Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Od Żuław na wschodzie, do Ziemi Słupskiej na zachodzie, od północy na Kaszubach, po Kociewiaków na południu: panie mogą uzyskać większe poparcie…
Czy powinniśmy się liczyć z tym, że rządzić nami będą kobiety? One już sprawują władzę. Panie były premierami w naszym kraju, a obecnie wicepremierem jest Beata Szydło. Także w polskim Parlamencie panie miały i mają wiele do powiedzenia. A jak jest na szczeblu województwa pomorskiego? Też w zarządzie regionu nie brakowało pań. Obecnie zasiada w nim Agnieszka Kapała-Sokalska. W Prezydium Sejmiku Województwa Pomorskiego jest Hanna Zych-Cisoń. W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim – instytucji państwowej – wojewodą jest mężczyzna – Dariusz Drelich. Nad bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym czuwa pani. Dyrektorem tego Wydziału jest Alicja Kinczewska-Dybek. Panie są dyrektorami także innych wydziałów Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
To tylko przykłady pań u władzy. Czy mają one szanse na zdobycie więcej stanowisk? Jakie posiadają zaplecze i jakie mogą uzyskać poparcie? Przedstawiają to wyniki badań Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Udostępniła je nam Agnieszka Sągolewska – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych, Referat Wojewódzkie Informatorium Statystyczne Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Oto, jak wygląda „kobiece” województwo pomorskie od strony statystyczno – demograficznej; jak wygląda na tle kraju oraz Unii Europejskiej?:
Źródło: Opracowanie merytoryczne i skład komputerowy: Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych, Referat Analiz i Opracowań Zbiorczych. Urząd Statystyczny w Gdańsku.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl