Pomorskie może się chwalić innowacjami o randze co najmniej filmowego Oscara!
Nasze światowe możliwości
– Pomorskie jest postrzegane w kraju jako peryferie Polski – mówił profesor Tomasz Parteka, podczas II Pomorskiego Forum Terytorialnego, odbywającego się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w piątek, 20 marca, 2015 roku, przed południem. Jakby na potwierdzenie tych słów, niebo nagle poszarzało. Zaczęło się bowiem zaćmienie Słońca.
– Musimy zadbać o promocję regionu – apelował pan profesor Parteka. – Powinniśmy pokazać inny, prawdziwy obraz naszego województwa. Potrzebny jest marketing, a to również rola mediów…
I słusznie.
Spotkanie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim było ono poświęcone między innymi młodym ludziom. Jeden z tematów obrad Forum brzmiał: „Talenty Pomorza – uzyskany kapitał a utracony potencjał”. Młodzi ludzie muszą mieć odpowiednie wzorce do naśladowania. Nie zawsze sport jest tu godnym wskazania. Ostrożnie z hołubieniem piłki nożnej. Ten rodzaj zajęcia sportowego ciągle za bardzo sprzyja rozwojowi chuligaństwa. Z tego powodu nie może być też tak, że państwowe spółki, zamiast pieniądze przeznaczać na badania i rozwój, finansują coś, co sprzyja pseudokibicom.
Możemy wiele stracić. Dzięki żmudnej pracy samorządowców, naukowców, pedagogów, wyszukaliśmy młodych, najbardziej utalentowanych Pomorzan. Ich mądrość zostanie zmarnowana, jeśli skoncentrują się na niewłaściwych zachowaniach. Niech wzorem będzie dla nich np. reżyser Andrzej Wajda, a nie chuligani napadający na pociągi, na domy.
Ilu utalentowanych młodych powinniśmy objąć szczególną opieką? Co najmniej półtora tysiąca, ale o pozostałych nie zapominając. Potencjał naszej młodzieży, na przykładzie projektu „Zdolni z Pomorza”, realizowanego od kilku lat, przedstawił w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Do udziału w projekcie zakwalifikowano 1554 osoby, o ilorazie inteligencji 120 – 130.
Polacy, Pomorzanie odnoszą olbrzymie sukcesy w zagranicznej rywalizacji. Przykładem może być Odyseja Umysłu. Ten konkurs stwarza Amerykanom dobrą sposobność obserwowania tego, co się w świecie dzieje – zwrócił uwagę Jan Kozłowski, były marszałek województwa, były europoseł.
– Może zatem warto zorganizować pomorską Odyseję Umysłu? – zaproponował Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Zdaniem Macieja Grabskiego, twórcy i prezesa Olivia Business Centre, taka impreza już istnieje; trzeba ją odpowiednio wzmocnić.
Mamy warunki. I pieniądze. Z Unii Europejskiej. To unijne wsparcie powinno być jednak właściwie wykorzystywane – apelował Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pieniądze z UE nie mogą być „kroplówką”, teraz utrzymującą nas przy życiu. Musimy je tak wykorzystać, by po 2023 roku móc egzystować na poziomie wyższym niż średni w Unii Europejskiej.
Brakuje skuteczniej promocji nie tylko atutów województwa pomorskiego, ale też Polski. Zmarnowaliśmy wydarzenia historyczne. Dzieje nowej Europy, opisywanie w książkach wydawanych przez instytucje Unii Europejskiej, zaczynają się od obalenia Muru Berlińskiego, mimo że te przemiany miały początek właśnie w Pomorskiem, w Stoczni Gdańskiej. Przegraliśmy.
A czym teraz możemy się skutecznie wyróżnić? Mamy kilka atutów, unikatowych w skali świata. Oto przykład jednego z nich:
Przedmiot ów – nasz powód do dumy – można było obejrzeć jeszcze tego samego dnia, w którym odbywało się II Pomorskie Forum Terytorialne, 20 marca, wieczorem, też w Gdańsku. Mamy coś, o czym niemal cały świat marzy! Chodzi o najprawdziwszego, filmowego Oscara. Zdobyła go firma, mająca siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, działającym w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej!
To, co dzieje się w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE) dowodzi, że umiemy być ponadprzeciętni. Przykładem jest zaś zdobycie przez BreakThru Films pokazanego wyżej trofeum: statuetki Oscara, za film „Piotruś i Wilk”. Teraz, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (GPNT) trwa produkcja kolejnego filmu, który być może z takim samym sukcesem będzie walczył o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej.
W piątek, 20 marca 2015 roku, opowiedzieli o tym: Sean Bobbitt – prezes zarządu BreakThru Films, firmy, która zdobyła Oscara w 2008 roku, za najlepszy film animowany krótkometrażowy „Piotruś i Wilk”, a także Józef Adam Bela – wiceprezes zarządu PSSE, Izabela Disterheft – dyrektor GPNT i Tomasz Wochniak – reprezentant firmy BreakThru Productions, producenta filmu „Twój Vincent”. Chodzi o sztukę tworzenia pełnometrażowego, animowanego filmu metodą animacji malarskiej – zastosowanej po raz pierwszy w świecie. Centrum tej produkcji filmowej mieści się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w hali, naprzeciwko przedszkola.
Na tym nie koniec opisywania niezwykłych osiągnięć Pomorzan. Zamierzamy rozsławiać nasz region i kraj. Wkrótce poinformujemy o innych wspaniałościach Pomorza, m.in. naukowych, gospodarczych, kulturowych, na skalę nie tylko Polski. Mamy jeszcze wiele atutów. Unikatów.
Kazimierz Netka