Fot. MOSG.
Chętni do służby badani są też wariografem
Polska coraz bardziej zdecydowanie zamierza wykorzystywać swe zasoby na Bałtyku (nad nim, w jego toni, a także pod dnem). Przykładem mogą być przygotowania do budowy farm morskich elektrowni wiatrowych. Do ochrony takich zespołów fabryk prądu potrzebne są odpowiednio rozbudowane, wyspecjalizowane jednostki oraz dobrze wyszkoleni fachowcy. Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) w Gdańsku poszukuje pracowników do służby w swych jednostkach od Szczecina po Piaski na Mierzei Wiślanej.
Fot. MOSG.
Wakacje i więcej wolnego czasu to dla młodych ludzi dobra okazja, by rozważyć podjęcie wyzwania, jakim jest służba w Straży Granicznej. Tym bardziej, że Morski Oddział Straży Granicznej cały czas prowadzi rekrutację, a zainteresowanym pomagają w tym specjalnie powołani koordynatorzy – wynika z informacji, które przekazał nam kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak – Rzecznik Prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku:
Fot. MOSG.
Szczegółowe informacje oraz wzory dokumentów wymaganych w procesie naboru zamieszczone są na naszej stronie internetowej w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. O naborze można również porozmawiać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 58/524 24 24 lub 58/524 21 15. Wszyscy chętni mogą składać dokumenty w najbliższych miejscu zamieszkania jednostkach MOSG. Dla usprawnienia rekrutacji, w Morskim Oddziale Straży Granicznej powołano koordynatorów do spraw naboru do służby. Kandydaci z województwa zachodniopomorskiego mogą kontaktować się pod numerem tel. 721-961-599, z pozostałych województw pod numerem 797-337-256. Limit przyjęć w tym roku wynosi do 60 osób.
Fot. MOSG.
Przypominamy, że służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, która w dniu przyjęcia do służby nie przekroczyła wieku 35 lat. Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Kandydat do służby wysyłany jest również na badanie psychologicznie oraz psychofizjologiczne, czyli na tzw. wariograf.
W drugim etapie postępowania kwalifikacyjnego kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po ich pozytywnym zaliczeniu rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.
Działania związane z naborem do służby prowadzone są w ścisłym rygorze sanitarnym, który obowiązuje na każdym etapie postępowania.
Materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=XJUUzornkck
Źródło: MOSG.
* * *
Pod opieką Morskiego Oddziału Straży Granicznej znajdują się m.in. polskie obszary morskie. Warto wiedzieć, że posiadamy morskie wody wewnętrzne, morze terytorialne oraz polską wyłączną strefę ekonomiczną. MOSG działa również na lądzie.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl