Rozstrzygnięto konkurs: Polska Pięknieje

Cuda, dokonane dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich

Tym możemy się chwalić przed światem

Niezwykły sukces odniosła Gdynia w konkursie: „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Pierwsze miejsce w głosowaniu Internautów zajęła inwestycja pn. „Rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego – etap 4”, zrealizowana w tym mieście dzięki wsparciu dotacjami z budżetu Unii Europejskiej. Wyniki konkursu ogłoszono18 września 2015 roku.

– To sukces przede wszystkim Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni oraz Centrum Nauki Experyment – informują Michał Rybak – kierownik oraz Barbara Betlejewska z Działu Komunikacji Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Nagrodę – Statuetkę – z rąk minister infrastruktury i rozwoju, Marii Wasiak, odebrał wiceprezydent Gdyni, Michał Guć.

IMG_3461

Na zdjęciu: Urządzenia w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Fot. Kazimierz Netka.

– Ta nagroda jest dla nas szczególnie cenna, bo kapituła zakwalifikowała nas do ścisłej czołówki, a internauci, spośród tych projektów wybrali właśnie nasz gdyński – powiedział po gali prezydent Michał Guć. – Osoby te codziennie korzystają z możliwości, jakie otwiera przed nimi gdyński Park. To wielka radość, że gdyńskie sukcesy podawane są za wzór do naśladowania. Trzeba jednak pamiętać, że trudno byłoby nam zrealizować projekt tak spektakularnej rozbudowy PPNT gdyby nie fundusze unijne. Z pewnością wiele młodych osób, które dzisiaj odwiedzają Centrum Nauki Experyment, zaszczepione bakcylem do nauki i nowych technologii wróci tu w przyszłości, aby realizować swoje pasje w postaci innowacyjnego biznesu – relacjonuje Barbara Betlejewska.

PPNT IMG_2881

Na zdjęciu: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, rozbudowywano etapami. Obiekt ten znajduje się w Gdyni Redłowie. Fot. Kazimierz Netka.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny to jeden z największych tego typu obiektów w naszym kraju. Jest miejscem, które zaprasza do siebie wszystkie otwarte i kreatywne umysły. Kształci i wyposaża w umiejętności cały przekrój grup wiekowych i społecznych: dzieci, studentów, freelancerów i biznesmenów. Funkcja edukacyjna jest tam nie mniej ważna, niż bezpośrednie wspieranie przedsiębiorczości.

Swoją edukacyjną misję Park realizuje poprzez bogatą działalność Centrum Nauki Experyment – drugiego największego centrum nauki w Polsce, które miesięcznie odwiedza ponad 20 tysięcy osób. Park może pochwalić się również prężnie rozwijającym się Centrum Kreatywnej Przedsiębiorczości. To tu swoją siedzibę ma Strefa Startup Gdynia, przestrzeń dedykowana studentom i absolwentom na początku biznesowej drogi. W jego ramach działają też Centrum Designu Gdynia, Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowe Zaawansowanych Technologii czy Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej. Edukują one i odpowiadają na wyspecjalizowane potrzeby swoich odbiorców – przedsiębiorców, projektantów, inżynierów, wynalazców. Na terenie Parku może działać 300 innowacyjnych firm, co przekłada się na około 3000 miejsc pracy.

Dofinansowanie rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbywało się w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013. Całkowity koszt projektów to ponad 257 mln zł. Planowana łączna kwota dofinansowania ze Środków Unijnych to prawie 172 mln zł. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Centrum Nauki Experyment zostały docenione za swoje walory edukacyjne. Trafiły do grona 21 finalistów wybranych spośród 195 zgłoszeń.

Jednym z elementów rozbudowanego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego (Centrum Kreatywnej Przedsiębiorczości), jest Centrum Wzornictwa i Wystaw, w ramach którego powstało Centrum Nauki Experyment (CNE). Dotacja to ponad 50,4 mln zł z Pomorskiego RPO. W CNE znajduje się prawie 200 interaktywnych stanowisk na wystawie stałej i czasowej. Zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać doświadczenia, sprawdzać, na czym polegają zjawiska przyrodnicze. Centrum oferuje też zajęcia edukacyjne skierowane do szkół i przedszkoli, interaktywne warsztaty rodzinne, pokazy naukowe, gry i ścieżki edukacyjne, a także zajęcia w czasie ferii oraz wakacji, wykłady i wieczory kulturalne dla dorosłych oraz programy działań dla nauczycieli – wynika z informacji, przekazanych nam przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

ECS IMG_2501

Na zdjęciu: Europejskie Centrum Solidarności (obiekt za Krzyżami). Z prawej – historyczna brama stoczni. Fot. Kazimierz Netka

Wyróżnienie specjalne Kapituła Konkursu przyznała projektowi pod nazwą: „Budowa Europejskiego Centrum Solidarności” – informuje Piotr Popa – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

– Wyróżnione przedsięwzięcia, niezależnie od wielkości, mają wspólny mianownik – pasję i entuzjazm osób zaangażowanych w ich realizację. Są dowodem mądrego inwestowania środków UE – powiedziała minister Maria Wasiak, wręczając zwycięzcom statuetki.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku otrzymało wyróżnienie specjalne za niezwykłą wystawę dedykowaną historii Solidarności i ruchów opozycyjnych oraz za promocję polskich przemian i działalność edukacyjną. Jest nie tylko muzeum poświęconym historii Solidarności
i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu na temat współczesnego świata. Jest miejscem spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji. Sercem ECS jest stała wystawa poświęcona historii Solidarności oraz ruchów opozycyjnych, a także zmianom w Europie Środkowej i Wschodniej. Do dyspozycji gości oddano również bibliotekę z czytelnią oraz mediateką, salę wielofunkcyjną. Powstały także pomieszczenia archiwum oraz pracownie warsztatów twórczych dla młodzieży. Najmłodsi mogą korzystać z multimedialnej sali edukacyjnej. W obiekcie działa ośrodek badawczo – naukowy oraz edukacyjno – szkoleniowy. Dotacja z Programu Infrastruktura i Środowisko to ponad 107 mln zł – czytamy w materiałach przekazanych nam przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Obydwa nagrodzone obiekty, i w Gdyni, i w Gdańsku, zostały pokazane w czerwcu dziennikarzom, którzy brali udział w XIII Krynickich Spotkaniach Turystycznych na Mierzei Wiślanej.

Pozostali laureaci to:

KATEGORIA REWITALIZACJA: Rewitalizacja budynku dworca w Ostródzie. Z unijną dotacją z RPO Warmia i Mazury (ok. 3,3 mln zł) wyremontowano budynek dworca w Ostródzie, wygospodarowano nowe pomieszczenia i zaadaptowano dotąd nieużywane. Poczekalnie wyposażono w nowe meble, odnowiono kasy biletowe. Obiekt zyskał też nowe funkcje kulturalne i edukacyjne. Znajdują się w nim m.in. świetlica artystyczna dla dzieci i młodzieży, Klub Plastyka Amatora, czytelnia. Działalność podjęło też Lokalne Młodzieżowe Centrum Kariery, Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych „Rzecz Jasna”, a także Zakład Aktywności Zawodowej (przygotowuje on pracowników z niepełnosprawnościami do wejścia na rynek pracy).

KATEGORIA OBIEKT TURYSTYCZNY: Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – kolebki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce. Dzięki blisko 50,5 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka powstało Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT) – Bramy Poznania, która jest elementem Traktu Królewsko-Cesarskiego i pierwszym punktem jednego z najważniejszych szlaków kulturowych Polski – Szlaku Piastowskiego. W bramie Poznania zorganizowano wystawy i ekspozycje pokazujące ponad 1000-letnie dzieje wyspy Ostrów Tumski ze szczególnym uwzględnieniem okresu kształtowania się państwa i chrześcijaństwa w Polsce. Wykorzystano innowacyjne, multimedialne techniki audiowizualne, a także makiety, plansze i wizualizacje.

KATEGORIA TURYSTYKA MOBILNA I WIRTUALNA: Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku. W ramach dofinansowanego w kwocie ok. 450,2 tys. zł (z RPO województwa dolnośląskiego) projektu, opracowano bazę informacji o największych freskowych zabytkach Dolnego Śląska, udostępniając ją w specjalnie przygotowanej multimedialnej sali wystawowej w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze – Cieplicach-Zdroju oraz na stronie www.wirtualnefreski.pl . Przedsięwzięcie objęło swoim zasięgiem 20 obiektów. Zdjęcia wykonane w technologii 360 stopni pozwalają przyjrzeć się każdemu detalowi znajdującemu się we wnętrzu budynku. Można zapoznać się także z metrykami artystów, opisami budynków sakralnych oraz poszczególnymi dziełami. Na portalu znajduje się też bogata bibliografia.

KATEGORIA TURYSTYKA AKTYWNA: Odra dla turystów 2014 – rozwój turystyki wodnej na obszarze Doliny Środkowej Odry – etap II. W projekcie, którego celem było przywrócenie nabrzeżom w miastach leżących wzdłuż Odry funkcji turystycznych i rekreacyjnych, wzięło udział siedem polskich gmin, dwie niemieckie oraz jedno niemieckie stowarzyszenie. Dzięki ponad 22,7 mln zł, z Programu Współpracy Transgranicznej Polska Województwo Lubuskie – Brandenburgia, przebudowano 4 porty w miejscowościach nadodrzańskich, port we Frankfurcie nad Odrą oraz wybudowano 2 statki turystyczne. W nadodrzańskich portach otwarto restauracje serwujące lokalne potrawy. Ponadto szlak wiedzie przez winnice. Oferta wzbogacona jest m.in. o wycieczki galarem, XVIII-wiecznym statkiem wiosłowym. Istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. Utworzono bazy noclegowe.

KATEGORIA KULTURA I SZTUKA: Budowa Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W budynku o łącznej powierzchni 25 450 metrów kwadratowych powstała sala koncertowa na 1,8 tys. miejsc, kameralna na 300, studio nagrań oraz pomieszczenia administracyjne, techniczne, gościnne oraz przeznaczone na archiwum. Pod sufitem wielkiej sali umieszczono specjalny plafon, którego kształt ma wpływ na rozchodzenie się dźwięku, a specjalny układ widowni, tzw. winnica (publiczność otacza estradę), zapewnia taką samą słyszalność muzyki z każdego miejsca pomieszczenia. Inwestycja objęła też zagospodarowanie terenu wokół budynku. Siedziba NOSPR powstała na terenach poprzemysłowych, należących do nieistniejącej już kopalni węgla kamiennego „Katowice”. Dotacja z Programu Infrastruktura i Środowisko to ponad 145,5 mln zł.

KATEGORIA MIEJSCE PRZYJAZNE RODZINOM: Budowa Miejskiego Centrum Kultury wraz z Ekspozycją Giganty Mocy. Wybudowano nowy obiekt Miejskiego Centrum Kultury wraz z interaktywną Ekspozycją PGE Giganty Mocy, która pokazuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem wydobywanego i przetwarzanego w Bełchatowie węgla brunatnego. Inwestycja otrzymała ponad 9,5 mln zł z Łódzkiego RPO. Odwiedzający ekspozycję mogą m.in. przeprowadzać doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności, odbyć spacer po dnie morza i odwiedzić las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania złóż węgla brunatnego. Po ekspozycji oprowadza multimedialna rodzina Gigusiów Brunatnych. Stałej ekspozycji towarzyszą wystawy czasowe, nawiązujące do tematyki ekologii.

KATEGORIA EDUKACJA: Park rekreacji ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim. Powstał park rekreacyjno – edukacyjny poświęcony zjawiskom natury i ekologii. Obszar Parku zajmuje ponad 10 ha terenów w jednym z najpiękniejszych miejsc Lubelszczyzny. Obejmuje 4 Laboratoria Wiedzy: Zoom Natury, Runo Leśne, Awifauna i Troposfera oraz Energia i Recykling. Unijne wsparcie wyniosło niemal 14 mln zł i pochodziło z RPO województwa lubelskiego. W Parku znajduje się także Plac Energii i pasaż z akcentami wodnymi, punkty widokowe, most widokowy oraz park linowy. Wybudowano przystań wodną z promenadą, tarasem widokowym i pomostami. Urządzono hipodrom, wykorzystywany do organizacji imprez masowych. Powiększono kąpielisko, poszerzono i urządzono plaże. Powstała też ścieżka rowerowa, siłownia zewnętrzna, tor kapslowy, boiska do siatkówki plażowej i piłki wodnej – informuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Więcej wiadomości o nominowanych i laureatach znajduje się na stronie www.polskapieknieje.gov.pl/ .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *