Port Gdańsk awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich. Pierwsze miejsce ma w przeładunku kontenerów. Jest ważną bramą morsko – lądową na unijnym szlaku transportowym Bałtyk – Adriatyk

Źródło ilustracji: ZMPGdańsk.

Do Gdańska zawijają największe transoceaniczne jednostki świata

Największy polski port – Gdańsk – w I kwartale 2022 wyprzedził dwa porty rosyjskie (Port Primorsk i St. Petersburg) – poinformowała . – Awansował na drugie miejsce w rankingu portów bałtyckich pod względem przeładunków ogółem – poinformowała Anna Drozd – rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Oto wyniki:

I miejsce Port Ust Ługa                 26,1 mln ton +2,3%

II miejsce Port Gdańsk                 14,802 mln ton +11,3%

III miejsce Port Primorsk              14,766 mln ton +17%

IV miejsce St. Petersburg            12,668 mln ton  -12%

Dodatkowo po pierwszym kwartale 2022 r. Morski Port Gdańsk utrzymuje I miejsce w przeładunku kontenerów na Bałtyku:

I miejsce Port Gdańsk                   561 396 TEU +9%

II miejsce St. Petersburg              437 858 TEU -12%

III miejsce Port Gdynia                  237 712 TEU  -0,7%

Port w Gdańsk od początku 2022 roku notuje bardzo dobre wyniki w większości grup ładunkowych, osiągając dodatnią dynamikę (kwartał do kwartału ) +11,3%. W pierwszym kwartale br. w Porcie Gdańsk przeładowano 14,8 mln ton towarów – co stanowi wzrost o 11,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub.r. Nadal najliczniejszą grupą ładunkową jest drobnica – ok. 6 mln ton (co stanowi wzrost o 2 proc.). Na drugim miejscu są paliwa płynne: wzrost o 25,7 proc., z wynikiem 5,7 mln t. Na plusie jest też węgiel, którego przeładowano ponad 1,6 mln t. Wzrost zanotowano też odnośnie: kontenerów (+ 9 proc.), pasażerów (+12,3 proc.), ładunków Ro-Ro (+19,6 proc.). Rekord należy do drewna – przeładowano go aż o 3535 proc. więcej niż w ub.r. w analogicznym okresie. Mniej przeładowano zbóż i innych masowych towarów.

– Naszym podstawowym zadaniem, które konsekwentnie realizujemy jest modernizacja infrastruktury portowej. Finalizujemy kluczowe projekty związane z infrastrukturą dostępową zarówno od strony wody, jak i lądu. Robimy to z myślą, o naszych obecnych, jak i przyszłych partnerach handlowych. Dzięki tym działaniom Port w Gdańsku jest dziś liderem na Bałtyku. Udowadniamy to stale rosnącymi przeładunkami. W tym roku szacujemy wynik na poziomie 55 mln ton. Jeżeli zrealizujemy nasze cele, które wyznaczyliśmy sobie na ten rok, to mamy szansę nawet na jeszcze wyższy wynik. Jednak musimy pamiętać, że planowanie w dzisiejszej sytuacji geopolitycznej jest dużo bardziej utrudnione i należy brać pod uwagę wiele scenariuszy – mówi Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

Obecnie Port Gdańsk obsługuje 21 regularnych połączeń morskich. Oprócz Europy, stałymi kierunkami obrotu towarów są USA, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Azja. W ramach oferowanych połączeń oceanicznych (aliansów: 2M i Ocean Alliance), Gdańsk jest jedynym bałtyckim portem, który obsługuje bezpośrednie połączenia kontenerowe z Chinami. Do Portu zawijają największe transoceaniczne jednostki świata, wymagające głębokowodnych nabrzeży. Już z racji walorów geograficznych jest jednym z kluczowych punktów na logistycznej mapie świata, jednym z głównych ogniw Transeuropejskiego Korytarza Transportowego nr VI, który łączy kraje Skandynawii z państwami położonymi nad Morzem Adriatyckim. Port Gdańsk jest bramą dla towarów importowanych i eksportowanych przez przedsiębiorstwa Europy Środkowo-Wschodniej – poinformowała Anna Drozd – rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *