Pomorze staje się potęgą w produkcji morskich konstrukcji. W Stoczni Gdańsk zaczęto budowę innowacyjnych elementów elektrowni.

Przemysł okrętowy na rzecz inwestycji, służących ochronie klimatu Ziemi.

Największe wieże elektrowni wiatrowych powstają w Grupie Stoczni Gdańsk.

Na prawie całym świecie, na morzach, także na Bałtyku, rozwija się energetyka wiatrowa. Stawiane są wiatraki służące do wytwarzania elektryczności. To stwarza potrzebę produkcji odpowiednich konstrukcji, a także specjalistycznych środków transportu wodą i obsługi budowli. W offshore, czyli w budowaniu wież wiatrowych oraz urządzeń potrzebnych do wykorzystywania energetycznego mórz, specjalizuje się wiele stoczni. Także w Polsce.

GSG Towers – spółka wchodząca w skład Grupy Stoczni Gdańsk – otwiera kluczową inwestycję produkcji wież wiatrowych i konstrukcji stalowych dla przemysłu morskiego – informuje – informuje Łukasz Zagulski – menedżer ds. komunikacji Grupy Stoczni Gdańsk SA. Najnowocześniejsze urządzenia do gięcia, spawania i malowania wież wiatrowych oraz konstrukcji stalowych podwajają obecne moce produkcyjne. Pozwolą one także wytwarzać innowacyjne konstrukcje dla sektora morskiej energetyki wiatrowej.

getattachmentthumbnail

Fot. Z Archiwum Stoczni Gdańsk SA.

GSG Towers, spółka z Grupy Stoczni Gdańsk realizowała w ostatnich latach zakrojony na szeroką skalę program inwestycyjny, którego łączna wartość sięga kwoty 160 mln złotych. Otwarcie inwestycji wprowadza europejskiego lidera produkcji wież lądowych oraz wielkogabarytowych konstrukcji stalowych do elitarnego grona producentów konstrukcji dla najbardziej perspektywicznego rynku offshore – morskich elektrowni wiatrowych. Ukończona właśnie inwestycja umożliwia zwiększenie produkcji wież wiatrowych w skali rocznej do poziomu 300 wież o średnicy do 8 m oraz wytwarzanie wież z blachy o grubości do 120 mm i długości pojedynczej sekcji do 50 m.

img_2456Fot. Kazimierz Netka.

GSG Towers, spółka z Grupy Stoczni Gdańsk realizowała w ostatnich latach zakrojony na szeroką skalę program inwestycyjny, którego łączna wartość sięga kwoty 160 mln złotych. Otwarcie inwestycji wprowadza europejskiego lidera produkcji wież lądowych oraz wielkogabarytowych konstrukcji stalowych do elitarnego grona producentów konstrukcji dla najbardziej perspektywicznego rynku offshore morskich elektrowni wiatrowych. Ukończona właśnie inwestycja umożliwia zwiększenie produkcji wież wiatrowych w skali rocznej do poziomu 300 wież o średnicy do 8 m oraz wytwarzanie wież z blachy o grubości do 120 mm i długości pojedynczej sekcji do 50 metrów – wynika z informacji, którą przekazał Łukasz Zagulski – specjalista ds. komunikacji Grupy Stoczni Gdańsk SA. W tej informacji przytoczona jest też wypowiedź:

– Energetyka onshore oraz offshore to rynek o ogromnym popycie i potencjale wzrostu, a  w rezultacie tej inwestycji Grupa Stoczni Gdańsk staje się jednym z największych producentów wież wiatrowych dla tego rynku w Europie. Dzięki nowoczesnym liniom produkcyjnym możemy już niedługo uzyskać status dostawcy pierwszego wyboru kompleksowych rozwiązań w branży morskiej energetyki wiatrowej – mówi Jarosław Łasiński, prezes GSG Towers i Stoczni Gdańsk S.A. – Fundamentem i największym atutem GSG był od zawsze zespół doświadczonych fachowców gwarantujących profesjonalne wykonanie najtrudniejszych technologicznie projektów. Dlatego tak ważnym elementem programu inwestycyjnego był rozwój zawodowy pracowników Grupy Stoczni Gdańsk. W ramach szkoleń prowadzonych w Akademii Rozwoju Grupy Stoczni Gdańsk swoje profesjonalne umiejętności systematycznie doskonaliła nasza kadra produkcyjna.

Grupa Stoczni Gdańsk zatrudnia obecnie około 1000 pracowników. Zgodnie z planem rozwoju zwiększenie potencjału produkcyjnego skutkować będzie podniesieniem poziomu zatrudnienia. Oznacza to, że spółka rozbuduje swoje zasoby kadrowe o kolejne 300 – 400 osób w ciągu następnych dwóch lat.

getattachmentthumbnail

Fot. Z Archiwum Stoczni Gdańsk SA.

Przełomowa Inwestycja GSG umożliwia produkcję największych lądowych oraz morskich wież wiatrowych. Potencjał produkcji wynosi 300 wież rocznie . Długość pojedynczej sekcji: do 50 m (w zależności od projektu). Zwijanie blach o grubości 120 mm. Sekcje wież mogą ważyć do 200 ton. Średnica wież zwiększa się z 6 do 8 m. Tu jest najnowocześniejsza infrastruktura z liniowym układem przepływu produkcji oraz największy potencjał zabezpieczenia antykorozyjnego w Polsce.

Supernowoczesne urządzenia GSG

super-zwijarka-gsg

Fot. Z Archiwum Stoczni Gdańsk SA.

Super zwijarka

Hydrauliczna, czterowalcowa zwijarka to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych maszyn do zwijania blach grubych dla przemysłu morskiego. Jest to najbardziej wydajna maszyna na rynku zwijarek, która idealnie sprawdza się przy realizacji wielkich zamówień dla morskiej energetyki wiatrowej. Zwijarka jest wyposażona w innowacyjny system „Roll-by-wire” wprowadzający proces zwijania w erę cyfrową, który działa poprzez sygnały cyfrowe, co sprawia, że praca jest szybsza i jeszcze bardziej skuteczna. Ponadto posiada nowy system hydrauliczny zapewniający pracę ciągłą z zsynchronizowaną kontrolą równoległości. Super zwijarka także na zwijanie blach o grubości do 120 mm i 8 m średnicy.

Linie do automatycznego spawania

img_2467

Fot. Kazimierz Netka.

Najnowocześniejsze linie do spawania wież wiatrowych i elementów cylindrycznych oraz stożkowych składają się z zestawu słupowysięgników do spawania oraz stacji montażu. Cały układ produkcji został zaprojektowany specjalnie tak, aby spawanie i montaż odbywały się w pełni zintegrowanym procesie. Słupowysięgniki do spawania mają wysokość około 12 metrów i są wyposażone w innowacyjne głowice spawalnicze, które umożliwiają wyjątkowo szybkie i precyzyjne spawanie. Oprócz tego zestawy wyposażone zostały w nowoczesne systemy sterownicze w celu pełnej kontroli operatora nad procesem spawania. Linia montażowa składa się ze specjalnie zamontowanych elementów hydraulicznych, które pozwalają na składanie wież wiatrowych przy zachowaniu najwyższej precyzji. Dzięki wykorzystaniu linii GSG Towers może produkować elementy aż do 8 m średnicy oraz o grubości do 120 mm i wadze do 200 ton. Zestaw jest optymalnie przystosowany do spełnienia rygorystycznych kryteriów produkcji dla morskiej energetyki wiatrowej. Ponadto GSG Towers zintegrowała także zestawy do spawania z wewnętrzną siecią teleinformatyczną Spółki, dzięki czemu możliwe jest zbieranie i analizowanie danych wskazujących stopień efektywności pracy oraz kontrolę jej parametrów.

Hala konserwacyjno-malarska

img_2479

Fot. Kazimierz Netka.

Zautomatyzowane i bezpieczne dla środowiska naturalnego czyszczenie, metalizowanie i malowanie powierzchni elementów stalowych to fundament morskiej energetyki wiatrowej. Nowoczesne linie konserwacyjno – malarskie to miejsce, gdzie wieże wiatrowe oraz wielkogabarytowe konstrukcje stalowe podlegają obróbce powierzchniowej. Na terenie hali przeprowadzany jest proces kontrolowanego czyszczenia strumieniowego, następnie metalizowania natryskowego oraz malowania natryskiem hydrotechnicznym na całej powierzchni konstrukcji. Poszczególne procesy wspomagane są przez nowoczesne technologie sterowania i kontroli w celu zapewnienia odpowiednich warunków temperatury, wilgotności oraz bezpieczeństwa pracowników i środowiska naturalnego. W malarni zastosowano innowacyjne rozwiązania transportowe pozwalające na szybsze i bezpieczniejsze prowadzenie całego procesu.

Oprócz wymienionych maszyn zakład produkcyjny został wyposażony w różnego rodzaju urządzenia usprawniające i przyśpieszające proces produkcyjny np. suwnice oraz rolotoki zapewniające sprawną logistykę transportu blach – informuje Łukasz Zagulski – menedżer ds. komunikacji Grupy Stoczni Gdańsk SA.

Na polskiej części Bałtyku trwają już przygotowania do budowy elektrowni wiatrowych. „Morska Farma Wiatrowa Bałtyk Środkowy III” – tak brzmi oficjalna nazwa tego przedsięwzięcia. Zrealizuje je Grupa Kapitałowa POLENERGIA z siedzibą w Warszawie. Najpierw powstanie tam 60 wież ze śmigłami, potem – drugie tyle. Wszystkie one stworzą pierwszą polską morską farmę elektrowni wiatrowych. Ten zespół prądotwórczych wiatraków stanie około 23 kilometrów na północ od Łeby. Zajmie około 117 kilometrów kwadratowych wody w tym pod zabudowę: około 89 km kwadratowych.

Kazimierz Netka

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *