Prezydent Francji, Emmanuel Macron wzywał w Parlamencie Europejskim do „europejskiej suwerenności”. Wystąpił w ramach debaty na temat przyszłości UE. Nasz premier, Mateusz Morawiecki, będzie w lipcu br. przemawiał w Parlamencie Europejskim.

Na zdjęciu: Prezydent Francji, Emmanuel Macron. Fot. z Archiwum Parlamentu Europejskiego.

Debata o przyszłości europejskiej Wspólnoty.

·Parlament Europejski stanowi demokratyczne uprawomocnienie integracji europejskiej

·Prezydent Francji, w obliczu powrotu nacjonalizmów, apeluje o „wynalezienie europejskiej suwerenności na nowo”

Prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron debatował we wtorek z posłami na temat swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej. W debacie wziął udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wynika z komunikatu, który przekazał Nam Cezary Lewanowicz z Serwisu Prasowego Parlamentu Europejskiego.

„Parlament Europejski to dla mnie miejsce uprawomocnienia integracji europejskiej, europejskiej odpowiedzialności, a zatem i żywotności. To od niego zależy w dużej mierze przyszłości Europy (…), to tu musimy zacząć odrodzenie Europy w zgodzie z duchem jej obywateli. Życzyłbym sobie, abyśmy przezwyciężyli podział między Północą a Południem, Wschodem a Zachodem, dużymi i małymi państwami, ten powrót nacjonalizmów”, powiedział prezydent Emmanuel Macron.

„Naszym obowiązkiem w nadchodzących miesiącach jest zorganizowanie prawdziwej debaty europejskiej, ustalenie prawdziwego europejskiego kalendarza, które umożliwią naszym obywatelom dokonanie wyboru” – oznajmił francuski prezydent na rok przed wyborami europejskimi. „W obliczu wielkich wstrząsów na świecie potrzebujemy większej suwerenności niż nasza, stanowiącej jej uzupełnienie, suwerenności europejskiej.”

Witając Macrona, przewodniczący Parlamentu, Antonio Tajani, powiedział: „Dziękuję za udział w prawdziwej debacie z posłami. Tu, w sercu europejskiej demokracji, stawką jest przyszłość Europy. Czas by urzeczywistnić tę wizję: imigracja pod kontrolą, silna polityka zagraniczna i obronna dla dobra bezpiecznej Europy”.

Większość szefów klubów parlamentarnych z zadowoleniem przyjęła proeuropejskie zaangażowanie prezydenta Macrona i pozytywnie odniosła się do niedawnej interwencji wojskowej Francji w Syrii. Przedstawiciele ugrupowań politycznych wzywali też do większej jedności między członkami Unii i do sfinalizowania projektu armii europejskiej. Niektórzy skupiali się głównie na najpilniejszych wyzwaniach stojących przed Unią Europejską: walkę z terroryzmem, zarządzanie kryzysem migracyjnym, technologie cyfrowe oraz dokończenie tworzenia unii gospodarczej i walutowej.

Kontekst

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, był czwartym europejskim przywódcą, który zabrał głos podczas debaty plenarnej na temat przyszłości Unii. Wcześniej wypowiadali się na ten temat: premier Irlandii Leo Varadkar (17 stycznia), premier Chorwacji Andrej Plenković (6 lutego) i premier Portugalii António Costa (14 marca).

Kolejnym przywódcą europejskim, który wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim podczas sesji plenarnej, 3 maja w Brukseli, będzie belgijski premier Charles Michel. Następni będą: premier Luxembourga – Xavier Bettel (29 maja); Polski – Mateusz Morawiecki (lipiec); Grecji – Aleksis Tsipras (wrzesień); i Estonii – Jüri Ratas (październik). Prezydent Rumunii – Klaus Iohannis – odwiedzi Parlament 23 października a niemiecka kanclerz – Angela Merkel – w listopadzie – wynika z komunikatu, który przekazał nam Cezary Lewanowicz z Serwisu Prasowego Parlamentu Europejskiego.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *