Rozbudowa Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.  Zwiększy się dostępność pacjentów do specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie chorób cywilizacyjnych.

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Powstanie blok operacyjny z magazynem implantów.

Firma Hartuna wybuduje w starogardzkim szpitalu blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią, a także zajmie się zagospodarowaniem terenu. Władze Powiatu podpisały właśnie umowę na jedną z najważniejszych inwestycji w Kociewskim Centrum Zdrowia. Wartość tego przedsięwzięcia to prawie 30 mln zł.

 

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

Do kwietnia 2021 roku budynek główny szpitala zostanie rozbudowany o nowe skrzydło, gdzie znajdować się będzie blok operacyjny – informuje Ewa Macholla z Zespołu ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim, cytując wypowiedzi:

– Jest to dla nas bardzo ważna chwila, bowiem to największy przetarg w historii powiatu – podkreśla starosta Kazimierz Chyła. – Tak naprawdę ta inwestycja jest dla każdego z nas, niezależnie od wieku, gdyż w ramach tego zadania dbamy o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu starogardzkiego. Szpital zmierza w stronę XXI wieku, na co składa się kilka inwestycji, a budowa bloku operacyjnego jest najważniejszą z nich. Bardzo cieszymy się, że zadanie to będzie realizowała firma Hartuna, która jest sprawdzonym i solidnym wykonawcą, a do tego lokalną firmą. Wygrała ona w niełatwej konkurencji.

– Nad tym projektem pracowaliśmy już w poprzedniej kadencji, zakończymy ją w obecnej, ale warto podkreślić, że potrzeba było bardzo dużo determinacji i dobrze zrozumianej konsekwencji, za co dziś wszystkim dziękuję – mówi wicestarosta Patryk Gabriel.

W ramach tego zadania, oprócz bloku, powstanie również centralna sterylizatornia, dojdzie do rozbiórki istniejącego budynku tlenowni, powstanie nowa tlenownia, a także przebudowane zostaną drogi, chodniki, zatoki dla karetek i miejsca postojowe. Nowo projektowany budynek będzie dwukondygnacyjny. Na parterze znajdować się będzie centralna sterylizatornia, dezynfekcja szpitalna wraz z pomieszczeniami technicznymi. Na pierwszym piętrze powstanie blok operacyjny wraz z częścią administracyjno-socjalną bloku oraz salami poznieczuleniowymi. Blok stanowić będzie zamkniętą jednostkę, obejmującą 3 sale operacyjne, w tym przeznaczoną do operacji ortopedycznych z własnym magazynem implantów. Pozostałe sale zamiennie wykorzystywane będą w specjalnościach: chirurgicznej, ginekologicznej, okulistycznej, kardiologicznej oraz neurologicznej. W ramach inwestycji zakupione zostaną m.in. trzy stoły operacyjne za prawie 830 tys. zł, trzy lampy operacyjne warte blisko 460 tys. zł oraz kolumny chirurgiczne za ponad 210 tys. zł. Nadbudówka to z kolei wentylatornia dla potrzeb obsługi bloku. Wykonawcą zadania za niespełna 30 mln zł jest firma Hartuna ze Skarszew.

– Jest to spore wyzwanie, chociaż nie jest to najwyższy kontrakt, jaki realizowaliśmy do tej pory, jednak tym razem budujemy na swoim terenie, więc dla siebie – nie kryje Wiesław Hartuna, prezes firmy Hartuna.

 

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim

Inwestycja jest wręcz niezbędna dla działalności starogardzkiego szpitala.

– Na tym projekcie najwięcej zyskają mieszkańcy naszego powiatu, którzy stanowią 85 procent wszystkich pacjentów, ale ze szpitala korzystają też mieszkańcy czterech ościennych powiatów – zauważa Beata Gradowska, naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Europejskich Starostwa Powiatowego.

– Projekt dotyczy budowy bloku operacyjnego, który jest niezwykle ważny, bowiem nasz szpital ma oddziały zabiegowe i tym samym musi posiadać blok z centralną sterylizatornią, które są ze sobą skomunikowane – mówi Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych Kociewskiego Centrum Zdrowia.

Przypomnijmy, że budowa bloku operacyjnego jest realizowana w ramach projektu pn. „Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Kociewskiego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim oraz podniesienie kwalifikacji kadry medycznej celem zwiększenia dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie chorób cywilizacyjnych” – informuje Ewa Macholla z Zespołu ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *