Sensacja ornitologiczna – Falco Gedanense

Kościół św. Trójcy IMG_7474

Kaczka dziwaczka rozsławia Gdańsk

Wyeksmitowała sokoły; w ich gnieździe będzie miała młode!

Kaczka krzyżówka, która wyparła sokoła z gniada na kościele, rozsławia Gdańsk w internecie. Można ją obserwować niemal bez przerwy, dzięki kamerze, którą zainstalowano po to, by naukowcy i wszyscy obywatele świata mogli obserwować życie gdańskich sokołów pustułek. Zanim jednak pustułki wróciły ze swego zimowego pobytu za granicą, ich siedzibę zajęła kaczka krzyżówka. To sensacja ornitologiczna, bo kaczki zakładają gniazda najczęściej na ziemi, blisko wody. Ta krzyżówka jest wyjątkiem; zagnieździła się w otworze w murze kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy, na wysokości ponad 20 metrów!
Drapieżne sokoły pustułki, gdy zobaczyły dziką lokatorkę, postanowiły bez walki oddać jej swój dom. Zajęły inny otwór murze – niedaleko swej poprzedniej siedziby. Kaczka pozostaje na oku kamery. Adres: przystan.pomorskie.pl.
Projekt obserwacji gdańskich sokołów ma tytuł; „Falco Gedanense”- Sokół Gdański. Wymyśliła tę nazwę Justyna Manuszewska, wiceprezes stowarzyszenia Gdański Animals – Towarzystwo Pomocy Zwierzętom. Dzięki jej staraniom, miasto dofinansowało to przedsięwzięcie – bardzo ważne dla poznawania życia pustułek – ptaków, zagrożonych wyginięciem. Dzięki zainstalowaniu kamery, naukowcy mają gotowy materiał do badań na temat relacji między ptakami: wodnymi i drapieżnymi. Gdyby nie kamera, nikt by nie zauważył tego zdarzenia, a kaczęta – pewnie około 10 sztuk – zginęłyby, skacząc z dużej wysokości. Gdy się wyklują, w opuszczeniu gniazda znajdującego się na poziomie kilku pięter, pomogą im strażacy oraz ornitolodzy.
Pani prezes Justyna Manuszewska, pracuje nad następnym przedsięwzięciem na rzecz istot, które muszą sobie dawać radę bez pomocy ludzi. Jest inicjatorką tworzenia Ośrodka Pomocy Zwierzętom Dzikim – w Gdańsku Górkach Zachodnich.
Tymczasem, sokoły mogą liczyć na dalsze wsparcie Gdańska.
– Apelujemy do mieszkańców, by dzielili się z nami wiedzą na temat pobytu pustułek – mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – W przyszłym roku zamierzamy objąć monitoringiem inne miejsca rozrodu tych ptaków.
Warto wiedzieć, że kamera, służąca teraz do obserwacji kaczek, zainstalowana jest na Kościele Ojców Franciszkanów, przy wsparciu tych zakonników. Na kościelnym terenie stoi postać świętego Franciszka – wielkiego miłośnika zwierząt.

Kazimierz Netka

One Comment

  1. Wspaniala sprawa z tymi Postolkami i wogole z całym projektem Pani Justyno jestem pelna podziwu dla Pani Jest Pani profesjonalistka w tym co robi ale Pani to kocha co robi tak trzymać Czekamy na Osrodek w Gorkach zachodnich i miejmy nadzieje ze tam Pani będzie tez pomagać zwierzakom tyk dzikim bo zna się na tym Pozdrawiam serdecznie i zycze aby udało się rodzine kaczuszki przenieść bezpiecznie nad wode Wspanialy projekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *