Pomorskie jest na czele rozwoju elektrycznej komunikacji samochodowej. W Gdańsku powstała pierwsza szybko działająca sieciowa ładowarka akumulatorów do aut z silnikami na prąd. Oddała ją do użytku firma Greenway Infrastructure Poland z Gdyni.

Na zdjęciu: Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland oraz Katarzyna Kaczmarek, marketing manager Parku Handlowego Matarnia podczas uroczystości otwarcia stacji ładowania akumulatorów do elektrycznego napędu samochodów. Fot. z Archiwum Greenway Infrastructure Poland.

Firma z Trójmiasta jako pierwsza buduje ogólnopolską sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Nowa ładowarka Greenway Infrastructure Poland została oddana do użytku w Parku Handlowym Matarnia w Gdańsku przy ul. Złota Karczma 26. To już jedenasta stacja Greenway w Polsce. Uruchomiona właśnie ładowarka jest częścią powstającej sieci blisko 200 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, która ma zmienić podejście do elektromobilności w naszym kraju.

Nowa stacja zainstalowana w Gdańsku to szybka ładowarka wyprodukowana przez portugalską firmę Efacec, która umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch pojazdów. Jeden z nich może ładować się bardzo szybko przy wykorzystaniu prądu stałego (z mocą do 50 kW), drugi zaś przy wykorzystaniu prądu zmiennego, aż do 43 kW. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze naładowanie baterii (pojemności 20 do 40 kW) do optymalnych 80 procent, zajmuje średnio od 10 do 20 minut. Pozwala to na przejechanie ok. 100 – 180 km – informują Alina Geniusz-Siuchnińska z inn|tu, Daria Maczukin z Biura Prasowego PH Matarnia i Edyta Szczęśniak – PR Manager Greenway Infrastructure Poland, w swym komunikacie podając też wypowiedzi uczestników uroczystości oddania urządzeń do eksploatacji:

– Jesteśmy firmą z Trójmiasta dlatego nowa stacja w tym miejscu cieszy nas podwójnie, bo to zawsze miłe uczucie, kiedy najbliższe sąsiedztwo zmienia się na lepsze – mówi Rafał Czyżewski – prezes zarządu Greenway Infrastructure Poland. – To pierwsza nasza stacja w Trójmieście, jednak zapotrzebowanie na tego typu urządzenia jest na Pomorzu bardzo duże, dlatego w całym regionie powstanie jeszcze kilkanaście różnego typu ładowarek naszej sieci.

Na zdjęciu: Ładowarkę oddano do użytku 24 października 2017 r. Od razu podjechały auta do ładowania. Fot. z Archiwum Greenway Infrastructure Poland

Budowana przez Greenway Infrastructure Poland sieć blisko 200 szybkich stacji ładowania sprawi, że przemieszczanie się samochodem elektrycznym na długim dystansie będzie dużo łatwiejsze niż dotychczas i nie będzie wymagać szczegółowego planowania podróży. Wybór Parku Handlowego Matarnia jako lokalizacji stacji ładowania nie był przypadkowy:

– Od kilku lat pokazujemy, że park handlowy poza przestrzenią zakupową jest również miejscem wspierającym działania proekologiczne – mówi Katarzyna Kaczmarek, Marketing Manager Parku Handlowego Matarnia. – Na terenie sklepu IKEA pojawia się wiele akcji mających na celu promowanie zachowań przyjaznych środowisku. Od 2013 roku organizujemy również Rodzinny Piknik Ekologiczny, podczas którego każdy może wymienić makulaturę, butelki, szkło, zużyte baterie czy niepotrzebne, bądź niesprawne sprzęty AGD na sadzonki. Pojawienie się w centrum stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych jest kolejnym elementem naszej „zielonej” filozofii. Chcemy, aby osoby poruszające się pojazdami elektrycznymi – czy są naszymi klientami, czy tylko osobami przejezdnymi – miały możliwość łatwego i szybkiego naładowania baterii.

Cała planowana sieć stacji ładowania Greenway Infrastructure w Polsce ma powstać do połowy 2020 roku. Rozmieszczenie poszczególnych stacji, a także postępy prac można śledzić na stronie http://www.greenwaypolska.pl/pl/siec-greenway, gdzie znajduje się aktualizowana na bieżąco mapa z dokładnymi lokalizacjami poszczególnych punktów.

Oto informacje techniczne dotyczące ładowarki Efacec: szybkie ładowanie dowolnego kompatybilnego pojazdu; ładowanie do 80% w czasie krótszym niż 30 minut; kilka standardów (CHAdeMO, CCS i AC Type-2); równoczesne ładowanie prądem stałym (DC) i zmiennym (AC).

Oto adres do aktualizowanej na bieżąco mapy sieci Greenway (działających i planowanych stacji):

http://www.greenwaypolska.pl/pl/siec-greenway

Greenway Infrastructure Poland sp. z o.o. ma siedzibę w Gdyni; jest częścią międzynarodowej grupy Voltia, działającej w obszarze elektromobilności. Obecnie tworzona sieć ładowania jest finansowana ze środków unijnych, w ramach instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility – CEF). Spółka planuje także rozwój sieci wraz z zainteresowanymi partnerami. Oprócz usług ładowania, firma świadczyć będzie także usługę zarządzania infrastrukturą ładowania na zlecenie innych podmiotów.

Park Handlowy Matarnia to największe centrum handlowe w Trójmieście łączące ofertę meblową i modową. Imponujący wybór produktów oferowany jest w ponad 60 salonach i sklepach, zlokalizowanych wzdłuż otoczonych zielenią alejek, m.in. IKEA, OBI, Media Markt, Jysk, TK Maxx, C&A, H&M, Cubus, KappAhl, Smyk, Sony Center, Sephora, Empik. Centrum znajduje się przy obwodnicy trójmiejskiej S6, jedynie 10 km od centrum Gdańska i tylko 2 km od lotniska. Inwestorem Parku Handlowego Matarnia, a zarazem firmą komercjalizującą i zarządzającą obiektem jest IKEA Centres Polska S.A.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *