Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.
Smart ciepło. Pierwsza w UE Inteligentna Sieć Ciepłownicza powstała w Warszawie
Źródło: www.kurier.pap.pl
Inwestycje w telemetrię i telesterowania w sieci ciepłowniczej zbliżają Warszawę do modelu inteligentnego miasta (smart city) – oceniła w czwartek firma Veolia, podsumowując na konferencji prasowej trzy lata realizacji projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej.
Projekt Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej to trwająca trzy lata realizacja inwestycji obejmującej modernizację trzech przepompowni ciepła, wprowadzenie nowoczesnych metod kontroli dla 2,5 tys. węzłów cieplnych w Warszawie, a także stworzenie całkowicie nowego, innowacyjnego systemu dystrybucji ciepła w mieście.
Warszawska sieć ciepłownicza to dziś 4 tys. komór. Do modernizacji w ramach projektu wytypowano 79 najbardziej kluczowych obiektów w całym systemie. Działania unowocześniające objęły m. in. instalację czujników temperatury, ciśnienia, a także systemu telemetrycznego, który posłuży do monitorowania parametrów pracy stołecznej sieci ciepłowniczej.
Podczas debaty zorganizowanej w ramach konferencji podsumowującej trzy lata realizacji projektu, prof. Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie sieci ciepłowniczej dla funkcjonowania miasta, której działanie często jest niedoceniane. Jego zdaniem, zużycie energii cieplnej w mieście jest dużo większe, niż energii elektrycznej, a realizacja założeń modelu inteligentnego miasta (smart city) bez dobrze działającej sieci dystrybucji energii cieplnej nie jest możliwa. Prof. Lewandowski zauważył również, że zarządzanie systemem ciepłowniczym jest dużo bardziej skomplikowane, niż siecią dystrybucyjną energii elektrycznej.
Dyrektor projektu Inteligentna Sieć Ciepłownicza, Paweł Balas, w rozmowie z PAP stwierdził, że jego realizacja nie byłaby możliwa bez dofinansowania ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a także współpracy z władzami miasta stołecznego Warszawa. Według niego, istotna w projekcie jest jego skala, która objęła bardzo dużo elementów do modernizacji, a jednocześnie konieczność stworzenia nowej infrastruktury do przetwarzania danych.
Zdaniem Balasa, przetwarzanie danych pomiarowych w projekcie Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej odgrywa kluczową rolę. To właśnie na jego potrzeby zdecydowano się stworzyć Centralne Repozytorium Danych, gdzie dane będą gromadzone w czasie zbliżonym do rzeczywistego oraz przetwarzane. Ma to być wsparciem dla pracy dyspozytorów, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji kluczowych dla funkcjonowania sieci ciepłowniczej.
Dane gromadzone w CRD służą przede wszystkim do tworzenia analiz a także prognoz działania sieci z pomocą specjalnie stworzonych w tym celu aplikacji, takich jak System Wsparcia Decyzji. Jego algorytmy przewidują rzeczywiste zapotrzebowanie mieszkańców na moc, a także proponują optymalny scenariusz sterowania siecią dla dostaw ciepła zgodnych z zapotrzebowaniem przy jednoczesnej minimalizacji strat energetycznych, działając na komunikacji łączącej ponad 400 tys. różnych zmiennych w czasie rzeczywistym spływających do systemu.
Prezes zarządu firmy Veolia Energia Warszawa, Jacky Lacombe, w projekcie Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej widzi szansę na wypracowanie przez Warszawę standardu w budowie nowoczesnej sieci ciepłownictwa, który może stać się przykładem dla innych miast. Jego zdaniem, innowacja, którą wnosi projekt, ma w wypadku warszawskiej sieci nie tylko wymiar ekonomiczny, a również ekologiczny i społeczny. Jak powiedział PAP, „nie tylko stworzyliśmy pionierski projekt, ale też wiele się nauczyliśmy”.
Inteligentna Sieć Ciepłownicza została nagrodzona Bursztynem Polskiej Gospodarki podczas październikowego Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego jako pionierski projekt inwestycyjny w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa polskiej gospodarki w kraju i zagranicą. (PAP)
Materiał powstał we współpracy z firmą Veolia.
Udostępniamy nagranie wideo:
Źródło: www.kurier.pap.pl
Kongres Smart Metropolia w Gdańsku
W dniach 13 – 15 listopada 2017 roku, odbędzie się w Gdańsku VI edycja Kongresu Smart Metropolia. Temat: „Przestrzenie relacji. Wdrażanie agendy miejskiej Unii Europejskiej”. Miejsce: AmberExpo. Więcej wiadomości – na stronie http://smartmetropolia.pl .
Celem Kongresu jest kreowanie dyskursu wokół najważniejszych zagadnień związanych z rozwojem obszarów metropolitalnych. Organizator: Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot pragnie, aby Kongres Smart Metropolia był największym w Polsce stałym forum debaty nad tym, w jaki sposób prowadzić oddolną współpracę, aby wzmacniać konkurencyjność polskich obszarów metropolitalnych.
(K.N.)