Poznaj tajemnice drzew i zwierząt, spacerując z leśnikami. W całym kraju Lasy Państwowe zapraszają do siebie na gościnę z okazji międzynarodowego święta, które przypadało 21 kwietnia. Nie tylko z tej okazji, leśny świat prosi o szacunek

Źródło ilustracji: Nadleśnictwo Elbląg.

Las może nam pomóc w wyzdrowieniu

Już w najbliższą sobotę, 26 marca, będzie można wybrać się na wyjątkowy spacer w miłym towarzystwie. Leśnicy z 429 nadleśnictw w Polsce zapraszają na wspólną przechadzkę po pięknych, polskich lasach. Wydarzenie jest organizowane jako kontynuacja obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów.

Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie. Samo przebywanie w lesie niesie ze sobą wiele korzyści – obniża poziom kortyzolu (nazywanego hormonem stresu), zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność o 50%, zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję. To doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w otoczeniu pięknej przyrody.

A spacerować jest gdzie – lasy zajmują już 1/3 powierzchni kraju. Do dyspozycji społeczeństwa leśnicy oddali i utrzymują ponad 20 000 km szlaków pieszych, prawie 4000 km szlaków rowerowych, około 3200 parkingów leśnych i miejsc postoju oraz ponad 600 pól biwakowych i obozowisk. W ramach bezpłatnej oferty edukacyjnej Lasy Państwowe udostępniają ponad 1000 ścieżek dydaktycznych, blisko 600 wiat edukacyjnych oraz ponad 300 izb edukacyjnych oraz ośrodków edukacji leśnej. Co ciekawe, wystarczy zalewie godzina, by dotrzeć do lasu z każdego miejsca w Polsce!

– W imieniu pracowników Lasów Państwowych, serdecznie zapraszam na spacer z leśnikiem. 26 marca spotkajmy się na leśnych ścieżkach. Skorzystajmy z pięknej, wiosennej pogody i wspólnie z rodziną i przyjaciółmi podziwiajmy nasze narodowe dobro, jakim jest las – zachęca Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwach.

– Szczegółowe informacje organizacyjne dotyczące wspólnej wyprawy do lasu z leśnikiem można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw oraz na profilach tych jednostek w social mediach – poinformował Jerzy Krefft – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Dla przykładu, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów leśniczy z Nadleśnictwa Elbląg zapraszają na spacer 26 marca 2022 roku z leśnikiem w okolicach Kadyn.

– Spotykamy się o godz. 8:30 w Kadynach przy Dębie im. Jana Bażyńskiego. Spacer potrwa około 1 godziny – poinformował Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP Nadleśnictwa Elbląg.

Idąc do lasu, pamiętajmy, że wkraczamy do cudzego domu. Tam bowiem żyją dzikie zwierzęta, które akurat teraz wychowują swe dzieci lub przygotowują się do rozmnażania, budując gniazda. Nie zakłócajmy im życia.

Las to świątynia przyrody, skarbnica roślin. Ostatnie ciepłe dni, bezdeszczowe, sprawiły, że jest sucho. Łatwo więc o pożar. Zachowujmy więc ostrożność, nie rozpalajmy ognisk,. Nie porzucajmy niedopałków.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *