Port Gdańsk wyznacza nowe standardy w monitoringu ekologicznym. Każdy może zobaczyć, jak największe polskie okno na morza i oceany oddziałuje na środowisko naturalne. Zainstalowano sygnalizatory powiadamiające o pojawieniu się m.in. substancji ropopochodnych

Fot. ZMPGdańsk.

Specjalistyczne urządzenia mogą przyczynić się do szybszego zwalczenia zagrożenia

Firmy SeaData i Mobile Monitoring, specjalizujące się w innowacyjnych rozwiązaniach w monitoringu środowiska, zainicjowały projekt dedykowany kontroli zawartości substancji ropopochodnych w wodach Portu Gdańsk. Punkty monitoringu substancji ropopochodnych są zlokalizowane w trzech miejscach: przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy WOC – wynika z informacji, które przekazała nam Aneta Urbanowicz – specjalista w Biurze Prasowym Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPGdańsk):

Urządzenia pomiarowe monitorujące oraz alarmujące o wykryciu substancji ropopochodnych w wodach akwenów portowych działają 24h/dobę. Składają się ze stacji bazowej, montowanej np. na słupie ogrodzeniowym, oraz czujnika.

Fot. ZMPGdańsk.

Taki system jest niezwykle ważny dla portów morskich i rzecznych, gdzie ryzyko zanieczyszczenia wody substancjami ropopochodnymi jest wysokie z powodu intensywnej działalności związanej z transportem, przeładunkiem oraz przechowywaniem ropy naftowej i jej produktów.

Kluczowym elementem tego przedsięwzięcia jest zaawansowany system analizy danych opracowany przez SeaData, który umożliwia precyzyjne śledzenie i identyfikację zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Dostarczenie specjalistycznego sprzętu przez Mobile Monitoring pozwoliło na skuteczną implementację systemu, zapewniając wysoką efektywność monitoringu.

Fot. ZMPGdańsk.

Wprowadzenie systemu monitoringu w Porcie Gdańsk nie tylko zwiększa jego atrakcyjność dla operatorów morskich i turystów, ale również stanowi ważny krok w kierunku przestrzegania międzynarodowych standardów ochrony środowiska i regulacji prawnych (ESG) – wyjaśnia Krzysztof Kaczmarek, po. prezesa Portu Gdańsk.

Fot. ZMPGdańsk.

Urządzenia te wraz z systemem informatycznym, poprzez dostarczenie danych w trybie rzeczywistym o stanie środowiska, mogą przyczynić się do szybszej reakcji służb portowych i podjęcia działań mających na celu zwalczenie zagrożenia dla środowiska w przypadku rozlewu substancji ropopochodnych. Obniży to pośrednio koszty prowadzonych akcji i zwiększy bezpieczeństwo środowiskowe w porcie.

Dzięki systemowi monitoringu środowiska tworzonym przez SeaData wraz Mobile Monitoring, Port Gdańsk demonstruje potęgę technologii w dbałości o zrównoważony rozwój i ochronę ekosystemów. Inicjatywa ta odzwierciedla rosnącą świadomość ekologiczną i podkreśla odpowiedzialność za środowisko naturalne – dodaje dr Marta Wenta z SeaData sp. z o.o.

Fot. ZMPGdańsk.

Monitoring substancji ropopochodnych można śledzić na stronie Portu Gdańsk:

https://www.portgdansk.pl/port/ochrona-srodowiska/#badania-w-d-portowych

– poinformowała Aneta Urbanowicz – specjalista w Biurze Prasowym Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *