Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty. Do Polski przypłyną jedne z największych statków pasażerskich świata.

Na zdjęciu: MSC Orchestra. Fot. Tadeusz Urbaniak.

Ponad 5 miesięcy wizyt tysięcy międzynarodowych turystów. To może być świetna promocja regionu, pod warunkiem, że umiemy odpowiednio spożytkować takie okazje.

 

Fot. Tadeusz Urbaniak

Port Gdynia zajmuje pozycję najważniejszego i najbezpieczniejszego polskiego portu pasażerskiego, przyjmującego od wielu lat największe wycieczkowce pływające po Bałtyku. Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia rozpocznie się 9 maja i trwać będzie do 19 października 2018 roku. Port Gdynia gościć będzie 54 duże statki wycieczkowe. Średnia długość statku w tym sezonie to 255 m. Co więcej, aż 49 jednostek zawijających do Portu Gdynia w tym sezonie będzie liczyć ponad 200 m długości – informuje Adam Schmidt z Działu Komunikacji i PR Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., w swym komunikacie przekazując też wypowiedź:

– Pasażerskie cruiser-y w Porcie Gdynia to już wieloletnia tradycja, która nadaje szczególnego prestiżu Portowi Gdynia na tle portów Morza Bałtyckiego – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Port Gdynia jest kluczowym polskim portem pasażerskim i mam nadzieję, że liczba zawinięć pasażerskich jednostek do naszego portu z roku na rok będzie coraz większa. Obecność statków pasażerskich w Porcie Gdynia to najlepsza promocja zarówno Regionu Pomorskiego jak i portu oraz miasta.

Fot. Tadeusz Urbaniak

Sezon rozpocznie wizyta ms „MSC Orchestra” o długości 294 m i szerokości 32 m. Jednostka ta może przewozić ponad 3 tysiące pasażerów, a jej załoga to 987 osób. Matką chrzestną statku jest Sophia Loren, która jest symbolem włoskiej elegancji, a muzykę na uroczystość chrztu „MSC Orchestra” skomponował Ennio Morricone.

Fot. Tadeusz Urbaniak

Pływającą perłą w koronie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia będzie mv „Mein Schiff 1”, który jest największą jednostką – długość 316 m – jaka przybije do kei Nabrzeża Francuskiego. Mv „Mein Schiff 1” w całym sezonie 2018 roku odwiedzi gdyński port sześć razy – po raz pierwszy przypłynie na swój dziewiczy rejs 21 maja. Statek może zabrać na pokład prawie 2900 pasażerów, a załoga liczy 1000 osób. Został zbudowany w 2018 roku w fińskiej stoczni w Turku za 500 mln euro i posiada energooszczędny oraz ekologiczny napęd, dzięki któremu zmniejszono o 30 procent emisje szkodliwych substancji w porównaniu do innych statków o podobnej wielkości.

Fot. Tadeusz Urbaniak

Dużym wydarzeniem będzie także zawinięcie do Portu Gdynia 21 czerwca słynnego statku pasażerskiego mv „Queen Elizabeth”- najmłodszej jednostki legendarnej linii Cunard, zwodowanej w 2010 roku, którego matką chrzestną jest brytyjska monarchini Elżbieta II. Mv „Queen Elizabeth” ma długość 294 m i szerokość 32 m. Jednostka ta może zabrać na swój pokład prawie 2100 pasażerów, którymi zaopiekuje się 940 osobowa załoga.

Przypomnijmy, iż istotnym wydarzeniem ubiegłorocznego sezonu statków pasażerskich w gdyńskim porcie było zawinięcie w dniu 23 czerwca jednego z największych wycieczkowców świata – ms „Norwegian Getaway” – jednostki o długości 325,7 metra, która przypłynęła z prawie czterema tysiącami pasażerów.

Od maja do września 2017 roku do Portu Gdynia zawinęło 41 jednostek pasażerskich z niespełna 90-tysiącami pasażerów na swoich pokładach – wynika z informacji, które przesłał nam Adam Schmidt z Działu Komunikacji i PR Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *