Sinice zaatakowały w Gdyni

Już na początku wakacji sinice uprzykszyły urlopowiczom wypoczynek w Gdyni przy plażach nad Bałtykiem

Kąpieliskowy sezon '2015 uboższy niż poprzednie

W bieżącym tygodniu główny inspektor sanitarny podał do publicznej wiadomości, gdzie powstały kąpieliska morskie i śródlądowe. W Pomorskiem jest ich kilkadziesiąt. To niewiele.

plaża

Na zdjęciu: Kąpielisko morskie w Gdańsku Orlu. Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle mogą pochwalić się międzynarodowym certyfikatem Błękitnej Flagi, potwierdzającym najwyższą jakość, czystość i bezpieczeństwo. Takich kąpielisk i marin jest więcej w Pomorskiem i w Zachodniopomorskiem.

 

Pół setki jest nad morzem – od Ustki po Krynicę Morską. Kilkanaście – nad jeziorami, a nad rzeką – jedno.

Kąpieliska to takie akweny do relaksu wodnego, które ustanawiane są na mocy uchwał rad gmin, podejmowanych jeszcze wiosną, do 31 maja. O tym, czy w tych wskazanych prawem miejscowym wodach można oficjalnie urządzać kąpieliska – ostatecznie decyduje Sanepid, sprawdzając czystość wody; jej stan sanitarny.

Liczmy się z tym, że kąpieliska mogą być zamykane. Tak już zdarzyło się w czwartek, 02 lipca. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, sinice pojawiły się w Gdyni.

Nad Bałtykiem kąpielisk jest niemal tyle samo, co zeszłego lata. Nad jeziorami to istna pustynia – bo zaledwie kilkanaście.

Jedno jest nad rzeką – nad Nogatem w Malborku.

Cała nadzieja w tym, że będą wskazywane tzw miejsca do kąpieli. One nie muszą być ustanawiane uchwałami rad gmin. W zeszłym roku była ich w Pomorskiem ponad setka – nad morzem i jeziorami. Więcej wiadomości na temat kąpielisk pomorskich można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku: www.wsse.gda.pl. Informacje na temat kąpielisk w całym kraju publikuje Główny Inspektor Sanitarny: www.gis.gov.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *