Pozostający pod przykryciem nurt Kanału Raduni we wnętrzu Forum Gdańsk, uzyskał nowy wygląd artystyczny. Obraz na płycie położonej nad tą sztuczną rzeką odzwierciedla żywioł wodny nie tylko w kanale. Można bowiem dopatrzyć się tam również wybrzeża morskiego z plażą i falami.

Fot. Kazimierz Netka.

Pejzaż, choć przedstawiony na płaskiej powierzchni, ukazany został przez twórcę w trzech wymiarach.

Głębia obrazów, czyli anamorfoza

Forum Gdańsk odkrywa przed nami niesamowitą sztukę 3D. Jak wiadomo, punkt widzenia często zależy od punktu patrzenia. Najłatwiej przekonać się o tym, przyglądając się malarstwu 3D. Na terenie Forum pojawiło się kilka punktów widokowych. Spędzając czas w Forum Gdańsk warto się zatrzymać, popatrzeć i odkryć wszystkie perspektywy sztuki 3D. 

Zwyczajny z pozoru obraz, widziany z odpowiedniego miejsca ukazuje swoją niezwykłą głębię – osoba patrząca może odnieść wrażenie, że widzi przepaść lub spogląda na ulicę ze szczytu wieżowca – relacjonuje Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk, w swym komunikacie podając też wypowiedzi: 

– Na początku patrzący może być zdezorientowany ponieważ obraz jest zniekształcony, z pozoru zupełnie abstrakcyjny, ale jeśli stanie się we właściwym miejscu to odkryje prawdziwą magię! Malowidło zmienia się na oczach osoby przyglądającej się, odsłaniając swoją niezwykłą głębię – wyjaśnia Marta Grabianowska, marketing manager w Forum Gdańsk. W historii sztuki zjawisko to nazywane jest anamorfozą (z greck. anamórphosis – przekształcenie). Obraz zostaje celowo zniekształcony, a jego właściwą formę można oglądać tylko ze ściśle wyznaczonych punktów.

Fot. Z Archiwum Forum Gdańsk.

 RYHO” PAPROCKI dołącza do artystów Kolektywu Forum 

Autorem nowej instalacji artystycznej 3D w Forum Gdańsk jest Ryszard „RYHO” Paprocki. Wybitny polski artysta zajmujący się między innymi monumentalnym malarstwem 3D. Jego imponujące dzieła można obejrzeć na Rynku Górnym w Wieliczce, zaporze Elektrowni Wodnej w Nidzicy oraz w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. W swoim dorobku Paprocki ma też kilka anamorficznych murali w Gliwicach, Ciężkowicach i w Tarnowcu. Teraz w ramach działań Kolektywu Forum Gdańsk, możemy podziwiać jego dzieła na żywo w Gdańsku. Jako artysta tworzący w 3D zyskał międzynarodową renomę. Był jedynym Polakiem rywalizującym z najlepszymi na świecie artystami podczas prestiżowego Dubai Canvas 3D Art Award 2017.

Fot. Z Archiwum Forum Gdańsk.

Wśród licznych sukcesów artysty warto wymienić fakt, że w 2000 roku wystawił on swoje prace w Pawilonie Polskim na EXPO 2000 w Hanowerze. Natomiast w 2004 roku brał udział w wystawie reprezentującej Polskę i polską sztukę w Parlamencie Nadrenii Północnej-Westfalii w Düsseldorfie w związku z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej (Galeria Ars Cracovia w Kolonii).

 Pamiątkowe zdjęcie 

– Nowa instalacja artystyczna robi wrażenie i wprawia w dobry nastrój. Szukanie odpowiedniego punktu widokowego z rodziną może być świetną zabawą. Warto zrobić pamiątkowe zdjęcie – mówi Marta Grabianowska, marketing manager. Mapa z punktami widokowymi dostępna jest w Punkcie Informacyjnym na poziomie pierwszym Forum Gdańsk. 

Źródło ilustracji: Forum Gdańsk

Przypomnijmy, Forum Gdańsk to przestrzeń otwarta na sztukę i kulturę. Grupa Artystyczna Kolektyw Forum stworzyła już kilka instalacji artystycznych takich jak: koronka na fasadzie zabytkowego budynku Sióstr Elżbietanek, mural na murze od strony ulicy 3 Maja, stalowa rzeźba lwa na północno-zachodnim budynku kompleksu. W swych pracach artyści akcentują różnorodność oraz charakterystyczne dla gdańszczan umiłowanie do wolności i otwartości. Swój ślad w Gdańsku pozostawili: NeSpoon, Katarzyna Cerazy, Monstfur, Tomasz Górnicki, SC Szyman i Simpson – informuje Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk.

(K.N.)

Czytaj również na stronie netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *