Publiczne media w Pomorskiem sprzyjają poniżaniu ponad półtora miliona osób

Jedni stawiani są ponad wszystkimi, innym nie daje się imienia…

Dyskryminacja według zasady: kaszubsko – pomorskie

Od kilkudziesięciu lat obywatele Pomorskiego dzieleni są na Kaszubów i Pomorzan. Odzwierciedla to nazwa organizacji: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

IMG_0944Na zdjęciu: IV Światowy Zjazd Gdańszczan. Zjechali nań reprezentanci różnych kontynentów. Każdy gość był traktowany jednakowo. Niech Pomorskie bierze przykład z Gdańska i stanie się regionem, w którym nikt nie jest dyskryminowany… Fot. Kazimierz Netka.

Osobom z innych części naszego kraju, a także cudzoziemcom może się wydawać, że w Pomorskiem, poza Kaszubami nikt inny nie mieszka. W tym przeświadczeniu utrzymują ludzi publiczne media. Konkretnie: Telewizja Polska Oddział Regionalny w Gdańsku oraz Polskie Radio – Radio Gdańsk.

Oczywiście, nie tylko te media dezinformują, ale od nich można najbardziej wymagać, by społeczeństwu przekazywały prawdę. Pracują bowiem za publiczne pieniądze. Prywatne gazety, radia, telewizje, internetowe redakcje mogą robić co chcą. Ich sprawa; co najwyżej zostaną kiedyś pozwane przed oblicze sprawiedliwości za wykrzywianie rzeczywistości.

Telewizja Polska, Oddział Regionalny w Gdańsku, mimo przemian, ciągle jest mało publiczna. Nadal ma kłopoty z rozpoznawaniem mieszkańców województwa pomorskiego. Telewizja Polska ciągle dzieli społeczność tego regionu na Kaszubów i… Pomorze. Podobnie jest w Radiu Gdańsk. Można odnieść wrażenie, że dla gdańskiego oddziału TVP oraz Radia Gdańsk najlepiej by było, gdyby w Pomorskiem mieszkali wyłącznie Kaszubi. Niestety, tak nie jest.

Uprzejmie przypominamy publicznej Telewizji Polskiej, oddział Regionalny w Gdańsku oraz publicznemu Radiu Gdańsk, że popierając większość, czyli Kaszubów, lekceważą mniejszości. Te mniejszości, to razem ponad półtora miliona mieszkańców województwa pomorskiego.

Czy komuś zależy na wymazaniu z mapy Pomorza tych społeczności, które nie są Kaszubami?

IMG_0529

Na zdjęciu: Konferencja prasowa z okazji I Kongresu Gedanistycznego i IV Światowego Zjazdu Gdańszczan. Na ten kongres i zjazd przybyli Pomorzanie m.in. aż z Nowej Zelandii, a także Gdańszczanka – aktorka z Hollywood i reprezentanci przedwojennych mieszkańców Gdańska. Niech Pomorskie wzoruje się na swej stolicy i szanuje wszystkich mieszkańców jednakowo. W propagowaniu tej idei równości media publiczne mogą zrobić bardzo wiele. Fot. Kazimierz Netka.

Ośmielamy się więc przypomnieć publicznym: Telewizji Polskiej w Gdańsku i Radiu Gdańsk, że w Pomorskiem, oprócz większości kaszubskiej, żyją też mniejszości. Oto niektóre z nich: Żuławianie, Powiślanie, Słowińcy (prawie wszyscy już wymarli), Borowiacy, Kresowianie (to Oni odbudowali Gdańsk), Kociewiacy, Arabowie, Żydzi, Tatarzy, Białorusini, Ukraińcy, Niemcy, Holendrzy, Chińczycy, Wietnamczycy oraz wiele innych.

Miejmy nadzieję, że telewizja czy radio mówiąc np. o kulturze kaszubsko – pomorskiej, tylko niechcący wyróżniają Kaszubów i że z powodu pośpiechu (a nie celowo) przemilczają nazwy innych grup społecznych tworzących bogactwo różnorodności kulturowej Pomorza.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *