Prezydenci V4 w Helu. Grupa Wyszehradzka ma już 30 lat. Powstała 13 lat przed przyjęciem Polski do Unii Europejskiej. Jubileuszowe uroczystości odbyły się między Bałtykiem i Zatoką Gdańską akurat w 101-lecie zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do Macierzy. Polska od 1 lipca 2020 roku pełni prezydencję w Grupie V4

Źródła ilustracji: transmisje z obrad w Helu i uroczystości w Pucku.

Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie m.in. trzech współczesnych problemów: niewidzialnego wroga czyli covid-19; bezpieczeństwa energetycznego; ochrony klimatu Ziemi

W dniach 9 – 10 lutego 2021 roku w Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Mierzei Helskiej odbyło się spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech. Polski, Słowacji i Węgier.

9 lutego br. (wtorek) o godz. 12.zaczęła się ceremonia oficjalnego powitania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej przez prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda powitał Prezydentów: Słowacji – Zuzanę Čaputovą, Węgier – Jánosa Ádera i Czech – Miloša Zemana. W powitaniach asystowała Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Powitanie odbywało się na placu przed budynkiem Centrum Konferencyjnego.

Godz. 13.15    Obrady rozpoczęły się około godz. 13.15. Pierwsza sesja plenarna poświęcona była tematowi: „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”.

Na godzinę 14.40   zaplanowano odsłonięcie przez prezydentów tablicy pamiątkowej z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej.

Druga sesja plenarna rozpoczęta około godz. 16.15, dotyczyła zagadnienia: „Odbudowa gospodarcza po COVID-19”.

Następnego dnia, 10  lutego 2021 roku ( w środę), po godz. 9 prezydent Andrzej Duda przybył do Pucka i złożył kwiaty pod pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem. Upamiętnił w ten sposób 101 rocznicę tego wydarzenia.

Odzyskanie przez Polskę dostępu do Bałtyku po I wojnie światowej, było bardzo ważnym wydarzeniem dla Polski, a zwłaszcza dla Pomorza i mieszkańców tego regionu. Wkrótce zaczęła powstawać Gdynia – miasto. Polska zbudowała w Gdyni nowoczesny port pełnomorski oraz stocznię, co dało miejsca pracy m.in. Kaszubom, ale również przyciągnęło wiele społeczności z głębi II Rzeczypospolitej. Potem zbudowano port we Władysławowie.

Około godziny 11.30 w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, rozpoczęto drugi dzień obrad. Trzecia sesja plenarna jubileuszowego spotkania prezydentów państw V4 dotyczyła problematyki: „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”.

O godz. 12.45 odbyła się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Uczestniczyli w niej: Zuzana Čaputova – prezydent Słowacji; Andrzej Duda – prezydent Polski, János Áder – prezydent Węgier, Miloš Zeman – prezydent Czech.

Źródła ilustracji: transmisje z obrad w Helu i uroczystości w Pucku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *