Źródło ilustracji: Transmisja online z konferencji.
Jak wykorzystywać informacje z nieba…
Kosmos jest niezależny od pandemii koronawirusa. Tak przynajmniej może się wydawać. Jednak, nie wiadomo, co z Kosmosu może na nas spaść. Istnieją legendy, zawierające opowieści, że stamtąd przybyli ludzie. Jednak z Kosmosu może przylecieć jakiś olbrzymi meteoryt i połozy kres życiu na naszej planecie. Tak wyginęły dinozaury. Z Kosmosu może przybyć jakaś nieznana choroba. Wtedy. być może obostrzenia, jakie ćwiczymy teraz, stosując je w obronie przed koronawirusem, mogą okazać się bardzo przydatne. A najważniejsze: kiedyś, to znaczy może jutro, może za tysiąc lat, odwiedzą nas przedstawiciele innej planety… I miejmy nadzieje, że będą przyjaźnie do nas nastawieni.
Na razie jednak, wykorzystujemy Kosmos do obserwacji nie tylko Wszechświata, ale również Ziemi. Polska, jak wiadomo, ma spore zasługi w tych dyscyplinach naukowych, a wręcz rewolucyjne. To Mikołaj Kopernik, urodzony nad Wisłą, „wstrzymał” Słońce, a poruszył Ziemię. Jak jesteśmy zaangażowani w wykorzystywanie informacji, przekazywanych nam przez satelity? O tym poinformowali w poniedziałek, 30 listopada 2020 roku, przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej – Polish Space Agency (POLSA). Konferencja prasowa w tej sprawie odbyła się z przekazywaniem wiadomości z Cosmic Hub ze studia Cambridge Innovation Centre (CIC) w Warszawie.
O najnowszych ofertach Polskiej Agencji Kosmicznej mówili: Michał Szaniawski – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA); Kinga Gruszecka – Dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Agnieszka Gapys – Rzecznik Prasowy Polskiej Agencji Kosmicznej.
Informacje, przekazywane z Kosmosu są ważne ze względu na ich dokładność, wysoką jakość – dowiedzieliśmy się podczas tego briefingu prasowego. Są szansą dla polskiego biznesu, przemysłu. Dlatego, ważne jest tworzenie aplikacji do ich wykorzystywania, zwłaszcza w administracji publicznej.
Doświadczenia w kształceniu administracji uzyskiwaliśmy w ramach unijne projektu Sat4envi. Przeszkolono około pół tysiąca osób w adm publicznej,w tym z ministerstw i urzędów centralnych.
Podczas pandemii kowidowej uruchomiono platformę elearningową. Każdy może korzystać z materiałów edukacyjnych. Platforma oraz materiały szkoleniowe zostały opracowane w ramach partnerstwa POLSA w projekcie Sat4Envi. Platforma dostępna jest na stronie POLSA:https://sat4envi.imgw.pl/elearning/
W ramach pilotażowego projektu udało się zidentyfikować jedną z podstawowych barier podczas realizacji projektu Sat4envi – zdolności i umiejętności do samodzielnego zamawiania potrzebnych aplikacji. Jest też bariera finansowa.
Polska Agencja Kosmiczna zaproponowała projekt pilotażowy. Obejmuje on dwa zadania: Pierwszy to sporządzenie zautomatyzowanej mapy terenu pokrycia Polski, wykorzystującej doświadczenia Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i wykorzystania platformy Creodias.
Drugie zadania to opracowanie mapy bonitacji gruntów. Dane statystyczne będą uzupełniane informacjami o gruntach, co umożliwi szybsze podejmowanie decyzji na potrzeby rozwojowe – podczas planowania przestrzennego, Szerzej na ten temat będzie mowa podczas konferencji 14 i 15 grudnia.
Dane satelitarno – nawigacyjne mają pomóc w działalności dotyczącej ułatwianiu życia mieszkańców, zwłaszcza w łączności w administracji. Ważna jest przy tym wiedza o Ziemi – jak dbać o klimat, jak optymalizować trasy przejazdu, jakie są zanieczyszczenia, gdzie jest susza
Projekt Entrusted mający na celu zapewnienie administracji publicznej państw członkowskich i agencjom unijnym gwarantowanego dostępu do bezpiecznej łączności satelitarnej.
Warto zainteresować się konferencją, którą Polska Agencja Kosmiczna organizuje 14 i 15 grudnia 2020 roku.
Relacja z briefingu prasowego 30 listopada znajduje się pod adresem: https://youtu.be/1YPyg0HJwfw
Źródła ilustracji: Transmisja online z konferencji.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl