Port Lotniczy Gdańsk – sytuacja po I kwartale 2021 roku. Znaczny spadek liczby pasażerów, w porównaniu z liczbą podróżujących samolotami w I kwartale 2020 roku. Strata: ponad 12,2 mln złotych. Budowy są realizowane. Wzrósł samolotowy ruch towarowy

Źródło ilustracji: Port Lotniczy Gdańsk.

Ponad 100 tysięcy pasażerów w I kwartale 2021 roku, czyli niemal o dwie trzecie mniej niż w I kwartale 2020 roku. Jest nadzieja na powroty wielu połączeń samolotowych

W ciągu trzech miesięcy 2021 w Porcie Lotniczym Gdańsk było 105 095 podróżujących (spadek o 88,2% vs. I kw. 2020) i 3 314 operacji lotniczych (spadek o 64,4%). O ponad 16% wzrosła ilość obsługiwanych towarów i poczty – poinformowała Agnieszka Michajłow – Rzecznik prasowy • Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o.

To pokazuje, jak wielkie spustoszenia spowodowała pandemia w podróżowaniu samolotami. Warto przypomnieć, że w 2007 roku, na lotnisku w Gdańsku Rębiechowie obsłużono w I kwartale niemal trzy razy więcej podróżnych, bo prawie 315 000. Szczegóły zawiera sprawozdanie „Kwartalna Skrócona Informacja Finansowa za I kwartał 2021 roku”:

Sprawozdanie

Oto ciąg dalszy informacji:

Po pierwszym kwartale 2021 liczba pasażerów znacząco różni się od wyniku, jaki Port miał w I kwartale 2020. Jednak w styczniu i lutym ub. roku ruch był zupełnie normalny, pierwsze symptomy koronawirusa pojawiły się na początku marca, a 14 marca regularny ruch pasażerski został całkowicie wstrzymany. W pierwszym kwartale 2021 roku loty co prawda mogły się odbywać, ale podróże do poszczególnych krajów wiążą się z wieloma różnymi ograniczeniami.

„Wyniki za pierwszy kwartał 2021 nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10% pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie COVID. Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą panaceum na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu, to będzie ten moment, od którego będzie tylko lepiej” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Port Lotniczy Gdańsk w I kwartale 2021 roku osiągnął wzrost w operacjach cargo. Odprawił 2 097 ton towarów, to jest więcej o 16,2% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Cargo stanowi 1,5% przychodów gdańskiego lotniska.

Za trzy miesiące tego roku Port Lotniczy zanotował 12 221 000 złotych straty. Ma to bezpośredni związek ze zmniejszeniem liczby operacji lotniczych i obsłużonych pasażerów. „Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli ta sytuacja będzie trwać, to będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku” – przyznał Tomasz Kloskowski.

Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w ramach Airport City Gdańsk. Natomiast przy rozbudowie terminalu pasażerskiego trwają ostatnie prace zewnętrzne, a następnie będą realizowane roboty wykończeniowe.

Port Lotniczy ma w siatce na ten sezon letni 82 połączenia z Gdańska do 21 państw (w tym Polski), na 69 lotnisk, realizowane przez 10 przewoźników. Linie lotnicze co kilka dni komunikują uruchomienie latem nowych lotów. Prezes Tomasz Kloskowski przyznaje, że lotnisko prowadzi intensywne i interesujące rozmowy z przewoźnikami o nowych kierunkach.

Siatka połączeń lotniczych, planowana na 2021 rok:

Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Belfast, Billund, Birmingham, Bristol, Chania/Kreta, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Kijów -Boryspol, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Odessa, Oslo-Torp, Pafos, Piza, Santorini, Sztokholm-Skavsta, Vaxjo, Wrocław, Zadar – Ryanair;

Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Bodo, Burgas, Charków, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesung, Kolonia-Bonn, Kijów-Żulany, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Lwów, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Mykonos, Odessa, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku – Wizz Air;

Kraków, Warszawa – LOT;

Amsterdam – KLM; Kopenhaga – SAS; Frankfurt, Monachium Lufthansa, Kijów-Boryspol – SkyU; Dusseldorf – Eurowings; Zurych – SWISS; Helsinki – Finnair.

Szczegółowe dane o pasażerach w I kwartale 2021 roku: styczeń: 43 654 obsłużonych w Porcie Lotniczym Gdańsk, spadek o 88,3% w porównaniu do stycznia 2020; luty: 26 477, spadek o 92,8% w porównaniu do lutego 2020; marzec: 34 964, spadek o 75,9% w porównaniu do lutego 2020 – wynika z informacji, które przekazała nam Agnieszka Michajłow – Rzecznik prasowy • Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o.

Wiele wskazuje, że pandemia się wycofuje. Bardzo możliwe więc, że rejsy samolotowe będą wznawiane. Oby tak się stało, gdyż uruchomienie połączeń lotniczych ma duże znaczenie dla przemysłu turystycznego, który jest w bardzo trudnej sytuacji.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.