Pracownicze plany kapitałowe (PPK) – sposób na wzmocnienie gospodarki, banków i dostatniejszej starości emerytom. Polski Fundusz Rozwoju, PFR Portal PPK oraz Wojewoda Pomorski prowadzą akcję wspierania przedsiębiorców w procesie wdrażania PPK. Warto zainteresować się tym dobrowolnym systemem długoterminowego oszczędzania

Na zdjęciu, od lewej: Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski. Fot. Kazimierz Netka.

Państwo zapewnia emerytury, ale gwarantuje też dobrowolne ich zwiększanie przez zainteresowanych. Warto z tej możliwości skorzystać i przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 

Fot. Kazimierz Netka

PPK może wzmocnić polską gospodarkę i zapewnić ludziom lepsze życie po zakończeniu przez nich aktywności zawodowej. W Gdańsku mówiono o zasadach i opłacalności dodatkowego wzmacniania składek emerytalnych

Fot. Kazimierz Netka

Jak w podeszłym wieku wyżyjemy zaledwie za 30 procent dotychczasowych zarobków? A taka rysuje się przyszłość, z powodu starzenia się społeczeństw i zmniejszaniem się liczby narodzin. Na emerytury nie będzie miał kto pracować. Dlatego, już teraz młodzi powinni zatroszczyć się o to, by na starość zapewnić sobie pozaemerytalny dopływ gotówki, by w miarę dostatnio żyć nawet do 100 lat i więcej. Szansą na zapewnienie sobie lepszej przyszłości są pracownicze plany kapitałowe (PPK) – jako wzmocnienie emerytur.

Fot. Kazimierz Netka

Co to są owe pracownicze plany kapitałowe – mówiono 23 września 2020 roku w Gdańsku, w Muzeum II Wojny Światowej, podczas konferencji: „PPK blisko Ciebie”. Spotkanie w Gdańsku było jednym z cyklu takich ogólnokrajowych szkoleń. Ich celem jest wsparcie przedsiębiorców w procesie wdrażania pracowniczych planów kapitałowych. W Gdańskiej konferencji uczestniczyli m.in.: reprezentanci firm (właściciele, kadra zarządzająca, przedstawiciele działów HR i finansowych). Zgłaszać się mogli wszyscy zainteresowani tematyką PPK.

Fot. Kazimierz Netka

Konferencja zrealizowana została przez PFR oraz PFR Portal PPK we współpracy z Wojewodą Pomorskim, Dariuszem Drelichem.

Fot. Kazimierz Netka

Spotkanie obejmowało prezentację najważniejszych założeń Ustawy o PPK, omówienie zasad wdrożenia programu, a także przedstawienie dotychczasowych doświadczeń pracodawców. O rozwoju, o wzroście popularności oszczędzania w ramach PPK, mówili m.in.: Julianna Jakubowska – zastępca dyrektora Biura Relacji z Klientami PFR Portal PPK; Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, Krzysztof Słomiński – ekspert regionu północnego PPK; Wojciech Nagel – przewodniczący Rady Fundacji GPW.

Fot. Kazimierz Netka

PPK to powszechny, dobrowolny system długoterminowego i prywatnego oszczędzania dla 12,3 mln osób pracujących, tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo.

System PPK jest szansą na podniesienie standardów polskiego rynku pracy, zwiększenie atrakcyjności zatrudnienia.

Fot. Kazimierz Netka

Po przygodach z OFE i ich likwidacji, przyszli emeryci już z mniejszym zaufaniem podchodzą do oszczędzania na wsparcie emerytur. Tymczasem, rząd ma konkretną i zapewne korzystną propozycję: pracownicze plany kapitałowe (PPK) i chce ludzi do nich przekonać. W tym celu w różnych miastach organizowane są konferencje szkoleniowe.

Fot. Kazimierz Netka

Trzeba pamiętać o oszczędzaniu – tym bardziej jeśli wpłacane pieniądze są bezpieczne, gwarantowane przez państwo. PPK to system długoterminowego dobrowolnego oszczędzania, a składki na rzecz pracownika płacą również pracodawca i Skarb Państwa. Skąd taka szczodrość ze strony budżetu państwowego? Czy nasze państwo jest aż tak opiekuńcze? Owszem, ale z PPK ma być tez inny ważny pożytek. To są jednocześnie plany znaczącego wsparcie systemu bankowego, ale też gospodarki. Spowodują wzrost PKB o 04.- 06 punktu procentowego. Poza tym – oszczędzać musimy, bo grozi nam, że emerytury wyniosą zaledwie 30 procent zarobków.

Fot. Kazimierz Netka

PPK uratują system bankowy dlatego tak ważne jest powszechne do nich przystępowanie

O szczegółach mówili, podczas konferencji prasowej Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

Fot. Kazimierz Netka

Ustanowiony został cel, do którego musimy zmierzać. Chodzi o poziom udziału zatrudnionych w PPK – Pracowniczych Planach Kapitałowych. Ma on być w wysokości 75 procent – mówił Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK. To cel bardzo ambitny, zważywszy na poziom zaufania Polek i Polaków do systemowych form oszczędzania, po doświadczeniach roku 2012 i 2013, po przekształceniu OFE – Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE przyniosły korzyści korporacjom finansowym, a wydłużenie wieku emerytalnego sprawiło, że opłaty byłyby pobierane dłużej, zaś emerytury wypłacane krócej) i zachwianiem tego zaufania w sposób powszechny, w związku z tym mamy bardzo dużą pracę przed sobą do wykonania przede wszystkim w ramach odbudowania zaufania, żeby wytłumaczyć uczestnikom, że w PPK będą ich prywatne pieniądze, dostępne od razu. Natomiast na etapie najbliższych lat, który będzie poziomem bardzo dobrym to poziom uczestnictwa na poziomie w okolicach 5,5 mln uczestników spośród wszystkich zatrudnionych według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli w okolicach 50 procent.

– Nasza rola jest ważna, czego dowodem jest dzisiejsza konferencja – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski. Robimy ją wspólnie i będziemy wspierać wszystkie działania, bo to nie jest pierwsza i na pewno nie ostatnia konferencja. Musimy przekonać przede wszystkim tych ludzi, którzy mają bezpośredni wpływ na decyzje ich pracowników. Jeśli oni zdecydują, że będą oszczędzać w PPK, to myślę, że to jest najlepszy sposób, żeby przekonywać pracowników w firmach właśnie tym, że ludzie, którzy są odpowiedzialni za wprowadzenie tego planu oszczędzania będą sami do tego przekonani. To praca żmudna, mam nadzieję, że będzie ona dawała efekty z miesiąca na miesiąc i wskaźniki w województwie pomorskim w odniesieniu do celów, o których mówił pan prezes, w Pomorskiem one są dobre, zadowalające bo mamy ponad 30 procent uczestników PPK. Rzeczywiście, w sytuacji, kiedy ludzie pamiętają OFE i to, że inne mieli wyobrażenia, myśleli, że to są takie środki jak lokata w banku, to jednak w tej chwili musimy to wytłumaczyć, bo jednak może być odkładanie w czasie decyzji o przystąpieniu do oszczędzania, a wiemy, że tutaj czas, długość oszczędzania, ma duże znaczenie. Małe kwoty w krótkim okresie nie dają możliwości zaoszczędzenia na długą emeryturę, natomiast jeśli mówimy o 20 – 30-latku, który ma przed sobą kilkadziesiąt lat pracy i może „nieodczuwalne” kwoty, które są składką, a bez których może żyć na podobnym poziomie albo takim samym, przeznaczać na PPK. Łatwo policzyć, jaki efekt można uzyskać w momencie przejścia na emeryturę, który nie jest przecież zdefiniowany, bo pamiętamy, że wiek emerytalny to nie jest obowiązek zakończenia pracy, ale uprawnienie i wiele osób osiągając wiek emerytalny, dalej pracuje. I bardzo dobrze, bo wiemy, że problemy demograficzne mają duże znaczenie w przypadku, gdy wskaźnik osób pracujących w stosunku do liczby emerytów spada. My w województwie pomorskim mamy sytuację korzystniejszą niż średnio w Polsce i te problemy odczujemy w mniejszym stopniu, bo po pierwsze wskaźnik demografii jest u nas jednym z najwyższych w Polsce, on oczywiście nie jest 2,1 dzietność) jakbyśmy sobie życzyli, ale jest znacznie wyższy niż średnia w Polsce. Być może jesteśmy teraz na pierwszym miejscu, czyli jest efekt 500+ i w województwie pomorskim daje poprawę demografii. Pamiętajmy też o migracjach. Na Pomorze więcej ludzi z Polski przyjeżdża niż wyjeżdża stąd i to są często młodzi ludzie, studenci – to siła naszych uczelni, że mamy migrację dodatnią z kraju ale również wielu obcokrajowców osiedla się tutaj na stałe, czyli ta migracja jest również dodatnia i liczba ludności w Pomorskiem wzrasta i to nas bardzo cieszy.

Fot. Kazimierz Netka

Teraz jest również ważny moment i w czasie trudnym dla nas wszystkich, ale trzeba to wykorzystać, bo wiele osób zastanawia się trochę nad przyszłością, bo ma trochę więcej czasu, żeby pomyśleć. Jest też praca zdalna, jest też zagrożenie i obawy, ale to nie jest zły moment by pomyśleć, że trzeba pamiętać o oszczędzaniu.

Mamy podobne problemy z tym, żeby zmobilizować się do tego, by co miesiąc odkładać jakąś kwotę. Nagle trzeba wydać, więc takie narzędzie, w którym wpłacane oszczędności są bezpieczne, gwarantowane przez państwo i nie ma ryzyka utraty, jest bardzo potrzebne. Natomiast w kategoriach pieniędzy na emeryturę czy długoterminowych oszczędności to jest dobre, że możemy zapomnieć, że płacimy składkę i budżet skomponować bez pewnej, drobnej kwoty, która jest powiększana – nie tylko dlatego, że te pieniądze mogą zarabiać, ale one są powiększane o dopłaty pracodawców i o dopłaty ze Skarbu Państwa. Gdy to się porówna do własnego oszczędzania na przykład na lokacie bankowej oprocentowanej poniżej pół procenta, to musi wyjść w długim horyzoncie bardziej opłacalny sposób inwestowania i w zasadzie bardziej racjonalny. Nie jest wykluczone, że możemy z tych pieniędzy w określonych przypadkach wcześniej skorzystać. Myślę, że argumentów, by przekonać określone osoby do PPK, może nie być za dużo, ale kilka, zrozumiałych i prostych. My chcemy, dzięki konferencjom, dzięki edukacji, wprowadzić tę informację do pracowników w firmie, którzy być może się ekonomią nie interesują, może jeszcze nie pomyśleli o emeryturze, ale jest czas by o tym mówić. Nie ma przymusu ale im wcześniej się rozpoczyna oszczędzanie, tym lepiej; tym wyższa kwota będzie gdy już człowiek nie będzie mógł tak sobie zawodowo radzić, przyjmować na siebie tak wielu obowiązków, bo wiemy, że przychodzi ten moment, że trzeba trochę zwolnić, skorzystać z życia i te pieniądze mają służyć temu, żeby oprócz emerytury, która zostanie wypracowana w systemie obwiązującym, gwarantowana i wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, będą dodatkowe pieniądze właśnie z tej oszczędności. Dlatego, zależy nam, by ten proces przebiegał jak najbardziej sprawnie, szybko, i żeby przekonywać ludzi by się włączali do programu PPK, żeby oszczędzali kwoty, które mogą przeznaczyć na oszczędzanie, bo widzimy, ze poziom wynagrodzeń w Polsce wzrósł powyżej poziomu tego, który jest potrzebny by normalnie funkcjonować. Pozostaje coraz większa kwota, którą można na coś przeznaczyć, więc dobrze, by w tym momencie zintensyfikować działania i przekonać ludzi, że trzeba część tej wolnej kwoty odłożyć na przyszłość.

Fot. Kazimierz Netka

Takie mamy wspólne zadanie i będziemy je realizować przez najbliższe miesiące. Mam nadzieję, że wskaźnik 30 procent będziemy w stanie szybko podnieść na Pomorzu do 50 procent, a może i nawet osiągnąć 70 procent. U nas na Pomorzu celem powinno być przekroczenie nawet 80 procent – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

Zachęcam by zalogować się na mojeppk.pl – tam jest symulacja – ile muszę oszczędzać, by uzyskać określoną kwotę – powiedział Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK. Te symulacje nie kreują oczekiwań ponad miarę, ponieważ nie zakładamy tam bardzo wysokiej stopy zwrotu. Największą wartością z oszczędzania jest fakt przystąpienia do niej i korzystania z dobrodziejstw wpłat pracodawcy i z budżetu państwa

– Czy PPK nie zagrozi bankom? – zapytaliśmy.

Odwrotnie, to bardzo atrakcyjny produkt dla banków bo większa kwota pieniędzy będzie w systemie bankowym – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski. Banki działają dzięki temu, że ludzie oszczędzają. Gdybyśmy wszyscy chcieli nagle wycofać oszczędności, to nastąpiłoby załamanie systemu bankowego w każdym kraju. Bank musi równoważyć, bilansować te oszczędności czyli aktywa z pasywami, bo pieniądze pożycza, one w banku nie leżą, więc im więcej takich narzędzi powodujących że się gromadzi pieniądze w banku, tym lepiej dla banku, ale też lepiej dla całej gospodarki. Inwestorzy patrzą na stabilność systemu, więc wszystkie pieniądze emerytalne, których się nie wykorzystuje z dnia na dzień, czyli nie są a vista, powodują wzmocnienie gospodarki.

– Jeżeli spojrzymy na zasobności finansowe Polaków to zauważamy, że mamy ponad 2 biliony złotych, czyli ponad 2000 miliardów oszczędności – mówił Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK. Ponad bilion to są lokaty bankowe – środki na naszych ROR. Jeżeli właścicile tych lokat ROR zastanowią się nad tym, ile otrzymują ze swej lokaty, ile otrzymują odsetek z rachunku, to o0każe się, że prawie żadnych. Pieniądze w banku są co zauważył pan wojewoda – płacone a vista, więc nie może bank przedsięwziąć żadnych inwestycji na 10- 15 lat.

Fot. Kazimierz Netka

63 miliardy odpłynęły z banków ze względu na niską stopę oprocentowania. Natomiast oszczędzanie w PPK przyczynia się w perspektywie do wzrostu gospodarczego, do pobudzania inwestycji, bo bank jest nie od tego, żeby przechować pieniądze, ale żeby inwestować. PPK zdecydowanie pomogą gospodarce. Symulacja którą przywidzieliśmy w pracy nad ustawą mówiła o 0,4 – 0,6 PKB jeżeli zostaną wdrożone PPK to impuls na PKB może oscylować od 0,4 – 0,6 punktu procentowego – stwierdził Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK

Można powiedzieć, że ten program to wartość dodana, która jest efektem tego, ze zwiększa się bezpieczeństwo emerytalne ludzi, ale ważny jest też taki czynnik, że ludzie pracujący wiedzą, że mają jakiś kapitał odłożony, który dla gospodarki jest najlepszą formą i jego zagospodarowanie dla banków dla instytucji finansowych, daje bankom możliwość pożyczania pieniędzy długoterminowo, ja myślę, że poczucie, że mamy bezpieczeństwo nie tylko fizyczne, ale związane z zagrożeniami naturalnymi zjawiskami utratą pracy – to posiadanie kapitału daje poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego – powiedział wojewoda Dariusz Drelich. Myślę, że musimy budować PPK, można bowiem spokojniej patrzeć w przyszłość, podejmować bardziej racjonalne decyzje, jeżeli wie się, że na rachunku bankowym jest kwota jakichś pieniędzy, których nie ruszyliśmy przez wiele lat i ona jest już duża, powoduje, że nie obawiamy się utraty pracy z dnia na dzień, bo wiemy, ze mamy bufor finansowy. Efekt psychologiczny może być bardzo ważny.

Fot. Kazimierz Netka

Generalnie w ustawie (z dnia 14 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych) ważna jest kwestia bezpieczeństwa środków na PPK w długim horyzoncie czasu – mówił Robert Zapotoczny – prezes PFR Portal PPK. W ramach ustawy zostały określone jako jedyne i możliwe do inwestowania specjalne fundusze z definiowanej daty, fundusze, które widzą człowieka, widzą go w danym wieku i widzą jego horyzont emerytalny. Jeżeli teraz mamy do czynienia z osobą w wieku lat 25 to będą zupełnie inne instrumenty niż w stosunku do osoby, mającej lat 58. W przypadku 20-kilkulatka będziemy mieli do czynienia z funduszem, który będzie się mógł angażować w bardziej dochodowe instrumenty: w akcje, w coś, co będzie jakiekolwiek inne – w listy zastawne, obligacje, w walutę. Portfel możliwości inwestycyjnych PPK jest naprawdę szeroki, natomiast główną i kluczową kwestią pozostaje bezpieczeństwo środków naszych oszczędzających. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu uczestnik nie życzy sobie ryzyka, to na samym starcie może zadecydować, że te środki są lokowane, nawet dla 20-latka, w sposób tak bezpieczny jak jak dla osoby 60-letniej, czyli de facto w same obligacje.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *