Pracodawcy Pomorza ostrzegali: może być źle. Apelowali: noście maski. To były prorocze słowa. Koronawirus w Pomorskiem rośnie w siłę. Coraz gorzej jest w całym kraju. Mamy do czynienia z eskalacją pandemii – mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie coraz bardziej zaczerwienione. Apel Pracodawców Pomorza do społeczności regionu i Polski

O tym, że będzie gorzej, Pracodawcy Pomorza ostrzegali już dawno. Zachęcali do zachowania ostrożności, zabezpieczania się przed covid-19. Jak postępowaliśmy – dobrze wiemy. Byliśmy społeczeństwem bezmaskowców, w znacznej części. Pracodawcy Pomorza 15 września 2020 roku opublikowali:

APEL DO SPOŁECZEŃSTWA

1. Zachowaj bezpieczny odstęp, noś czystą maseczkę, często myj i dezynfekuj ręce.

2. Stosuj wszystkie bez wyjątku zalecenia i wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego określające zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii, w tym dotyczące imprez i spotkań dużej liczby osób (https://www.gov.pl/web/koronawirus).

3. Reaguj, kiedy widzisz osobę stwarzającą zagrożenie: nieprzestrzegającą obowiązujących zaleceń lub niestosującą się do nałożonej kwarantanny.

4. Przypominaj swoim najbliższym – zwłaszcza dzieciom – o zasadach ochrony i higieny w okresie pandemii.

5. Będąc pracodawcą, wykorzystuj możliwości kierowania pracowników do pracy zdalnej lub rotacyjnej. W miejscu pracy zapewnij odpowiednie, bezpieczne warunki i środki ochrony osobistej.

6. Pomagaj osobom w potrzebie: starszym, samotnym, pozostającym w izolacji albo znajdującym się w innej trudnej sytuacji, lub poinformuj o nich Ośrodek Pomocy Rodzinie.

7. Wskazuj instytucjom nadzorczym i kontrolnym możliwe luki w przepisach i zasadach bezpieczeństwa, aby poprawić system ochrony epidemicznej.

8. Jeżeli stwierdziłeś u siebie lub u osoby bliskiej gorączkę, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, utratę węchu lub smaku, pozostań w domu i natychmiast poproś o teleporadę lekarza pierwszego kontaktu. Nie obawiaj się badania na obecność Covid-19.

9. Gdy wiesz lub podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zakażoną Covid-19, nie czekaj na objawy, tylko skontaktuj się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Natychmiast zgłoś również ten fakt w wypadku przybycia na badania lub zabieg do szpitala.

10. Zaszczep przeciw grypie siebie i swoich bliskich, zwłaszcza z grupy ryzyka.

Stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza, zauważając wzrost prawdopodobieństwa zakażenia wielu ludzi koronawirusem (gdyż coraz bardziej lekceważyliśmy zasady bezpieczeństwa), zorganizowali 15 września 2020 roku, specjalną konferencję – debatę pt. „Koronawirus oczami ekspertów”.

Było to spotkanie na najwyższym szczeblu, nie tylko ze względu na wysokość nad ziemią (34. piętro wieżowca „Star” Olivia Business Centre), ale również na powagę sytuacji: olbrzymie zagrożenie ponownym lockdownem, czyli zakazem wychodzenia z domów.

Fot. Kazimierz Netka

Dr Zbigniew Canowiecki, prezydent stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza i jednocześnie przewodniczący Zespołu ds. ochrony zdrowia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, powitawszy przybyłych zwrócił uwagę na potrzebę wielkiej akcji uświadamiającej, jak groźny i śmiercionośny jest koronawirus.

– Dlatego też Pracodawcy Pomorza wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w poczuciu odpowiedzialności podejmują działania edukacyjne i prewencyjne skierowane do społeczeństwa, których celem jest ochrona zdrowia i życia mieszkańców naszego województwa przed szerzącą się w kraju pandemią – powiedział dr Zbigniew Canowiecki. – Najbliższy okres, według wielu ekspertów, jest kluczowy  w zakresie przygotowań do kolejnej fali wzrostu zachorowań na COVID-19 w okresie jesienno-zimowym.

Fot. Kazimierz Netka

Organizatorzy Debaty przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego zaprosili Państwa do przepięknego, magicznego miejsca jakim jest sala koncertowo – konferencyjna kompleksu Olivia Business Centre znajdująca się na 34 piętrze Olivia Star. W tym pandemicznym okresie wielkie znaczenie ma wielkość, wysokość i klimatyzacja Sali, ale cieszy nas przede wszystkim piękny widok na panoramę Gdańska i Zatokę Gdańską. Do dzisiejszej debaty przyjęły zaproszenie wszystkie najważniejsze osoby mające ogromny wpływ na przebieg pandemii w naszym regionie. Serdecznie Im za to dziękuję. Będziemy rozmawiać wyłącznie o sprawach związanych z walką z ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego Covid-19 wywołaną zakażeniem wirusem SARS. Jak się zabezpieczać, chronić i leczyć. Jak postępować, czego wymagać, komu zaufać.

– Osoby uczestniczące w dzisiejszej debacie reprezentują instytucje uczestniczące w wielkim systemie ochrony naszego zdrowia i życia – powiedział dr Zbigniew Canowiecki, inaugurując debatę „Koronawirus oczami ekspertów”, 15 września 2020 roku.

Fot. Kazimierz Netka

W debacie uczestniczyli m.in.: prof. Tomasz Smiatacz – Konsultant Wojewódzki Chorób Zakaźnych; Jolanta Sobierańska-Grenda – Prezes Szpitali Pomorskich; Jerzy Karpiński – dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego; Agnieszka Kapała-Sokalska – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego; Krzysztof Wójcikiewicz – Wiceprezes ds. medycznych PL Copernicus; Tomasz Augustyniak – Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny; prof. Tomasz Besta – Psycholog Środowiskowy z Uniwersytetu Gdańskiego; Nadinspektor Andrzej Łapiński- Komendant Wojewódzki Policji; Mariusz Pokrzywinski – Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku; Michał Sznycer – Radca Prawny, Partner w Kancelarii MGS Law.

Fot. Kazimierz Netka

Jeszcze wtedy, 15 września 2020 roku, gdybyśmy wszyscy w regionie, w Trójmieście, dostosowali się do ogłoszonego wówczas Apelu Pracodawców Pomorza, to nasz region nie byłby tak kolorowy. Ponownie przypominamy treść tego „dekalogu” – dziesięciu wskazań, jak postępować:

Fot. Kazimierz Netka

Czerwono – żółte barwy przybrało Pomorze dwa tygodnie później, a oficjalnie nowe kolory zaczynają obowiązywać od teraz, czyli od 3 października 2020 roku. Sopot jest czerwony, powiat kartuski również, a Gdynia i stolica województwa: Gdańsk są w barwach żółtych i mają spore „szanse” awansować do poziomu czerwieni – czyli wyższego zagrożenia covid-19.

Apel z debaty stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, gdyby został na serio potraktowany przez mieszkańców Pomorza, być może zapobiegłby tak znacznemu powiększeniu się natężenia chorobowego.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *