Pomorze zdobyło cztery „Oskary” turystyczne w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej. Złoty Certyfikat otrzymało Żywe Muzeum Piernika z Torunia, a Certyfikaty: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku; Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy; Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.

Na zdjęciu: Ekspozycja Żywego Muzeum Piernika na Free Time Festiwal w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

W Warszawie ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze produkty w przemyśle czasu wolnego.

Najważniejszą nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej – Złoty Certyfikat POT – otrzymało Żywe Muzeum Piernika w Toruniu (przedwojennej stolicy województwa pomorskiego). To wyjątkowe miejsce. Jak na nowoczesną atrakcję przystało Muzeum jest interaktywne – to swoiste teatrum, w którym goście biorą udział w interaktywnym pokazie, prowadzonym przez, doświadczonych animatorów.

Na czas pokazu odwiedzający stają się czeladnikami piernikarskimi Mistrza i Wiedzmy Korzennej i mają możliwość własnoręcznego wypieku ciasta piernikowego. Każdy może przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form uzyskać pożądany kształt i wypiec z niego toruńskie specjały, które następnie może zabrać ze sobą jako cenną pamiątkę. Klimat XVI-wiecznej piernikarni tworzony jest nie tylko poprzez wystrój wnętrza, stroje prowadzących i unoszące się zapachy, ale również dzięki możliwości słuchania legend o pierniku i Toruniu przedstawianych językiem stylizowanym na staropolski – napisano na stronie internetowej https://www.pot.gov.pl/nowosci/l/polecane/presti%C5%BCowe-certyfikaty-pot-przyznane .

Tegoroczne Certyfikaty POT w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny otrzymały zaś:

  1. Zoo Safari Borysew

2. Zamojska Twierdza Atrakcji

3. Zamek Królewski w Chęcinach

4. Wycieczka wodami rzek SAN

5. Pałac i Folwark Galiny

6. Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy

7. Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

8. Muzeum Górnictwa Węglowego – Kopalnia Guido w Zabrzu

9. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

10. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W konkursie, poza Certyfikatami, przyznano również Wyróżnienie. Otrzymał je Królewski Ogród Światła w Wilanowie. Turyści głosujowali za pomocą formularza na portalu narodowym Polska Travel, Certyfikatem Internautów uhonorowali Zamek Książęcy Niemodlin.

fot. M. Mistat_Archiwum ECS

Nagrodę dla ECS przyjął dyrektor Basil Kerski – czytamy w informacji, którą przygotowały Magdalena Charkin-Jaszcza i Lucyna Augustyn z Europejskiego Centrum Solidarności, podając w komunikacie także wypowiedź:

Cieszy nas ta nagroda, kolejne wyróżnienie jakości naszej instytucji, na dodatek otrzymana w tak dobrym towarzystwie. Certyfikaty nagradzają atrakcje turystyczne na skalę międzynarodową, które powinien zobaczyć każdy Polak i każdy Europejczyk. Gratulowaliśmy w zeszłym roku przyznania Certyfikatu POT Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu, dziś nagroda dla ECS, potwierdza również, jak atrakcyjny turystycznie jest Gdańsk – powiedział Basil Kerski, dyrektor ECS.

Zwycięstwo w konkursie oznacza, że ECS będzie promowany przez Polską Organizację Turystyczną w kraju i zagranicą, jako jeden z dziesięciu najlepszych produktów turystycznych Polski.

fot. M. Mistat_Archiwum ECS

Certyfikat POT jest kolejną prestiżową nagrodą przyznaną Europejskiemu Centrum Solidarności. W 2016 roku ECS zostało wyróżnione Nagrodą Muzealną Rady Europy, a w 2015 roku Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Zwyciężyło również w konkursach Top Inwestycje 2015 i Sztorm za Inwestycję Roku 2015. Otrzymało także wyróżnienie specjalne w konkursie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich oraz nominację do nagrody Europejskie Muzeum Roku / European Museum of the Year – EMYA.

fot. M. Mistat_Archiwum ECS

O tegoroczne Certyfikaty POT, walczyło 45 produktów, które wcześniej zostały uhonorowane przez regionalne organizacje turystyczne. Produkty zgłaszano w 5 kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług, obiekt, szlak oraz obszar. Była to 15. edycja konkursu o Certyfikat POT – napisano na stronie internetowej https://www.pot.gov.pl/nowosci/l/polecane/presti%C5%BCowe-certyfikaty-pot-przyznane.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *