Rośnie polski eksport oraz import. Bilans polskiego handlu zagranicznego jest prawie zrównoważony – obliczył Główny Urząd Statystyczny, analizując okres styczeń – sierpień 2019 r.

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku

Obroty towarowe polskiego handlu zagranicznego

Eksport to poszerzenie rynków zbytu. Możliwości sprzedaży towarów i usług za granicę wpływa na wzmocnienie gospodarki. Polska znowu uzyskała wzrost wysyłki produktów do innych krajów.

Najwięcej eksportujemy do Unii Europejskiej. Ujemne saldo handlu zagranicznego mamy z krajami rozwijającymi się oraz z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Od początku tego roku do sierpnia odnotowano wzrost eksportu i importu. Największy wzrost importu wystąpił z: Chin, USA, Holandii, Hiszpanii, Francji, Niemiec.

Najwięcej eksportujemy do Niemiec, ale w porównaniu z okresem styczeń – sierpień 2018 roku, sprzedaż do tego kraju obniżyła się w analogicznym okresie bieżącego roku.

W eksporcie największy wzrost wystąpił w sprzedaży za granicę olejów, tłuszczów, wosków zwierzęcych i roślinnych oraz napojów i tytoniu. Największy wzrost w imporcie odnotowano w odniesieniu do następujących towarów: napoje, tytoń., wyroby przemysłowe – wynika z informacji, które przekazała nam Małgorzata Miryn – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych, Urząd Statystyczny w Gdańsku. Oto szczegóły:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *