W bieżącym roku co 3 krajowy turysta odwiedził województwo pomorskie. Razem wypoczywało tu 9 mln osób, w tym 2 mln turystów zagranicznych.
Światowy Dzień Turystyki 2016 w Pomorskiem.
Przemysł czasu wolnego to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie, biznesów.
W połowie lat 50. ubiegłego wieku po ziemskim globie w charakterze turystów jeździło, wędrowało, pływało, latało około 250 milionów osób rocznie. Teraz robi to 1,2 miliarda obywateli Ziemi. Na tym nie koniec, liczba miłośników poznawania globu będzie rosła. Musimy mieć na uwadze także to, że rozwinie się turystyka kosmiczna.
Fot. Kazimierz Netka
Na razie jednak pozostańmy na Ziemi. Nie bądźmy egoistami. Zadbajmy o tych, którym poruszenie się nie przychodzi tak łatwo, jak młodym i zdrowym. Temu zagadnieniu poświęcone jest hasło Światowego Dnia Turystyki 2016 (obchodzone jest ono co roku 27 września; w Pomorskiem, w 2016 roku świętowano je 7 października, w Europejskim Centrum Solidarności). Hasło to brzmi: „Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności”.
Fot. Kazimierz Netka
Na ten problem zwraca uwagę w swym liście Taleb Rifai – sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki ONZ (UNWTO). List ten odczytano podczas regionalnych obchodów w Pomorskiem tego ważnego dla branży turystycznej święta – w piątek, 7 października 2016 r., w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka
– Nie należy zapominać, że dla wielu podróżowanie może być dość trudne i kłopotliwe – napisał Taleb Rifai. Szacuje się, że 15 procent ludności na świecie żyje z jakąś formą niepełnosprawności. To miliard ludzi, którzy nie mogą cieszyć się z przywileju poznawania innych kultur, doświadczania natury i radości, którą daje odkrywanie nowych miejsc i zabytków. Turystyczna dostępność dla jak największej liczby odbiorców powinna być jednym z fundamentów polityki turystycznej i strategii biznesowych nie tylko jako prawo człowieka, ale także jako zaleta rynkowa. Nasze społeczeństwa się starzeją, więc wszyscy – prędzej czy później – skorzystamy z powszechnej dostępności w turystyce.
Obchodząc Światowy Dzień Turystyki, przypomnijmy, że wszyscy obywatele świata mają prawo doświadczyć niesamowitej różnorodności naszej planety – czytamy w liście Taleba Rifai – sekretarza generalnego, Światowej Organizacji Turystyki.
Fot. Kazimierz Netka
– Różnorodność kulturowa jest największym skarbem naszego regionu. To jest nasz wielki walor – mówił gospodarz spotkania, Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego, witając gości. Od wieków mieszkają tu Kaszubi, obok są Kociewiacy, a po 1945 roku zamieszkali tu nasi rodacy, którzy musieli zostawić swe domy na terenach, które dzisiaj są poza granicami Rzeczypospolitej. Jesteśmy jednym społeczeństwem. To jest wielki walor.
Pan marszałek dodał, że ze wstępnych analiz wynika, że w bieżącym orku województwo pomorskie odwiedzi około 9 mln turystów, w tym 2 mln z zagranicy.
Fot. Kazimierz Netka
W 2015 roku co trzeci Polak wybrał Pomorskie jako cel swoich wakacji – powiedział marszałek województwa pomorskiego. – Od kilku już lat obserwujemy wzrost liczby odwiedzających nasz region gości. To cieszy, ale też zobowiązuje. Dzięki przygotowywanej przez lokalną branżę turystyczną coraz bardziej różnorodnej, ciekawej i nowoczesnej ofercie, możemy gościć u siebie tak wielu turystów. Im większa współpraca, pomysłowość, gospodarność i biznesowe podejście, tym oferta jest atrakcyjniejsza. Dlatego tak ważna jest rola lokalnych organizacji turystycznych i innych stowarzyszeń w jej tworzeniu, wsparta działaniami samorządu rozwijającego atrakcyjność regionu. Dziękuję za to serdecznie I życzę dalszych sukcesów w tej branży – tymi słowami marszałek Mieczysław Struk zakończył swą wypowiedź.
Fot. Kazimierz Netka
Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski, witając uczestników pomorskiego Światowego Dnia Turystyki, zwrócił uwagę na dokonania rządu na rzecz tego przemysłu i ludzi korzystających z ofert. Pan wicewojewoda przypomniał, ze na początku lipca bieżącego orku został utworzony turystyczny fundusz gwarancyjny, by zapewnić bezpieczeństwo turystów i wyeliminować tych co nie potrafią dobrze funkcjonować. Mariusz Łucyk podkreślił też, że turystyka tworzy 5 – 6 procent produktu krajowego brutto i będzie miała coraz większe znaczenie. W imieniu pani premier Beaty Szydło wicewojewoda złożył życzenia dalszego rozwoju turystyki to na Pomorzu.
Fot. Kazimierz Netka
– Turystyka jest jak solidarność, bo łączy ludzi działających na rzecz gościnności – mówił Jan Korsak – przewodniczący Rady Polskiej Organizacji Turystycznej. – Region gdański słynie z tego, że jest dobrze zarządzany, ma dobre praktyki; turystyka stała się tu jednym z filarów rozwoju. Przewodniczący Jan Korsak przekazał zebranym słowa uznania od Wojciecha Fedyka – prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.
Fot. Kazimierz Netka
Stanisław Sikora – wiceprezes Zarządu Głównego PTTK przeczytał list jaki do marszałka Mieczysława Struka, a także do Basila Kerskiego – dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności oraz do Marty Chełkowskiej – prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, skierował Roman Bargieł – prezes Zarządu Głównego PTTK. Stanisław Sikora podkreślił znaczenie Szlaku Świętego Jakuba i zasługi w jego wytyczeniu na terenie województwa pomorskiego. Ks. biskup Zbigniew Zieliński oraz marszałek Mieczysław Struk i Marek Kamiński zostali wyróżnieni Honorowymi Odznakami Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba PTTK.
Fot. Kazimierz Netka
Remigiusz Dróżdż – prezes Oddziału Pomorskiego Polskiej Izby Turystyki podkreślił, że Światowy Dzień Turystyki jest obchodzony już 37 raz. Teraz duże znaczenie ma zatroszczenie się o niepełnosprawnych, starszych, o rodziny z małymi dziećmi. Nie tylko sprawni, młodzi maja prawo korzystania z uroków w kraju i za granicą. Prezes Remigiusz Dróżdż przypomniał, że PIT zajęła stanowisko m.in. w sprawie wstrzymania małego ruchu granicznego. Powiedział, ze PIT interweniowała też w Komisji Europejskiej, przekazując do Brukseli opinie w sprawie pobierania drakońskich opłat wjazdowych przez włoskie miasta. PIT ma tez swój udział w zróżnicowaniu terminów ferii w Polsce, co wpłynęło korzystnie na wykorzystanie obiektów turystycznych. Polska została uznana za bezpieczny kraj. Sezon letni był udany. Jednak Nie powinniśmy pozostawać w błogim spokoju. Musimy skupić się na promowaniu turystyki krajowej Brakuje nam odpowiednio wykwalifikowanych fachowców, np. recepcjonistów, kucharzy, ratowników wodnych.
Fot. Kazimierz Netka
Atutem Pomorskiego jest też Europejskie Centrum Solidarności. Od chwili otwarcia ECS odwiedziło je około 1 mln osób – mówił Paweł Golak – wicedyrektor ECS. Ważne jest ze przybywają tu ludzie z całego świata, monarchowie, ważni politycy, szefowie państw i rządów. Podobnie wielkie znaczenie dla promocji turystyki oraz kultury Pomorza ma Bazylika Mariacka. Rocznie odwiedza ją około 2 mln osób – mówił ks. biskup Zbigniew Zieliński. Katedrę w Gdańsku Oliwie odwiedza 1,5 mln osób rocznie.
Fot. Kazimierz Netka
Najbardziej zasłużeni dla turystyki zostali odznaczeni. Gryfem Pomorskim uhonorowano Jarosława Struczyńskiego – kasztelana Zamku Gniew, rycerza, porucznika Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego – za odbudowę i ożywienie kulturalno – turystyczne krzyżackiej warowni w Gniewie oraz za popularyzację widowisk batalistyczno – historycznych. Laudację, na cześć kasztelana Jarosława Struczyńskiego wygłosił Piotr Kończewski – dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kociewie” w Tczewie.
Fot. Kazimierz Netka
Gryfa Pomorskiego otrzymał również Czesław Lang – kolarz olimpijczyk, wielokrotny mistrz świata, pomysłodawca i dyrektor Tour de Pologne Grand Prix MTB, Skandia Maraton Lang Team – za popularyzację polskiego kolarstwa szosowego i górskiego, a także turystyki rowerowej, budującej turystyczny wizerunek regionu pomorskiego. Laudacje na część Czesława Langa wygłosił Jan Treder – przewodniczący Rady Miejskiej w Bytowie.
Fot. Kazimierz Netka
Wręczono także Brązowe Krzyże Zasługi, Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Turystyki oraz inne dyplomy, wyróżnienia, odznaczenia, podziękowania. Na zakończenie uczestnicy uroczystości obejrzeli film autorstwa Rafała Króla dotyczący ekspedycji kajakowej Spitsbergen 2016.
Lista odznaczonych podczas Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Turystyki w Pomorskiem, 7 października 2016 roku
Gryfem Pomorskim wyróżniony został Jarosław Struczyński – Kasztelan Gniewski za odbudowę i ożywienie kulturalno – turystyczne krzyżackiej warowni w Gniewie oraz popularyzację widowisk batalistyczno – historycznych.
Gryfa Pomorskiego przyznanego w 2014 roku odebrał osobiście Czesław Lang – pomysłodawca i dyrektor Tour de Pologne Grand Prix MTB, Skandia Maraton Lang Team, za popularyzację polskiego kolarstwa szosowego i górskiego, a także turystyki rowerowej, budującej turystyczny wizerunek regionu pomorskiego.
Brązowy Krzyż Zasługi:
Małgorzata Gwizdek
Bogdan Gwizdek
Janusz Wojewski
Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” nadawane przez Ministra Sportu i Turystyki:
Bożena Sollich – Członek Komisji Kategoryzacyjnej
Teresa Ostrowska – Przedsiębiorca, Ośrodek Wczasowy Posejdon Łeba
Wanda Nawrocka – Członek Komisji Kategoryzacyjnej
Danuta Kotłowska – Członek Komisji Kategoryzacyjnej
Jerzy Niemociński – Dziennikarz Niezależny
Stanisław Wilgocki – Dyrektor Hotel Mercure Gdańsk Posejdon/członek Komisji Kategoryzacyjnej
Jerzy Domaszewski – Nauczyciel/emeryt Zespół Szkół nr 2 Nowy Dwór Gdański
Ireneusz Sęk – Pełnomocnik Zarządu Gdańskie zakłady Nawozów Fosforowych FOSFORY sp. z o.o.
Stanisław Redzik– Przewodnik Turystyczny z Koła Przewodników PTTK w Lęborku
Ireneusz Krawiec – Przewodnik Turystyczny z Koła Przewodników PTTK w Lęborku
Odznakę „Za Zasługi dla Turystyki” otrzymały w tym roku również instytucje:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. M. Skłodowskiej-Curie w Kwidzynie;
Łebski Serwis Turystyczny Stamir s.c.
Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka
Andrzej Stelmasiewicz w kategorii Osobowość roku
Międzynarodowe Targi Gdańskie SA za Free Time Festiwal w kategorii Oferta kreatywna
Hipodrom Sopot Sp. zo.o. za Oficjalne Międzynarodowe Zawody w skokach prze Przeszkody CSIO5* Sopot 2015 w kategorii Wydarzenie roku
Uzdrowisko Ustka Sp. z o.o. za Hotel Grang Lubicz – Uzdrowisko Ustka w kategorii Inwestycja w turystyce
Muzeum Emigracji w Gdyni w kategorii Innowacja w turystyce
Wyróżnienia Marszałka Województwa Pomorskiego:
Maria Piradoff – Link w kategorii Osobowość roku 2015
Marianna Sitek – Wróblewska w kategorii Osobowość roku 2015
Miasto Gdynia za Kolejkę na Kamienna Górę w kategorii Inwestycja w turystyce
Rada Programowa Festiwalu Solidarity of Arts za Widowisko: Górecki+” w kategorii Wydarzenie Roku 2015
Wiesław Gwizdała za Międzynarodowy Festiwal Latawców w kategorii Wydarzenie roku 2015
Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe „Ustka” w kategorii Oferta Kreatywna
Nagroda Specjalna Prezesa Honorowego PROT:
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka
Nagrody Prezesa Honorowego PROT:
Sea Park Sarbsk w kategorii Miejsce z klimatem
Ewa Kowalska iBedeker w kategorii Turystyka w mediach
Pałac Poraj w kategorii Kulinarne odkrycie roku
Wyróżnienia Prezesa Honorowego PROT:
Miasto Sopot za działania promocyjne w 2015 ., w tym m.in. udział w EXPO 2015 w kategorii Subregionalny marketing terytorialny
Fot. Kazimierz Netka
Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA za wspólną promocję turystyczną w kategorii Subregionalny marketing terytorialny
Medal PTTK za Pomoc i Współpracę:
Fot. Kazimierz Netka
Marian Borek Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku
Dyplom Honorowy PTTK za Pomoc i Współpracę:
Daniel Nadworski – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku
Za pracę nad „Kanonem Krajoznawczym Województwa Pomorskiego” i jego wydaniem Dyplomy Honorowe PTTK otrzymali pracownicy Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego:
Marta Chełkowska – Dyrektor Departamentu
Bożena Murańska – Kierownik Referatu
Bożena Micun – Gusman – Podinspektor
Magdalena Michalska – Podinspektor
Tomasz Legutko – Inspektor
Michał Bieliński – Inspektor
Janusz Mosakowski – Były Pracownik DTP
Honorowe Odznaki Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba otrzymali:
Fot. Kazimierz Netka
Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego
Ks. Biskup dr Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.
Kazimierz Netka