Sopot. Wkrótce światowe skoki CSIO5* 2016

Sopocki Hipodrom ponownie będzie gospodarzem Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów w Skokach CSIO5*

Fot. Włodzimierz Amerski 035

Już niebawem po raz kolejny uwaga całego jeździeckiego świata zwrócona będzie na Sopot. W dniach 9 – 12 czerwca 2016 roku odbędą się tutaj Oficjalne Międzynarodowe Zawody w Skokach CSIO5* Sopot 2016.

W tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu, o najwyższej światowej randze pięciu gwiazdek, udział wezmą przedstawiciele dwudziestu pięciu krajów. Będą to zawodnicy z najdalszych zakątków Europy, a także Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Dalekiego Wschodu. Na parkurze pojawi się czołówka światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

Ulrich Kirchoff UKN Pic Annette Boe Ostergaard

Wśród nich znajdą się wielokrotni olimpijczycy, finaliści Mistrzostw i Pucharu Świata. Swój udział potwierdziły już takie sławy jak trzykrotna medalistka olimpijska, Amerykanka Elizabeth „Beezie” Madden, która aktualnie zajmuje 10. miejsce w rankingu Longines, czy Ulrich Kirchhoff (na powyższym zdjęciu), dwukrotny złoty medalista IO w Atlancie (indywidualnie i drużynowo). W sumie zobaczymy stu jeźdźców i dwieście pięćdziesiąt koni.

Fot. Włodzimierz Amerski 026

Dyrektor zawodów Agata Jarzycka (na powyższym zdjęciu druga z lewej), podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 7 czerwca na sopockim Hipodromie, publicznie wyraziła opinię, że główny konkurs Grand Prix wygra polski reprezentant Jarosław Skrzyczyński, który obecnie charakteryzuje się dobrą formą (na zdjęciu poniżej).

Jaroslaw Skrzyczynski

Podczas czterech dni na sopockim hipodromie rozegranych zostanie jedenaście konkursów, w tym najważniejszy – konkurs Pucharu Narodów, w którym w tym roku wystartuje aż piętnaście ekip. Konkurs ten podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym liczy się czas i precyzja przejazdu. W najlepszej sytuacji będzie drużyna, w której wszyscy zawodnicy pokonają parkur bez strącenia przeszkód. Do drugiego nawrotu przystąpi tylko osiem drużyn, które uzyskały najlepszy wynik i to właśnie one powalczą o tytuł najlepszej drużyny CSIO5* w Sopocie. Ten konkurs będzie na bieżąco emitowany przez telewizję Euro Sport, z odbiorem nawet przez kraje arabskie, bardzo zainteresowane konnymi zawodami.

Beezie Madden (USA) and Breitling LS Pic StockImageServices.com

Drugim niezwykle emocjonującym konkursem będzie konkurowanie o Grand Prix. Rywalizujący w tej rozgrywce zawodnicy powalczą nie tylko o najwyższe nagrody finansowe, ale także o punkty rankingowe i prestiż związany ze zdobyciem laurów w najtrudniejszym konkursie zawodów.

Marc Houtzager

W tegorocznych konkursach – Puchar Narodów i Grand Prix – zawodnicy będą mogli zdobywać punkty kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio i Mistrzostw Europy 2017 w Gothenburgu.

Wszystkim lubiącym adrenalinę i niezwykłe sportowe emocje, gorąco polecamy sobotni konkurs Potęgi Skoków. Ciekawe na jakiej wysokości się zakończy? Do tej pory najwyższa pokonana bezbłędnie przeszkoda na świecie ustawiona była na wysokości 2,47 m! Pokonując ją na ogierze Huaso kapitan chilijskiej armii Alberto Larraguibel Moralesa 67 lat temu ustanowił rekord świata, który jest do tej pory jednym z najdłużej niepobitych rekordów w historii sportu.

IMG_0010

Jeśli mowa o rekordach, warto wspomnieć o puli nagród, która w tym roku wynosi 1 634 000 złotych (!) i jest najwyższą, jaka kiedykolwiek była do zdobycia w zawodach jeździeckich w Polsce. A ponieważ prestiżowa, światowa impreza z takimi nagrodami nie mogłaby się odbyć bez ogromnego wsparcia finansowego, kluczowym jest udział w jej organizacji Miasta Sopot i Totalizatora Sportowego, który jako Sponsor Generalny CSIO5* Sopot 2016 w ten sposób wspiera, promuje i rozwija to wielkie święto polskiego jeździectwa.

Anna Sokólska łucznictwo konne

CSIO5* to nie tylko wielkie wygrane i sport przez duże „S”. To także liczne pokazy i atrakcje dla publiczności, które sprawią, że ten czerwcowy weekend na długo zapadnie w jej pamięci. W programie między innymi pokaz łucznictwa konnego, w wykonaniu Anny Sokólskiej (na powyższym zdjęciu), spektakl Teatru Konnego Cabriola, widowisko konne w wykonaniu Husarii z Zamku w Gniewie.

Pokaz koni fryzyjskich WS

Odbędzie się też pokaz niezwykłego zaprzęgu koni fryzyjskich (na zdjęciu powyżej). Ponadto na terenie imprezy najmłodsi widzowie będą mogli skorzystać z atrakcji festynowych, dmuchanych zamków i trampolin, a ich rodzice skosztować dobrego jedzenia serwowanego w części gastronomicznej, czy zrobić zakupy w strefie wystawienniczej.

Fot. Włodzimierz Amerski 020

Eleganckie Panie zapraszamy do zaprezentowania swoich przepięknych nakryć głowy w konkursie na najciekawszy kapelusz – czekają atrakcyjne nagrody!

Fot. Włodzimierz Amerski 079

Ale to jeszcze nie wszystko… Celebrując to wspaniałe święto sportu organizatorzy postanowili zrobić kibicom niespodziankę i zaprosić na sopocki Hipodrom złotych polskich medalistów igrzysk olimpijskich, dla których będzie to możliwość spotkania z fanami, rozdania autografów i obejrzenia wspólnie zmagań jeździeckich podczas CSIO5*. Swoją obecność potwierdzili już jeździec Jan Kowalczyk, gimnastyk Leszek Blanik, wioślarz Adam Korol, chodziarz Robert Korzeniowski, żeglarz Mateusz Kusznierewicz (na powyższym zdjęciu podczas tegorocznego Kongresu Obywatelskiego na PG), zapaśnik Andrzej Wroński, tyczkarz Władysław Kozakiewicz i judoka Przemysław Nastula, a niewykluczone, że dołączą do nich kolejne gwiazdy.

IMG_0023

Podsumowując – wizyta na sopockim Hipodromie w drugi weekend czerwca 2016 będzie nie tylko niepowtarzalną okazją, by zobaczyć czołówkę światowych zawodników i jeźdźców w zmaganiach na mistrzowskim poziomie, ale także by spędzić miło czas na sopockim obiekcie – podobno jedynym na świecie, z którego trybun widać morze…

Bilety w cenie od 5,00 do 20,00 zł dostępne w przedsprzedaży na stronie www.tixer.pl oraz w kasach Hipodromu, przy ul. Polnej 1 w Sopocie w trakcie trwania imprezy.

Dla osób, którym nie uda się dotrzeć na sopocki hipodrom, przewidziano internetowy przekaz lifestream. Szczegóły na www.csio.sopot.pl oraz www.facebook.com/CSIOSopot.

Zdjęcia: CSIO Sopot oraz Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *