Różne sposoby świętowania 11 Listopada.  Pomysły gmin, miast, powiatów na upamiętnienie ważnego wydarzenia sprzed wieku. Odpowiedź na apel Biura rządowego programu „Niepodległa”.

Źródło ilustracji: PAP; Fot. PAP/R. Pietruszka.

Samorządy na 100-lecie odzyskania niepodległości

Wystawy, koncerty, bale i biegi, ale też hiphopowa płyta, okolicznościowe zalepki do urzędowych pism czy biało-czerwone ubranka dla obiektów przestrzeni miejskiej – tak samorządy zamierzają świętować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gnieźnieński magistrat podkreśla, że 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to święto, które obchodzone będzie z należytym szacunkiem i powagą w trakcie oficjalnych uroczystości. Władze miasta wskazują jednak, że to szczególna rocznica, więc aby zachęcić wszystkich mieszkańców do wspólnego i radosnego świętowania proponują – świętowanie z „Wąsem Marszałka”.

„Wystarczy kawałek brystolu, filcu lub innego wybranego materiału, taśma klejąca lub klej, patyczek lub nie i w ciągu 3 minut mamy gotowy atrybut, z którym zapraszamy 11 listopada 2018 o godzinie 11.00 pod Bazylikę Prymasowską, spod której – po zakończonej mszy św. – wyruszy Kolorowy Pochód dla Niepodległej w na gnieźnieński Rynek” – podkreśla magistrat.

Również poznaniacy ruszą w barwnym korowodzie. Czekać będą na nich tony rogali świętomarcińskich. Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski dzień 11 listopada obchodzony jest także jako imieniny ulicy Świętego Marcina. W tym roku będą one miały szczególny charakter w związku ze 100-leciem polskiej niepodległości. Obchody uświetni mapping „Wielkopolska wiktoria” – multimedialne widowisko wyświetlane na gmachu Arkadii przy pl. Wolności. Pokaz ma w nowoczesny sposób przedstawić historię powstania wielkopolskiego.

Widowisko świetlne o odzyskaniu niepodległości, zwiedzanie niedostępnych zakamarków historycznego gmachu Sejmu Śląskiego czy Bal Niepodległej – tak 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowane w woj. śląskim.

Organizowane przez wojewodę obchody pod nazwą „W bieli i czerwieni” rozpoczną się już 10 listopada przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego. Będzie m.in. czołg Leopard, stacja naprowadzania rakiet, wyrzutnia na podwoziu gąsienicowym, armata przeciwlotnicza i laboratorium chemiczne na kołach. Swój sprzęt zaprezentuje też specjalna Jednostka Wojskowa Agat z Gliwic.

W Warszawie odbędzie się m. in. 30. Bieg Niepodległości. Organizatorzy spodziewają się w niedzielę rekordu frekwencji w historii biegów ulicznych w Polsce. Rozdysponowano 20 tysięcy pakietów startowych, a ubiegłoroczną edycję, najlepszą pod tym względem, ukończyło 15 tys. osób.

„Ten bieg będzie zwieńczeniem warszawskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Przez kilka godzin będziemy uczestniczyć w pięknej, uśmiechniętej i sportowej alternatywie dla innych wydarzeń tego dnia na ulicach stolicy” – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

W wielu miastach i gminach obchody okrągłego jubileuszu niepodległości trwają już od kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Miasto Świdnica przygotowało okolicznościową zalepkę listową, którą oklejane są koperty urzędowych pism. To okrągła naklejka z herbem miasta i napisem „100-lecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018. Miasto Świdnica”. Już w wakacje w Świdnicy odbyła się także akcja miejskiego szydełkowania. W wydziergane biało-czerwone ubranka przyodziane zostały elementy miejskiej przestrzeni.

Miasto przygotowało także plakaty z definicjami słowa „PATRIOTYZM”. Każdy zadecyduje, która z definicji jest mu najbliższa, i będzie mógł oderwać jedno z objaśnień i zabrać je ze sobą do domu. Plakaty pojawiły się między innymi w autobusach MPK, na przystankach, słupach ogłoszeniowych, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Centrum Organizacji Pozarządowych i w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Górze Kalwarii nagrana została hiphopowa płyta pod tytułem „Sto”. Jej powstanie sfinansował samorząd. Na krążku rapują młodzi mieszkańcy gminy: „Barber”, „Ponti”, „Sekul” i „Stolar”. Album będzie mieć premierę 11 listopada w czasie koncertu na kalwaryjskim rynku.

Również gmina Świdnica upamiętniła jubileusz muzycznym krążkiem. Płyta „Zostanie po nas ślad” została nagrana w gminnym studiu nagrań. „Przepiękne utwory, ogromny talent muzyczny naszych uczniów” – zachwala Teresa Mazurek, wójt gminy.

W Częstochowie powstała z kolei płyta DVD. Dokument „Częstochowa w latach 1918-1939. Od wojny do wojny” to film pokazujący odradzające się po I wojnie światowej miasto, odbudowę przemysłu i nowe inwestycje. Z filmu można także dowiedzieć się, w jaki sposób ówcześni mieszkańcy obchodzili święta narodowe i religijne.

W Bolesławcu powstaje pomnik 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Kamień piaskowca ozdobiony będzie biało-czerwoną flagą ceramiczną wykonaną w Ceramice Artystycznej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Bolesławiec. Całość zwieńczy rzeźba orła. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpi 11 listopada. Nazwiska darczyńców zostaną uwiecznione przez wpis na listę, która zostanie włożona do kapsuły pamięci umieszczonej w cokole.

Z kolei w Legnicy powstała w tym tygodniu okolicznościowa rzeźba z piasku. Przedstawia marszałka Józefa Piłsudskiego w otoczeniu legnickich mieszczan na legnickim rynku.

Toruń postawił natomiast na pomniki przyrody – sto dębów posadzono tam na terenie, na którym kiedyś była stacja benzynowa. Leśnicy podkreślali, że dąb jest drzewem wyjątkowym, z którego Polska słynie. W akcję zaangażowała się młodzież.

Wspomnień Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy Romana Dmowskiego można wysłuchać, korzystając z Budki Niepodległości, której działalność zainaugurowano w środę w Łaziskach Górnych.

Powiat mikołowski jest pierwszym w województwie śląskim, w którym stanęła okolicznościowa budka. Wzorowana na tradycyjnych budkach telefonicznych jest wyposażona w aparat, ale korzystający z niego – zamiast dodzwonić się do kogoś z rodziny czy znajomych – wybierając numer słyszą wspomnienia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego.

Budka przypomina też współtwórców państwa polskiego związanych ze Śląskiem: Wojciecha Korfantego i marszałka Konstantego Wolnego – współautora statutu organicznego województwa śląskiego.

W wielu miejscowościach w programie oficjalnych uroczystości niedzielnych w samo południe zorganizowane będzie zbiorowe śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. To odpowiedź na apel Biura rządowego programu „Niepodległa”.

aba/

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Czytaj też na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *