Ponad 43 000 drzew i krzewów posadzono w województwie pomorskim w 2020 roku. Z każdego hektara lasów pozyskano blisko 447 metrów sześciennych drewna. Niestety, zdarzały się pożary. O szczegółach poinformował Urząd Statystyczny w Gdańsku

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Zielony, a czasami, miejscami nawet złoty garnitur Ziemi, ułatwiający oddychanie

Lasy – najważniejszy element szaty roślinnej Ziemi – mają w poniedziałek, 21 marca, swe święto. To płuca wielu miast; fabryka tlenu, dom wielu istot, ich ostoja i wspaniałe miejsce wypoczynku. Ile tego skarbu mamy? Obliczył rząd Statystyczny w Gdańsku.

– W załączeniu przesyłam link do infografiki: „Światowy Dzień Lasu – 21 marzec” – napisała do nas Aleksandra Gąsior – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Infografiki zawierają wiadomości na temat lasów z Pomorza, w odniesieniu do całej Polski. Urząd Statystyczny w Gdańsku przedstawił informacje osobno dla województwa pomorskiego i oddzielnie dla jego stolicy, czyli Gdańska. Obrazy te, w formie danych liczbowych, tabel, wykresów, publikujemy poniżej:

Informacje na temat lasów w Gdańsku:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, w poniedziałek, 21 marca odbędzie się wirtualne spotkanie dla mediów. Podczas tego wydarzenia będzie mowa m.in. o wpływie wylesiania na zmianę klimatu oraz o tym, że Unia Europejska stoi przed ogromną szansą ograniczenia wylesiania na świecie. Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia, które ma ograniczyć negatywny wpływ UE na lasy na całym świecie. Założeniem tego projektu jest wyeliminowanie z rynku UE niektórych produktów, których produkcja przyczynia się do wylesiania lub degradacji lasów. Co zrobić, aby przepisy były faktycznie skuteczne? O tym powiedzą nasze ekspertki i eksperci: Prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ekspert Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej; Maria Staniszewska z Polskiego Klubu Ekologicznego; Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska, ekspert Koalicji Klimatycznej; Ranja Luszczek z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi – poinformował Dominik Olędzki – rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej – Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki.

W Międzynarodowy Dzień Lasów i w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, przypadający w poniedziałek, 21 marca, w Gdańsk zostanie powitany sadzeniem nowych drzew.

Początek wydarzenia o godz. 13.30 na zieleńcu przy pętli tramwajowej na Chełmie (skrzyżowanie al. Sikorskiego i al. Witosa) – poinformowała Joanna Bieganowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W akcji sadzenia drzew przewidziany jest udział udział m.in. Aleksandry Dulkiewicz – prezydent Gdańska, radnych miejskich oraz radnych dzielnicowych. W dniach 21 – 22 marca wzdłuż al. Sikorskiego na gdańskim Chełmie planowane jest posadzenie 70 drzew.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *