Skupiające ponad 800 uczeni European University Association, po raz pierwszy obraduje w Polsce, w Politechnice Gdańskiej. Jednym z przedsięwzięć, którymi zainteresowali się uczestnicy międzynarodowej konferencji, jest budowa Centrum Ekoinnowacji w PG. Być może stanie się ono wzorem do naśladowania w Europie

Fot. Kazimierz Netka.

Polska, w tym Politechnika Gdańska oraz inne pomorskie uczelnie współtworzą europejski „Uniwersytet bez Ścian”

Fot. Kazimierz Netka.

Ponad 300 rektorów europejskich uczelni spotkało się w Politechnice Gdańskiej, w ramach cyklicznych konferencji European University Association (EUA) – Stowarzyszenia Europejskich Uniwersytetów. Po raz pierwszy to gremium obraduje w Polsce i jest dowodem uznania osiągnięć polskich uczelni. EUA to instytucja, którą współtworzy ponad 850 uniwersytetów w 49 krajach Europy – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej, zapraszając na briefing prasowy w związku z osiągnięciem półmetka budowy Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. EUA odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na politykę Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego, badań, zielonych technologii i innowacji. Obrady w PG dotyczą m.in. wkładu europejskich uczelni w ekologię i innowacje oraz działania w ramach celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Fot. Kazimierz Netka.

O konferencji European University Association (EUA) oraz o Centrum Ekoinnowacji (CEI) mówili m.in.: prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej (PG), prof. Michael Murphy – prezydent EUA, Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, prof. Dariusz Mikielewicz – prorektor PG ds. organizacji i rozwoju PG, prof. Joanna Żukowska, dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG; Mariusz Miler – kanclerz PG. Konferencję prowadził Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy PG, który poinformował, że w obradach EUA w PG uczestniczy ponad 300 rektorów uczelni wyższych z całej Europy.

Staraliśmy się dłuższy czas, aby konferencja odbyła się w Polsce

– Szanowni państwo, bardzo dziękuję za przybycie. European University Association to jest organizacja, która zrzesza ponad 800 uczelni z Europy – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

– Staraliśmy się dłuższy czas, aby konferencja odbyła się w Polsce, staraliśmy się aby odbyła się ona w Gdańsku i nam się udało. Dzisiaj gościmy Michaela Murphy – prezydenta European University Association; to w sumie nasze wspólne prace spowodowały, żeby ta konferencja mogła się tutaj odbyć. Dziękuję Michael.

Celem spotkania, głównym motywem przewodnim jest wpływ jaki ma mieć nauka na rozwój społeczeństw, poprawę jakości życia i przyszłość naszej planety i tym elementem łączącym to miejsce w którym stoimy, jest budowa Centrum Ekoinnowacji. Około jednej piątej kosztów realizacji tego zadania pochodzi ze środków europejskich, a pozostałe koszty są w głównej mierze dostarczone, udostępnione nam przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a reprezentantem tego ministerstwa jest dzisiaj pan wojewoda Dariusz Drelich. Panie wojewodo, dziękujemy bardzo za tę pomoc! – podkreślił prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej.

Cieszę się bardzo, że mogę być częścią dzisiejszego wydarzenia

– Bardzo dziękuję panie rektorze, przepraszam na początek, że mówię wyłącznie w językach angielskim i irlandzkim i niestety, nie mogę wygłosić tego przemówienia w języku polskim – odpowiedział prof. Michael Murphy – prezydent European University Association:

Fot. Kazimierz Netka.

Na początek, chciałbym podkreślić, że to wielki zaszczyt i przyjemność dla całej organizacji Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów, aby uczestniczyć w konferencji zorganizowanej w Gdańsku. I że możemy wspólnie docenić wszelkie osiągnięcia polskich uczelni oraz Polski, oraz wszystkich uniwersytetów europejskich w rozwoju nauki w Europie.

Zrzeszonych w organizacji ponad 850 uczelni europejskich dwa lata temu sformułowało pewną wizję co do tego, co powinny wspólnie uczynić, aby służyć społeczeństwu Europy i świata. Nazwaliśmy tę wizję „uniwersytetem bez ścian”. Zasadniczym celem tej wizji jest wspieranie społeczeństw aby osiągnęły cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ta wspaniała inwestycja: Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej jest wspaniałym symbolem tego, czego mogą dokonywać wszystkie uczelnie wyższe. Kładziemy nacisk na naukę w służbie społeczeństw, edukację w służbie społeczeństw, oraz na współpracę ze społeczeństwem i z przemysłem.

Fot. Kazimierz Netka.

Model finansowania tej inwestycji, przedstawiony przed chwilą przez Jego Magnificencję Rektora jest idealnym przykładem solidarności, do której musimy się odwoływać, aby rozwijać europejska naukę. A więc poszukując przykładów tego, co należałoby zrobić. Najlepszym sposobem jest spojrzenie właśnie na tę inwestycję: Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej i cieszę się bardzo, że mogę być częścią dzisiejszego wydarzenia. Gratuluję Jego Magnificencji Rektorowi i życzę Jemu oraz Państwu wszystkiego najlepszego w najbliższym czasie – powiedział prof. Michael Murphy – prezydent European University Association.

Pan prezydent poinformował też, że zasadniczą kwestią, jeśli chodzi o przedmiot konferencji, to przyjrzenie się po dwóch latach od wytyczenia naszej wizji „uniwersytet bez ścian” jak dobrze radzimy sobie z jej realizacja oraz jeżeli tak nie jest, z czego to może wynikać i co też powstrzymuje nas w realizacji tych ambitnych założeń.

Niektóre projekty realizowane po raz pierwszy w Polsce, wymagają od nas pełnego zaangażowania wszystkich serc i umysłów

– Magnificencjo, panie rektorze, szanowny panie prezesie, chciałem powiedzieć, że właśnie wracam ze spotkania z ambasadorem Irlandii w Polsce, więc dzisiaj mamy dwóch ważnych Irlandczyków na Pomorzu – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:

Fot. Kazimierz Netka.

– A dodam tylko, że z panem ambasadorem byliśmy zgodni we wszystkich omawianych kwestiach. Szanowni państwo, wielkie gratulacje dla Politechniki Gdańskiej, dzisiaj z dwóch powodów. Pierwszy to ta prestiżowa europejska konferencja, a drugi to realizacja tego ważnego koniecznego dla Pomorza, dla Politechniki, dla Polski, projektu, który jest za nami: Centrum Ekoinnowacji.

W czasie, kiedy rozpoczynamy na Pomorzu największe w historii Pomorza ale też największe w historii Polski inwestycje, które są po raz pierwszy w Polsce realizowane, takie jak elektrownia atomowa, jak morskie farmy wiatrowe, spotykamy się tutaj, na ternie Politechniki Gdańskiej i widzimy że Politechnika wyprzedza te wszystkie działania, bo widzimy, jak się zmieniła ostatnia mapa inwestycji które tu są, przede wszystkim w ludzi, ale widoczne też w tych nowoczesnych budynkach i w tym, który powstanie za nami, a jeszcze kawałek dalej najnowocześniejszy komputer w Europie – oczywiście tutaj trwa wyścig – więc mam nadzieję, że za chwilę, jak będziemy otwierać ten obiekt to będzie dalej najnowocześniejszy w Europie.

Te wyzwania, te projekty bardzo trudne, niektóre realizowane po raz pierwszy w Polsce, wymagają od nas pełnego zaangażowania wszystkich serc i umysłów. Realizacja tych projektów musi być prowadzona w sposób zrównoważony, w sposób, który uwzględnia wymogi współczesności, te wymogi, związane z tym, że inwestycje muszą uwzględniać wymogi środowiskowe, muszą być przyjazne dla ludzi, muszą tworzyć warunki, w których nasze środowisko naturalne, komfort życia ludzi nie pogorszy się. Dlatego ważne są takie inwestycje w naukę i w technologie, które będą temu sprzyjać i które umożliwią nam realizację tych projektów w taki właśnie sposób, jak planujemy. Do tego potrzebni są nam ludzie, naukowcy, którzy tu są na Politechnice Gdańskiej. Liczymy na was, że będziecie tworzyć nowoczesne rozwiązania technologiczne i że będziecie tworzyć kadry, które będą potrzebne do realizacji tych projektów.

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo się cieszę z tego, że Politechnika Gdańska korzysta z wsparcia rządu Rzeczpospolitej i premiera Mateusza Morawieckiego, z programów rządowych i z dotacji, które umożliwiają realizację wielkich inwestycji. Bardzo na was liczymy. Życzymy powodzenia w realizacji tych wielkich projektów Politechniki Gdańskiej powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

Oto komunikat, który przekazało nam Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej:

Półmetek budowy Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej

Budowa jednego z najnowocześniejszych, „zielonych” centrów badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęła półmetek. Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej będzie zapleczem badawczo – rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. energooszczędnego budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Ale nie tylko.

Nowy obiekt będzie również jedną z najważniejszych jednostek zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych, wychodząc tym samym naprzeciw najważniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym dzisiejszego świata.

Fot. Kazimierz Netka.

Jako że prace budowlane osiągnęły półmetek, w czwartek 20 kwietnia 2023 r. na terenie powstającej inwestycji odbyła się konferencja prasowa. Razem z rektorem PG, prof. Krzysztofem Wildem, udział w niej wzięli wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG prof. Dariusz Mikielewicz, a także kanclerz uczelni Mariusz Miler i prof. Joanna Żukowska, dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Spotkanie odbyło się w ramach trwającej na PG prestiżowej, międzynarodowej konferencji European University Association. Jest to organizacja skupiająca blisko 900 europejskich uniwersytetów i służąca m.in. rozwojowi wpływu działań europejskich uczelni wyższych na politykę ekologiczną UE, stąd gościem specjalnym briefingu był też prezydent EUA, prof. Michael Murphy.

– Fakt, że tak prestiżowe wydarzenie, jak konferencja EUA, pierwszy raz odbywa się w Polsce właśnie na Politechnice Gdańskiej, to ogromne wyróżnienie dla naszej uczelni. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do wypracowania nowej strategii komunikacji z otoczeniem gospodarczym i okazją do nawiązania długotrwałych partnerstw – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Z kolei budowa Centrum Ekoinnowacji PG świetnie wpisuje się w program konferencji, której jednym z tematów przewodnich jest wpływ europejskich uczelni w zrównoważony rozwój i zielone technologie. Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje i liczymy, że będzie to jeden z czołowych ośrodków naukowych tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie – dodał.

– Dwa lata temu ponad 850 uczelni zrzeszonych w EUA określiły wspólną wizję tego, co powinny czynić, by służyć społeczeństwu Europy i świata. Nazwaliśmy tę wizję „uniwersytetem bez ścian”. Zasadniczym jej celem jest wspieranie społeczeństw, by osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ – powiedział podczas briefingu prof. Michael Murphy, dyrektor EUA. – Kładziemy nacisk na naukę i edukację w służbę społeczeństw, a także współpracę ze społeczeństwem i przemysłem. Budowa Centrum Ekoinnowacji PG, jestem wzorem działań, jakie powinny podejmować wszystkie uczelnie wyższe. Model finansowania tej inwestycji jest idealnym przykładem solidarności, do której musimy się odwoływać, aby rozwijać europejską naukę.

– Gratuluję tej inwestycji, która jest w tych czasach niezbędna. Ekoinnowacje i troska o środowisko naturalne to wielka odpowiedzialność i droga do bezpiecznej przyszłości kolejnych pokoleń – mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – W ostatnim czasie Pomorskie podjęło wielkie infrastrukturalne projekty, które będą miały kolosalny wpływ na naszą przyszłość, czyli budowa farm wiatrowych na Bałtyku i elektrowni jądrowej. Te nowoczesne projekty powstają w dużej mierze dzięki wsparciu rządu RP i premiera Mateusza Morawieckiego, a ich realizacja wzbogaci atrakcyjność Pomorza dla mieszkańców oraz inwestorów z kraju i zza granicy – dodał.

– Budowa CEI to milowy krok naszej uczelni w realizacji inicjatyw nastawionych na ekologiczne, przyszłościowe rozwiązania i technologie. Tworzymy też przyjazne zaplecze do współpracy z samorządem i biznesem – mówił Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej. – Nasi pracownicy to sprawdzeni eksperci, dla których przygotowujemy infrastrukturę do dalszych poszukiwań badawczych oraz opracowywania i wdrażania nowoczesnych systemów i usług, przy jednoczesnej minimalizacji wykorzystania surowców naturalnych.

– Bardzo się cieszymy, że tak wyczekiwana przez naszych studentów i naukowców inwestycja osiągnęła już półmetek. Niecierpliwie wyczekujemy zakończenia prac budowlanych i rozpoczęcia pracy i nauki w tej nowoczesnej, „zielonej” placówce – dodała prof. Joanna Żukowska, dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Centrum Ekoinnowacji PG – informacje o inwestycji

Fot. Kazimierz Netka.

Powstająca inwestycja będzie zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Działalność centrum będzie skupiona na następujących obszarach:

– Środowisko: gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka odpadami, ochrona środowiska poprzez rozwój technologii oczyszczania ścieków, gospodarka wodna i przeciwpowodziowa,

– Energia: efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii,

Budownictwo: energooszczędne budownictwo kubaturowe i transportowe, konstrukcyjne podstawy instalacji energetycznych,

– Mobilność: infrastruktura drogowa i kolejowa, transport miejski, rozwój ekologicznych form transportu,

– Rewitalizacja: przestrzenie publiczne i przyjazne mieszkańcom, budownictwo energooszczędne, rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich i poprzemysłowych,

– Edukacja: kształcenie przyszłych kadr ukierunkowanych na tworzenie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych,

– Przemysł: transfer wiedzy i kompetencji do gospodarki.

CEI PG będzie pełnić funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą. Zaprojektowano je w miejscu dawnej hali hydro Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG – w sposób przyjazny dla środowiska i z zastosowaniem innowacyjnych, zaawansowanych technologii. Będzie wykorzystywane m.in. przez kadry naukowe PG, które będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej oraz transportowej.

Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem budynku jest prof. Antonii Taraszkiewicz. Będzie to wolnostojący, czterokondygnacyjny budynek, wyposażony w sale dydaktyczne i konferencyjno-szkoleniowe, specjalistyczne laboratoria i pomieszczenia biurowe. W części podziemnej zaplanowano przestrzeń na garaż i pomieszczenia magazynowe.

Realizacja inwestycji, której wykonawcą jest firma Polimex, ma się planowo zakończyć na przełomie 2023 i 2024 roku, a jego koszt – wraz z wyposażeniem budynku w specjalistyczną aparaturę – wyniesie ok. 200 mln zł. Od początku nowego roku budynek będzie wyposażany w sprzęt i infrastrukturę naukowo-badawczą, stąd studenci i naukowcy PG zaczną w pełni korzystać z kompleksu prawdopodobnie od jesieni 2024 r., czyli od następnego roku akademickiego – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *