Pomorskie i Mazowieckie najczęściej odwiedzanymi regionami. Ministerstwo Sportu i Turystyki przeanalizowało wycieczki oraz urlopy Polaków w 2016 roku. Okazuje się, że niektóre gminy potrafią zrobić dobry interes na piasku i wodzie.

Na zdjęciu: Miasta: Krynica Morska i Krynica Zdrój zawarły porozumienie na rzecz rozwoju turystyki – 11 czerwca 2016 roku. Fot. Kazimierz Netka.

MSiT: Polacy odbyli w 2016 r. ponad 43 mln podróży krajowych.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Przeciętne wydatki Polaków na krajowe wyjazdy długookresowe wzrosły w 2016 r. z 774 zł do 839 zł – poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Resort turystyki opublikował komunikat zawierający charakterystykę podróży Polaków w 2016 r. Jak wynika z danych, uczestnictwo mieszkańców Polski w wyjazdach turystycznych wyniosło 57 proc. Ponad 40 proc. obywateli nie brało udziału w jakimkolwiek wyjeździe turystycznym.

 

Na zdjęciu: Pani wita gości, przybywających do Ustki drogą morską. Fot. Kazimierz Netka

Mieszkańcy Polski odbyli 43,5 mln krajowych i 11,3 mln zagranicznych wyjazdów. Średnia długość pobytu wynosiła, podobnie jak w latach poprzednich, osiem noclegów.

Według resortu, w 2016 r. wzrosły przeciętne wydatki Polaków na wyjazdy krajowe – w przypadku wydatków na podróże długookresowe z 774 zł do 839 zł, a w przypadku krótkookresowych z 262 zł do 285 zł. Najwięcej środków (ok. 34 proc.) przeznaczano w trakcie dłuższych wyjazdów na zakwaterowanie, a w trakcie krótkich – na żywność (30,2 proc.).

Z danych wynika, iż planując wyjazd na terenie kraju, Polacy korzystali z usług biur podróży jedynie w nieznacznym zakresie. Ponad 90 proc. zostało zorganizowanych samodzielnie.

W przypadku wyjazdów zagranicznych zaledwie co czwarty wyjazd wykupiono w biurze podróży (25,1 proc.). Podróże zorganizowane samodzielnie stanowiły 66 proc.

 

Na zdjęciu: Spotkanie przy kolejce, którą z Łeby można dojechać do wyrzutni rakiet i ruchomych wydm. Fot. Kazimierz Netka

O braku podróży najczęściej przesądzały powody finansowe. Odpowiedź taką zadeklarowało 36,5 proc. respondentów. Dokładnie 17 proc. Polaków nie zdecydowało się na wyjazd ze względu na problemy zdrowotne, a niespełna 16 proc. zostało w domu z powodu braku czasu wynikającego z pracy lub nauki. Brak motywacji do podróży wskazało 15,7 proc. ankietowanych.

Natężenie krajowego ruchu turystycznego było zróżnicowane w zależności od regionu. Najczęściej odwiedzano województwa: małopolskie i pomorskie (po 13,1 proc.), mazowieckie (12,2 proc.), zachodniopomorskie (11,5 proc.) i dolnośląskie (7,4 proc.). Najrzadziej celami podróży były regiony: opolski (1,1 proc.), lubuski (2,1 proc.) i świętokrzyski (2,3 proc.).

Dane procentowe pochodzą z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w ramach porozumienia z MSiT i Narodowym Bankiem Polskim.

Źródło: MSiT
dap/

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *