Na zdjęciu: uroczystość uhonorowania certyfikatami LEED twórców biurowca Alpha. Fot. Kazimierz Netka.
To przedsięwzięcie, jakiego nie realizowało żadne lotnisko w Polsce
Fot. Kazimierz Netka.
Gdy około 10 lat temu mówiono, że przy gdańskim lotnisku powstanie nowa biurowa dzielnica stolicy województwa pomorskiego, nie każdy w to wierzył. Nawet wówczas, gdy organizowano konferencje, podczas których przedstawiano coraz bardziej konkretne plany tej dzielnicy: Airport City Gdańsk (ACG). Wizjoner, Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, nie ustawał w realizacji swych planów. Właściciele lotniska mu wierzyli, bowiem pod jego kierownictwem urzeczywistniono dużą inwestycję: zbudowano Terminal – nowoczesny pasażerski dworzec lotniczy, dzięki czemu gdańskie lotnisko może przyjmować nawet 5 milionów pasażerów rocznie, a będzie więcej, bo rozbudowa trwa.
Jednak, z ACG tak różowo nie było, a wprost przeciwnie: zanosiło się, że budowa biurowca Alpha – pierwszego z kilku obiektów mających stanowić Airport City Gdańsk – co najmniej znacznie się opóźni. Wszak nastała pandemia…
Fot. Kazimierz Netka.
Koronawirus nadal daje się we znaki, a biurowiec Alpha już stoi i zajmowany jest przez firmy. Oficjalne otwarcie miało miejsce 12 maja 2022 roku, w samo południe. Było to niemal jak wręczenie Oscara. Do obiektu wchodziło się po czerwonym dywanie. Oscarami były certyfikaty, wręczane realizatorom budowy biurowca Alpha. Uroczystość zainaugurował… James Bond oraz jego Dziewczyny i Orkiestra, czyli Artyści z Teatru Muzycznego w Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka.
– Swego czasu mieliśmy pewne wątpliwości co do tej inwestycji, czy Port Lotniczy może się zabrać za budowę tego obiektu – wspominał Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Nie dlatego, żebyśmy nie wierzyli w prezesa Tomasza Kloskowskiego, że jest w stanie tego zbudować – oczywiście wierzyliśmy. Wielokrotnie zresztą udowadniał, że znakomicie radzi sobie z inwestycjami. To jest jednak trochę inna dziedzina, inna branża, to nie jest tylko działanie na rzecz samego lotniska. Ale z drugiej strony, kiedy dyskutowaliśmy ze świętej pamięci Pawłem Adamowiczem, kiedy dyskutowaliśmy o rozwoju tej części miasta Gdańska, mówiliśmy o Airport City, pomysłu, przedsięwzięcia na wielką skalę.
Fot. Kazimierz Netka.
Bardzo się cieszę panie prezesie, mam nadzieję że pan prezes w pewnym momencie powie: każdy metr kwadratowy jest tutaj wynajęty, mamy tutaj firmy, które zatrudniają świetnie wykształconych młodych ludzi – mówił Marszałek Mieczysław Struk.
Fot. Kazimierz Netka.
– Mamy szczęście, że żyjemy w bardzo szczególnym regionie, w bardzo szczególnym miejscu, bo korzystamy z dobrodziejstwa położenia – powiedział Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni. Rozwój może się odbywać wskutek działań przypadkowych, procesów historycznym ale bardzo dobrze, jeśli brany jest w ręce przez ludzi z inicjatywą, z pomysłami, którzy ten rozwój wspierają. Myślę, że kiedy patrzymy wszyscy na projekt związany z funkcjonowaniem i rozbudową gdańskiego lotniska, naszego wspólnego lotniska, to mamy głębokie przekonanie, że poza tym naturalnym dobrem, jakim jest dostęp do morza, porty Gdańska i Gdyni, ale także układ drogowy, autostrada, układ kolejowy, także lotnisko staje się bardzo ważnym elementem wpływającym na rozwój całego naszego regionu. Bardzo gratuluję panu prezesowi tej odważnej realizacji, bo trochę wyprzedził czas. Kiedy zapadały decyzje to trendy na rynku powierzchni biurowych wcale nie były proste, ale myślę, że zarówno te zmiany gospodarcze, które są wynikiem pandemii, zerwania łańcuchów dostaw, przekonanie bardzo wielu europejskich firm, że to lokowanie w Europie, w tych pewnych bliskich odległościowo i pewnych prawnie krajach swoich firm, jest lepszym rozwiązaniem, dzisiaj otwiera nowe obszary popytu na taką przestrzeń. Nasi goście z Ukrainy tu są, także w naszych gminach, w naszych miastach, to także nowy potencjał, który pozwolimy sobie chcieć zagospodarowywać w bardzo nowoczesny sposób. Dzisiaj, kiedy myślimy o naszych gościach z Ukrainy, skupiamy naszą uwagę na tych najbardziej potrzebujących, ale też warto tu podkreślać – o czym mówił pan marszałek – w tym licznym gronie na terenie województwa pomorskiego – jest bardzo wiele wykształconych osób, które za chwilę nabędą kompetencje językowe, albo posiadają znajomość języka angielskiego, którzy się znakomicie odnajdą w nowej rzeczywistości. To wielki potencjał, który powinniśmy umieć wykorzystać. Takie miejsca będą – jestem głęboko przekonany – służyć temu, żeby nowe podmioty, nowe firmy, nowe przedsięwzięcia mogły się dynamicznie rozwijać.
Ważne, żeby przy samym lotnisku powstawały takie obiekty, ale tez mamy świadomość, że w Gdańsku, Sopocie i Gdyni rozwój naszych powierzchni biurowych, ale też jakość życia to w olbrzymiej części skutek działalności nowoczesnego gdańskiego lotniska, które służy nam wszystkim. Panie prezesie, bardzo serdecznie gratuluję – powiedział prezydent Wojciech Szczurek.
Fot. Kazimierz Netka.
– Kilka lat temu, jeszcze jako radny miasta Gdańska – to był chyba 2015 czy 2016 rok – byliśmy tutaj z Komisją Rady Miasta Gdańska i pan prezes wtedy nam przedstawił właśnie wizję, jak ma wyglądać Airport City – przypomniał w swym wystąpieniu Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska. Była to niewątpliwie bardzo śmiała wizja, ale sześć lat później – myślę, że 6 lat dla takiej inwestycji to nie jest dużo czasu – dzisiaj możemy się spotkać w pierwszym budynku. Tak, że pomimo pandemii, pomimo tych trudnych chwil, które teraz przeżywamy w gospodarce światowej i w wydarzeniach międzynarodowych, możemy świętować sukces, którego serdecznie gratuluję. Cieszę się, że w tej części miasta rośnie nasze nowe serce biznesowe i też decyzje właścicieli, decyzje zarządu portu powodowały też, że firmy naszych partnerów zdecydowały się na podobne ruchy.
Fot. Kazimierz Netka.
Stańcie przy oknie, zobaczycie jak ta część miasta się fantastycznie rozwija. Dziękuję serdecznie wszystkim naszym partnerom, z którymi współpracujemy.
Panie prezesie, dziękuję za fantastyczny zespół, który przygotował tę inwestycję; gratuluję sukcesu! – zakończył wiceprezydent Piotr Borawski.
– Piotr powitał prezydentów w pierwszej kolejności, to jak chciałbym powitać podatników i wierzę, że w większości z tej górnej grupy podatkowej, ale czas otwarcia, to taki czas podziękowań, podsumowań – powiedział Marcin Skwierawski – wiceprezydent Sopotu. Nie tak dawno spotkaliśmy się na wmurowaniu kamienia węgielnego. W tym miejscu, tylko trochę niżej. Chyba bardziej padał deszcz tego dnia. Port Lotniczy – sztandarowa spółka komunalna, samorządowa, pokazuje, że można szybko realizować zadania i że trzeba mieć różnorodne źródła dochodu.
Fot. Kazimierz Netka.
Słyszeliśmy, że ten obiekt jest przeznaczony dla wysokiej klasy specjalistów. Nas to bardzo cieszy. Wspólnie z prezydentem Wojtkiem, wspólnie z prezydentem Piotrem i z marszałkiem Mieczysławem zapraszamy takich specjalistów. Oferujemy świetną jakość życia, ale też zapraszamy, aby pieniądze, które tutaj zarabiają, wydawali w naszych miastach, aby wspierali ich lokalnych przedsiębiorców i ja w sposób naturalny zapraszam do Sopotu i możecie tam państwo środki wydawać, bo tego nasi przedsiębiorcy potrzebują. Gratulacje dla całego zespołu, który przygotowywał tę inwestycję – powiedział wiceprezydent Marcin Skwierawski.
Fot. Kazimierz Netka.
– Szanowni państwo Rada Nadzorcza to taki twór, który patrzy i pomaga – mówił Piotr Ciechowicz – przewodniczący Rady Nadzorczej Portu Lotniczego Gdańsk, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza. – Jest z nami pan Jan Zarębski, były marszałek województwa pomorskiego, który był przy ocenie tego pomysłu.
Fot. Kazimierz Netka.
– Ja troszkę po panu marszałku odziedziczyłem ten pomysł i bardzo gratuluję panu prezesowi i jego zespołowi tego, że w krótkim czasie, w tak koszmarnie trudnym okresie dla wszystkich nas, udało się doprowadzić tę inwestycję w pierwszym etapie do końca. To jest absolutnie coś niesamowitego. Rynek biurowy na Pomorzu rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. Agencja Rozwoju Pomorza oraz Invest in Pomerania są od tego, żeby pomagać także w jego zaludnianiu, co w 100 procentach gwarantuję i potwierdzam – zapewniał wiceprezes Piotr Ciechowicz. – Jeszcze raz gratuluję.
Fot. Kazimierz Netka.
– Przez ostatnie 2 lata słyszeliśmy, że ten świat już nie będzie taki jak był – odpowiedział chwalony przez wszystkich Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk. – Mówiono, że już takiego lotnictwa nie będzie, rynku biurowego nie będzie, pozostanie home office. Mam dla was wiadomość: ten świat będzie takim, jaki był. Jest port lotniczy, ruch lotniczy; tanie linie lotnicze oferują nam dzisiaj więcej miejsc niż w przedpandemicznym rokiem. Jeszcze nie ma tylu pasażerów. Jak patrzymy, co się dzieje na rynku biurowym, z kim rozmawiam, o jakich kontraktach, to chcę powiedzieć, że jesteśmy również na poziomie przedpandemicznym. W związku z tym dalej nasze miasta, nasze regiony będą się rozwijały. I to jest dobra wiadomość.
Pozwólcie, że podziękuję kilku osobom. Nie uda się mi wymienić wszystkich najważniejszych; postaram się tak w pigułce, ale – jak powiedział pan prezydent – z koncepcjami to nawet 8, prawie 10 lat pracy nad tym projektem, nad tym, gdzie dzisiaj się znajdujemy. Więc, po kolei:
Dziękuję moim właścicielom i Radzie Nadzorczej, przede wszystkim za odwagę. To jest projekt, jakiego nie realizowało żadne lotnisko w Polsce. Realizują je tylko największe lotniska w Europie i na świecie. W związku z tym jesteśmy prekursorami. Dziękuję panom prezydentom, panu marszałkowi, panu przewodniczącemu, że daliście nam zgodę, że nadzorowaliście i że macie na tyle odwagi, że byliśmy prekursorami.
Dziękuję wykonawcy tego obiektu: firmie Hochtief: jest z nami pan Tadeusz Blecha – prezes zarządu HOCHTIEF Polska. Ten obiekt był realizowany w pandemii z wszystkimi uwarunkowaniami z tym związanymi. Czyli z brakiem siły roboczej, z rosnącymi kosztami. Widzieliście państwo co się działo w ciągu ostatnich dwóch lat. Hochtief wykonał tę robotę w rewelacyjnej jakości, w rewelacyjnym terminie i w budżecie. To jest początek naszej długoletniej współpracy, bo mamy jeszcze kilka biurowców tutaj do zbudowania. Dziękuję bardzo panie prezesie, panu i zespołowi za tę inwestycję.
Fot. Kazimierz Netka.
Chciałbym podziękować mojemu zespołowi. Jest z nami kierownik Działu Inwestycji pan Wojciech Płotka, inspektorzy nadzoru, projektanci – cały zespół, który przez dwa lata pracował, byśmy dzisiaj mogli świętować ten sukces. Bardzo państwu dziękuję.
Dziękuję wszystkim urzędom, które związane były z wydawaniem pozwoleń i dopuszczeniem tego obiektu do użytkowania. Budynek jest bezpieczny, gotowy do zasiedlenia; również dzięki waszej urzędniczej pracy mamy ten sukces. Bardzo wam dziękuję.
Chciałbym podziękować również tym, dzięki którym ten pomysł pojawił się na rynku i w ogóle został zrealizowany.
Dziękuję mojemu Bankowi Pekao S.A., ukochanemu, ulubionemu, dzięki któremu finansujemy nasze marzenia.
JLL komercjalizuje ten obiekt. Dziękuję bardzo za ciężką pracę, ale proszę o więcej, bo ten pierwszy obiekt, to jest tylko taka rozgrzewka dla nas. Myślę, że w niedługim czasie będziemy myśleć o kolejnych obiektach, ale już dzisiaj dziękuję za tę komercjalizację, której żeście dokonali.
Bardzo dziękuję mojemu zespołowi związanemu z Airport City. Obecnemu dyrektorowi Airport City, którym jest Michał Dargacz. Dziękuję za ciężką pracę i za koordynację tego wszystkiego, co tutaj się dzieje, ale dziękuje również pierwszemu dyrektorowi tej inwestycji Adamowi Skoniecznemu, który był pierwszym dyrektorem do spraw Airport City.
Ci, którzy niebawem będą tu mieszkać, nie mogą być jeszcze ujawniania z imienia. Natomiast bardzo im dziękuję i witam w lotniskowej rodzinie. Was nazywają w innych biurowcach rezydentami. Jak chcę was nazwać członkami rodziny lotniskowej. Witam w rodzinie naszych nowych przyjaciół, którzy niedługo będą tu pracować, w tej chwili już urządzają swe biura; jesteście członkami rodziny lotniskowej. Chapeau bas!
Fot. Kazimierz Netka.
Na koniec dziękuję wam wszystkim. Przyjaciołom tego lotniska, panu prezesowi PKM-ki. Ten projekt nie miałby sensu bez doskonałego dojazdu z Gdyni, z Kartuz, z Gdańska, z każdego miejsca w regionie. Bardzo dziękuję i mocno kibicuję elektryfikacji PKM-ki. To są silniki napędowe tego miejsca, regionu: PKM z jednej, lotnisko z drugiej, Airport City z trzeciej strony. Dziękuję państwu bardzo, że jesteście z nami – zakończył Tomasz Kloskowski – prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk.
O szczegółach poinformowała nas również Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk:
Otwieramy Alphę Airport City Gdańsk, biurowiec w ultranowoczesnym wydaniu
Powstał obiekt przyjazny środowisku, z inteligentnymi rozwiązaniami technologicznymi i w bardzo wysokim standardzie komfortu. Już niedługo wprowadzą się do niego pierwsze firmy.
– Zrealizowaliśmy marzenie i dziś otwieramy biurowiec Alpha, pierwszy w planowanej nowoczesnej dzielnicy lotniskowej Airport City Gdańsk. Klienci i obserwatorzy są zachwyceni poziomem zastosowanych technologii. Komercjalizacja obiektu przebiega optymistycznie. Jak tylko wynajmiemy większość jego powierzchni, ogłosimy przetarg na budowę kolejnego, dwa razy większego biurowca Bravo. Mamy już dla niego zarówno gotowy projekt jak i pozwolenie na budowę. Pandemia nie zawróciła nas z obranej drogi stworzenia Airport City Gdańsk. Pokazała, że idea była słuszna, bo dzięki nowej komercyjnej przestrzeni będziemy mogli zarabiać także w momentach kryzysowych na rynku lotniczym – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Komercjalizacja Alphy obecnie obejmuje jedną trzecią obiektu. Największym najemcą będzie międzynarodowa firma z branży IT, która będzie zajmowała powierzchnię na trzech piętrach biurowca Alpha. Obecnie trwa proces adaptacji wnętrz. Pracownicy powinni się wprowadzić do nowych biur jesienią. Zagospodarowaniem przestrzeni zajmuje się globalna firma TETRIS, która tworzy dla firm i ich pracowników inspirujące przestrzenie z lokalnym akcentem.
– Udało nam się wybudować pierwszy biurowiec w ramach Airport City Gdańsk bez większych problemów. Dziś widzimy, jak dobra była decyzja, którą podjęliśmy kilka lat temu. Umowę na budowę Alphy za prawie 66 milionów złotych netto zawarliśmy w 2019 roku i zdążyliśmy przed zawirowaniami na rynku. W konsekwencji pandemii, zachwiania łańcuchów dostaw i braków towarów w branży budowlanej, taka inwestycja kosztowałaby nas obecnie znacznie drożej. W jej realizacji nieoceniony okazał się nasz wieloletni partner biznesowy, Bank Pekao dzięki któremu wyemitowaliśmy obligacje na sfinansowanie inwestycji. Wzorcowo przebiegała też współpraca z generalnym wykonawcą budynku Alpha, czyli HOCHTIEF Polska – powiedział Michał Dargacz dyrektor ds. Airport City Gdańsk w Porcie Lotniczym Gdańsk. Dodał, że trwają zaawansowane rozmowy z potencjalnymi najemcami pozostałej powierzchni biurowca Alpha i że ma nadzieję niedługo podpisywać z nimi stosowne umowy.
Komercjalizacją biurowca Alpha zajmuje się JLL, globalna firma doradcza na rynku nieruchomości biznesowych, z biurami w 80 krajach. Jej przedstawiciele zwracają uwagę na wyjątkowo wysoką jakość budynku Alpha i jego parametry, które predestynują go szczególnie dla klientów o wysokich wymaganiach technicznych, np. z branży IT.
O wyjątkowości inwestycji świadczy fakt, że została zrealizowana w zgodzie z wymaganiami certyfikacji LEED, według najnowszej i najbardziej restrykcyjnej wersji v4 Building Design and Construction. Pierwszy z budynków został już certyfikowany na bardzo wysokim poziomie Gold, który można osiągnąć dzięki zastosowaniu najlepszych technologii m.in. wodno- i energooszczędnych, jak i optymalizacji procesów budowlanych mających na celu stworzenie obiektu przyjaznego środowisku. Konsultantem odpowiedzialnym za certyfikację LEED była firma Sweco Consulting.
Generalnym wykonawcą Alphy była firma HOCHTIEF Polska.
– Kompleks Airport City Gdańsk to projekt wyjątkowy w skali całego kraju, a Alpha to nowoczesny biurowiec o wysokich standardach ekologicznych, potwierdzonych certyfikatem LEED Gold. Wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie są dumni z jego efektów – powiedział Tadeusz Blecha – prezes HOCHTIEF Polska.
Fot. Kazimierz Netka.
Alpha została zaprojektowana przez biuro PIG Architekci, które przez cały okres trwania budowy prowadziło bezpośredni nadzór autorski nad inwestycją, pilnując każdego detalu, zarówno z ramienia wykonawcy jak i inwestora, Portu Lotniczego Gdańsk.
Fot. Kazimierz Netka.
Biurowiec Alpha ma 6 pięter i 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni najmu. 2 kondygnacje podziemne oferują łącznie 197 miejsc parkingowych. Alpha to pierwszy z 7 planowanych biurowców i obiektów komercyjnych w ramach Airport City Gdańsk, nowoczesnej dzielnicy lotniskowej, z 100 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni najmu. Ogromnym atutem ACG jest lokalizacja w sąsiedztwie lotniska, Obwodnicy Trójmiasta i blisko wjazdu na autostradę A1, z doskonałym dostępem do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, komunikacji miejskiej i sieci tras rowerowych. Inwestycja ACG powstaje w zgodzie z panującym trendami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników budynków oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego – wynika z informacji prasowej, która przekazała nam Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk.
Finałem uroczystości było wręczenie „Oscarów”, czyli certyfikatów.
Fot. Kazimierz Netka.
– Nazywam się Katarzyna Czyżewska, reprezentuję firmę Sweco – mówiła pani, która oceniała inwestycję. – Byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie dokumentacji i zarządzanie certyfikacją LEED tego budynku. Chce państwu powiedzieć jako asesor odpowiedzialny za tę certyfikację, że dlaczego amerykański system oceny: jest możliwość porównania tego budynku, poddania go ocenie i porównania do budynków certyfikowanych, na całym świecie. To wymaga odwagi inwestora: poddać inwestycję ocenie, zaprosić do tego procesu osobę niezależną, która obserwuje, doradza, ocenia projekt i wykonawstwo. Jest to też wysiłek projektantów, którzy od najwcześniejszej koncepcji muszą przeprowadzać analizy wielobranżowe, tak aby powstał obiekt optymalny pod względem zużycia energii, wody, środowiska wewnętrznego. Jest to także wysiłek wykonawstwa, gdzie wymogi stawiane wykonawcy takiego certyfikowanego budynku, to są najwyższe standardy budownictwa zrównoważonego, najwyższy poziom recyklingu odpadów, ograniczanie śladu węglowego wbudowanych materiałów, ograniczanie ilości tych materiałów – to jest bardzo ważne – od tego rozpoczynam każdą certyfikację. Chcę rzucić takie wyzwanie również dla kolejnego budynku, bo jestem przekonana, że przy naprawdę niewielkim jeszcze wysiłku, podkręcenia odrobinę „śruby”, jesteśmy w stanie celebrować „platynę” przy kolejnym budynku, przy zaangażowaniu źródeł odnawialnych i jeszcze kilku aspektów.
Certyfikaty otrzymali: prezes Portu Lotniczego Gdańsk, prezes firmy Hochtief oraz reprezentanci PIG Architekci.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl