Port Gdańsk na Seatrade Cruise Global na Florydzie. Przedstawił atrakcje dla zagranicznych turystów. Najsilniejszym magnesem jest Gdańsk – stolica województwa pomorskiego i stolica Żuław, będących dziełem przedstawicieli wielu europejskich narodów. 20 kwietnia – pierwszy statek wycieczkowy z zagranicznymi turystami zawinie do Gdańska

Fot. z Archiwum Zarządu Portu Gdańsk.

Nie sugerujmy, że jeziora i lasy to idealna destynacja dla turystów w Pomorskiem, bo cudzoziemcy uznają, że nie ma u nas niczego godnego uwagi. Mamy w Pomorskiem i okolicach naprawdę unikatowe miejsca i obiekty

„Daniel Fahrenheit was born here” – usłyszeli uczestnicy największych Seatrade Cruise Global w Fort Lauderdale – morskich targów wycieczkowych świata, na Florydzie w USA. Daniel Gabriel Fahrenheit – wynalazca termometru – urodził się w Gdańsku. O tym słynnym naukowcu informował na Florydzie Port Gdańsk, promując tym sposobem całą Polskę.

Fot. z Archiwum Zarządu Portu Gdańsk.

Targi Seatrade Cruise Global w Fort Lauderdale na Florydzie odbyły się w dniach 27 – 30 marca. Port Gdańsk zaprezentował tam swoją ofertę, kusząc przedstawicieli branży rejsów wycieczkowych pięknem Pomorza, ale i sławnymi Gdańszczanami – wynika z informacji, które przekazała nam Anna Drozd – Rzecznik Prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk:

„Daniel Fahrenheit was born here” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie, podczas którego można było porozmawiać na temat oferty Portu Gdańsk, jak i obejrzeć materiał promujący region.

Fot. z Archiwum Zarządu Portu Gdańsk.

– Monumentalny Gdańsk i całe Pomorze, z nadbałtyckimi plażami, kaszubskimi jeziorami i lasami, to idealna destynacja dla turystów, nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Chcemy pokazać niebywały potencjał Portu Gdańsk i opowiedzieć o naszej ofercie. Tegoroczne targi są tym bardziej dla nas ważne ponieważ Gdańsk ze swoją ofertą portowo – miejską stanowi doskonałą alternatywę dla St. Petersburga i to na minimum 3-5 lat. Aktualna sytuacja związana z rynkiem statków wycieczkowych, które nie zawijają do Portu w St. Petersburgu „Marine Facade” to dla nas okazja, którą musimy i chcemy wykorzystać – mówi Sławomir Michalewski, wiceprezes Portu Gdańsk.

Targi to doskonała okazja do zaprezentowania swojej oferty. Do Portu Gdańsk co roku zawija 60 – 80 statków pasażerskich, z dziesiątkami tysięcy podróżnych na pokładach. Do stolicy Pomorza przybywają turyści spragnieni pięknych widoków, monumentalnych zabytków, chcący zwiedzić najciekawsze miejsca polskiego wybrzeża.

Fot. z Archiwum Zarządu Portu Gdańsk.

Rynek statków wycieczkowych wyraźnie odbił się po pandemii. W 2022 roku w Porcie Gdańsk obsłużonych zostało 79 jednostek z 29 500 pasażerami na pokładach. Był to najlepszy rok w historii, zarówno jeśli chodzi o liczbę jednostek zawijających do portu, jak i pod względem przychodów z opłat portowych, które były blisko 2,5 krotnie większe od poprzedniego rekordu z 2018 roku. Ten rok zapowiada się równie dobrze. Pierwsza jednostka przypłynie do Portu Gdańsk już 20 kwietnia i będzie to „Hamburg”. Najdłuższym statkiem, który odwiedzi Gdańsk będzie Explora II, mierząca 248 metrów. Jej przybycie jest planowane na 13 sierpnia. W tym roku Port Gdańsk planuje zakończyć sezon nietypowo, bo tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 17 grudnia.

Fot. z Archiwum Zarządu Portu Gdańsk.

Seatrade Cruise Global to wspaniała okazja do spotkań z przedstawicielami branży rejsów wycieczkowych, czołowych armatorów statków pasażerskich jak Crystal Cruises, Royal Carribean Cruise Lines, Saga Shipping, Carnival Cruise Line, Disney Cruises. Seatrade Cruise Global to ponad 500 wystawców z ponad 140 krajów i ok. 170 prelegentów, którzy co roku dyskutują o najgorętszych trendach w branży i przyszłości rejsów wycieczkowych.

– Tworzymy taryfę portową tak, by była przyjazna dla armatorów statków wycieczkowych. Skupiamy się przede wszystkim na atrakcyjnej ofercie taryfowej, która pozwala im ekonomicznie planować wejścia swoich statków do Portu Gdańsk poprzez stosowanie progresywnej stawki w zależności od ilości zawinięć. Destynacja to nie tylko miasto Gdańsk, ale cały region Pomorza, który obfituje w atrakcje, takie jak największy średniowieczny zamek w Malborku, ale również atrakcje dla graczy w golfa zlokalizowane 30 minut od portu. Oprócz aktywności na stoisku rozszerzyliśmy naszą ofertę dla branży wycieczkowej przez organizację dedykowanego spotkania informacyjnego podczas którego przedstawiliśmy port, miasto i region. W trakcie naszego spotkania dołączył do nas długoletni partner biznesowy, touroperator Baltic Gateway, który w Porcie Gdańsk jest od prawie 30 lat – relacjonuje Michał Stupak, menadżer klienta w Porcie Gdańsk.

Warto mieć świadomość tego, że są w Pomorskiem o wiele większe atrakcje niż jeziora i lasy, których pełno na całym świecie. Nie wprowadzajmy obywateli globy ziemskiego w błąd, sugerując, że jeziora i lasy, to idealna destynacja dla turystów w Pomorskiem, bo cudzoziemcy uznają, że u nas niczego ciekawego nie ma. Nie proponujmy turystom piachu, drewna i wody, bo naprawdę mamy im do zaoferowania coś interesującego, unikatowego.

Fot. z Archiwum Zarządu Portu Gdańsk.

Warto zwrócić uwagę obcokrajowców na przykład na Katedrę w Pelplinie na Kociewiu i znajdującą się tam Biblię Gutenberga – jedną z pierwszych drukowanych ksiąg w Europie.

Nie zapominajmy o unikatowych Żuławach, których stolicą jest Gdańsk – jednocześnie stolica województwa pomorskiego. Żuławy to dzieło międzynarodowe, stworzone przez przyrodę i ludzi.

Oddany niedawno do użytku kanał żeglugowy Nowy Świat w poprzek Mierzei Wiślanej, otwiera żeglarzom drogę na Zalew Wiślany i dalej wprost na Kanał Elbląski – niezwykły, wodno – lądowy szlak komunikacyjny dla niewielkich statków; jedyny taki, czynny w świecie.

Na Mierzei Wiślanej, w miejscowości Jantar odbywają się co roku Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.

Jeśli więc pragniemy wygrać z Fasadą Morską która ma powstać w Sankt Petersburgu, to musimy przekazywać cudzoziemcom wiedzę o tym, co naprawdę warto obejrzeć w Polsce, w tym Pomorskiem i okolicach. Musi to być coś, czego gdzie indziej na świecie nie ma.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *