóle o systemie służby zdrowia na Pomorzu. Nie tylko jeśli chodzi o te szpitale, gdzie organem prowadzącym lub właścicielem jest marszałek. Nie wydamy pewnie kilku tomów encyklopedii, ale podręcznik taki dostępny w sieci; być może zrobimy aplikację, w której byłyby dostępne wszystkie informacje o tym, jak i z czego można skorzystać w jaki sposób w szpitalach pomorskich

To pierwsza edycja; ona będzie także kolportowana w samym szpitalu w Kościerzynie, myślę, że też w poradniach i w WCO i GCO, bo często też pacjenci trafiają do tych poradni nie zawsze mając wiedzę na temat tego, że diagnoza, leczenie rehabilitacje mogą być w Kościerzynie.

– Myślę, że trzeba naszym pacjentom pokazać całościowo te możliwości, które mamy, zresztą nie tylko nasza rola w ujęciu strategicznym jest szersza, możemy myśleć nie tylko z punktu widzenia własności różnych podmiotów, ale również we współpracy z prywatnymi podmiotami. Bardzo dziękuje autorce!

 

Fot. Kazimierz Netka

– Chcę dodać, że będą jeszcze dwa kolejne poradniki – powiedziała red. Joanna Matuszewska. – Jak zapewne większości z państwa jest wiadomo, jestem pacjentką onkologiczną, w tej chwili uważam, że wyleczoną. Przewodnik który pierwszy powstał – dla WCO – miał na celu trochę wyręczenie, lekarzy którzy nie maja czasu na pogłębioną rozmowę z pacjentem w gabinecie lekarskim, a pacjent z kolei wychodzi z tego gabinetu z diagnozą często w szoku i połowy rzeczy nie pamięta kompletnie co lekarz powiedział, a przewodnik to jest taka rzecz, którą można zabrać do domu, spokojnie przeczytać, jeszcze raz to wszystko poukładać co lekarz mówił i rozpocząć tę walkę z chorobą nowotworową, dlatego pomyślałam sobie w 2015 roku, kiedy powstał ten pierwszy poradnik, że dobrze by było gdyby wszystkie ośrodki marszałkowskie, które prowadzą terapię onkologiczną taki poradnik dla pacjentów miały, by lekarze mogli go wręczać w czasie wizyty pacjenta, i powiedzieć: jeśli pani nie zapamięta to tu jeszcze wszystko znajdzie, można przeczytać; łącznie z telefonami do nas i tym co my robimy.

I to się tak udało, przy uprzejmości pana marszałka Mieczysława Struka Struka, a teraz przychylności pana marszałka Pawła Orłowskiego sprawa idzie do przodu. Zostały dwa poradniki do opracowania, bo są jeszcze dwa ośrodki prowadzące terapię onkologiczną: Szpital w Słupsku, Szpital w Prabutach. Jesienią ruszymy, żeby zakończyć tę sprawę do połowa przyszłego roku, by te dwa poradniki się pojawiły i była sprawa zamknięta. Liczę również na przychylność pani dyrektor.

– Nie chodziło mi o to, żeby się mądrzyć, wyręczać lekarzy – jeśli chodzi o kwestie tłumaczenia, na czym polega leczenie nowotworu u pacjenta – ale są takie rzeczy w poradniku, których lekarz czasami nie powie, np., że na chemioterapię trzeba przyjść na 8 godzin na przykład do placówki i trzeba mieć kanapki, picie ze sobą, bo tam trzeba pozostać, że to je jest zastrzyk i do domu. Ludzie pierwszy raz przychodzący o tym nie wiedzą; wynikają z tego różne pretensje, że lekarz nie powiedział… W poradniku jest napisane, jakie mogą być objawy po chemioterapii, że może się mocz zabarwić na czerwono, żeby nie panikować bo to normalne. I takie rzeczy zostały tam zawarte, dotyczące spraw mniej medycznych, a bardziej związanych z procesem leczenia, o którym nie zawsze jest czas w gabinecie lekarskim rozmawiać, albo pacjent wychodzi w takim szoku, że nic nie pamięta.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wicemarszałek Paweł Orłowski przekazał „Przewodniki” na ręce prezesa zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie – Wiktora Hajdenrajcha i na ręce kierownika Pododdziału Chirurgi Onkologicznej – dr. hab. n. med. Wojciecha Makarewicza.

Wcześniej, takie poradniki zostały opracowane na potrzeby Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku i dla Gdyńskiego Centrum Onkologii.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *